Sobota 09.12.2023
Dnes má meniny 
Izabela
°C
03.02.2023 01:30

Staré Mesto by malo hospodáriť s vyše 33 mil. eur, predkladá návrh


Na snímke starosta bratislavskej mestskej časti Staré Mesto Matej Vagač počas ustanovujúceho zasadnutia Miestneho zastupiteľstva Bratislava-Staré Mesto v Bratislave v pondelok 28. novembra 2022. Snímka zdroj: (tasr).


Bratislavské Staré Mesto by malo v tomto roku hospodáriť s rozpočtom viac ako 33 miliónov eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu, ktorý predkladá miestny úrad na najbližšie rokovanie staromestských poslancov.


Zastupiteľstvo by sa ním malo zaoberať 7. februára. Staré Mesto je, podobne ako viaceré samosprávy, v súčasnosti v rozpočtovom provizóriu.

Príjmová časť rozpočtu podľa miestneho úradu zahŕňa iba tie príjmy mestskej časti, ktoré sa očakávajú s vysokou mierou určitosti. Pri ich predikovaní sa pritom vychádzalo zo skutočného plnenia v roku 2022. Týka sa to aj dotácií. Výdavky sú navrhnuté tak, aby samospráva v nevyhnutnom rozsahu zabezpečila svoje základné funkcie.

"Je možné konštatovať, že výdavky sú z opatrnosti rozpočtované na úrovni roku 2022 z dôvodu negatívnych vplyvov vládou prijímaných opatrení, energetickou a inflačnou krízou," uvádza sa v predkladanom materiáli s tým, že v nestabilných podmienkach je len ťažko predikovať vývoj bežných výdavkov na rok 2023.

Mestská časť zároveň konštatuje, že v porovnaní s uplynulým rokom sa vo zvýšení výdavkov na energie odzrkadlil aj očakávaný nárast cien energií. A to napriek skutočnosti, že zmluvy s dodávateľmi elektrickej energie má mestská časť uzatvorené do 31. decembra a s dodávateľmi plynu do 31. júla. Medzi ďalšie riziká rozpočtu radí aj valorizáciu platov zamestnancov, infláciu či pokračujúci vojnový konflikt na Ukrajine.

"Vzhľadom na prebiehajúce neustále zmeny v rozhodovaní v štátnej správe je vysoká miera neistoty pri tvorbe rozpočtu," poznamenáva samospráva. Na schválenie v rámci návrhu rozpočtu predkladá zároveň aj investície do výšky viac ako 3,6 milióna eur. Tieto sú kryté prostriedkami mimorozpočtových fondov.

Miestny úrad zároveň predkladá aj návrhy rozpočtov na roky 2024 a 2025, ktoré sú však len orientačné, nie záväzné.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.11.2021
V Starom Meste sa kreuje nový návrh VZN o otváracích hodinách
V bratislavskom Starom Meste sa kreuje nové všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o otváracích hodinách prevádzok. Návrh pripraví pracovná skupina zložená zo zástupcov prevádzkarov, obyvateľov, mestskej časti i hlavného mesta.
viac
08.02.2023
Staré Mesto bude tento rok hospodáriť s viac ako 33 mil. eur
Bratislavské Staré Mesto bude v tomto roku hospodáriť so sumou viac ako 33 miliónov eur. Rozhodli o tom v utorok miestni poslanci, keď schválili rozpočet mestskej časti na rok 2023. Mestská časť týmto krokom zároveň vystupuje z rozpočtového provizória.
viac
09.02.2023
Nové mesto bude tento rok hospodáriť s viac ako 42 miliónmi eur
Bratislavské Nové Mesto bude v tomto roku hospodáriť so sumou viac ako 42 miliónov eur. Rozhodli o tom v utorok miestni poslanci, keď schválili rozpočet mestskej časti na rok 2023.
viac
28.03.2023
Staré Mesto pripravuje zber zeleného odpadu, pripomína prihlásenie sa
Bratislavské Staré Mesto pripravuje tradičný jarný zber a odvoz biologicky rozložiteľného odpadu (BRO), teda konárov zo stromov a kríkov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.95 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.95 %