Pondelok 06.12.2021
Dnes má meniny 
Mikuláš
°C
07.09.2021 10:45

Samosprávy Vranovského okresu spustili petíciu za zachovanie nemocnice


Ilustračná snímka, zdroj: Vranovské novinky


Redukovanie poskytovania zdravotnej starostlivosti na doliečovacie zariadenie by bolo krokom späť v rozvoji regiónu, znamenalo by tiež problematickú dostupnosť v prípade akútnych stavov, tvrdia starostovia. Namietajú tiež proti "rozhodovaniu od stola" bez znalosti miestnych pomerov.


"Úradníci v Bratislave si musia uvedomiť, že keď chcú nejaké rozhodnutie urobiť na východnom Slovensku, je dobré sa sem prísť aj pozrieť, porozprávať s kompetentnými. Nemôže prísť nejaký návrh zákona, že sa celá nemocnica ruší a bude tu 'doliečovák'. V žiadnom prípade s tým nemôžeme súhlasiť," povedal na stretnutí takmer všetkých starostov a primátorov Vranovského okresu prednosta okresného úradu Alfonz Kobielský.       

Pripomenul, že okres Vranov nad Topľou má viac ako 80.000 obyvateľov. Rovnako, že nemocnica je jedným z najväčších zamestnávateľov v málo rozvinutom okrese. Do nemocnice sa podľa jeho slov za posledných desať rokov investovalo desať miliónov eur.       

Primátor Vranova Ján Ragan poukázal na potrebu kvalitnej nemocnice aj vzhľadom na "členitosť" regiónu a tiež v súvislosti s rekreačnou oblasťou Domaša a snahou o rozvoj cestovného ruchu. Viacerí predstavitelia samospráv argumentovali "odlevom mozgov" z regiónu, ktorý by nedostatočná zdravotná starostlivosť len podporila, a tiež nekvalitnou dopravnou infraštruktúrou. Starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák tiež poukázal na nevyriešenú environmentálnu záťaž v podobe odkaliska Poša, ovplyvňujúcu zdravie obyvateľov. Okrem petície plánujú organizátori na piatok 10. septembra pred vranovským domom kultúry aj protestné zhromaždenie.       

Podľa slov hovorcu poskytovateľa zdravotnej starostlivosti vo vranovskej nemocnici Tomáša Kráľa predložil Svet zdravia k aktuálnemu návrhu zákona 178 pripomienok. "Zatiaľ však z neho nie sú známe žiadne konkrétne detaily, ktoré by mali priamy dosah na prevádzku nemocnice," doplnil.       

Rokovania a diskusia k návrhu reformy nemocníc je podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva Zuzany Eliášovej naďalej otvorená pre všetky zainteresované strany. Ministerstvo pripomína, že reforma prinesie zníženie počtu odvrátiteľných úmrtí a zastabilizovanie zdravotníckeho personálu. Doterajšie zistenia rezortu mali preukázať, že približne polovica pacientov už teraz dochádza za niektorými zákrokmi do vzdialenejšej nemocnice, aj keď sa rovnaké úkony vykonávajú v im bližšej nemocnici. Reforma má zvýšiť aj kvalitu zdravotnej starostlivosti, a to špecializáciou nemocníc.       

Ministerstvo zdôrazňuje, že žiadna nemocnica sa rušiť nebude. "Lôžka, ktoré pred pandémiou zostávali nevyužité, sa budú transformovať v horizonte niekoľkých rokov na základe veľmi presných analýz a dát na iný typ starostlivosti, ktorá dnes mnohým pacientom chýba, a preto sa ťažko vracajú do svojho normálneho života," ozrejmila Eliášová. Časť nevyužitých akútnych lôžok by sa mala transformovať na lôžka dlhodobej a následnej starostlivosti.       

"Zástupcovia ministerstva zdravotníctva aktívne rokujú so zástupcami regiónov - o reforme rokovali desiatykrát napríklad so zástupcami nemocníc aj vyšších územných celkov," zhrnula Eliášová.  X

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.03.2019
Poslanci schválili dotácie z rozpočtu mesta
Vranovskí poslanci na svojom štvrtkovom zasadnutí schválili dotácie z rozpočtu mesta. Ide o sumu 12.000 eur. Samospráva tak bude spolufinancovať viacero projektov organizácií tretieho sektora a cirkví.
viac
23.12.2020
Urgent v malackej nemocnici nezrušia
Ústavná pohotovostná služba (ÚPS) v malackej nemocnici bude pokračovať aj v roku 2021.
viac
13.10.2021
Krompachy a jednotlivé samosprávy nesúhlasia so zmenou nemocnice na komunitnú
Mesto Krompachy, ako aj samosprávy v regióne nesúhlasia so zmenou tamojšej nemocnice na komunitnú v rámci plánovanej reformy nemocníc. Podľa ich slov to zhorší celkovú situáciu v regióne.
viac
09.11.2021
Obyvatelia južného Slovenska podpisujú petíciu za výstavbu R7 na juhu
Obyvatelia juhozápadného Slovenska sa petíciou dožadujú pokračovania výstavby rýchlostnej cesty R7 južným regiónom. Petíciu odštartovali 5. novembra primátori Komárna, Nových Zámkov, Dunajskej Stredy, Kolárova a Nesvád.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %