Pondelok 04.03.2024
Dnes má meniny 
Kazimír
°C
23.05.2023 09:00

Samosprávy sú pilierom demokracie a oporou pre štát v ťažkých časoch


Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Snímka zdroj: (tasr).


Samosprávy sú stabilizačným pilierom demokracie a oporou, na ktorú sa môže štát v ťažkých chvíľach vždy spoľahnúť. Vyhlásila to prezidentka SR Zuzana Čaputová v rámci svojho príhovoru počas utorkového otvorenia 34. snemu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).


Hlava štátu poukázala na to, že krízy, s ktorými sa od roku 2020 vyrovnáva Slovensko i svet, mali aj lokálny dosah, práve na mestá a obce. "Ktoré sa s nimi vyrovnávajú kvalifikovane a neraz aj heroicky. Suplovali ste krízový manažment štátu pri pandémii, poskytovali ste neoceniteľnú pomoc utekajúcim pred vojnou z Ukrajiny," vymenovala.

Ocenila tiež racionálny a pragmatický prístup samospráv pri riešení problémov a ich schopnosť ťahať za jeden koniec. "Práve realita vás núti spolupracovať pri riešení problémov pri poskytovaní vašich verejných služieb. Nemáte priestor na politikárčenie a to je rozdiel medzi veľkou politikou a politikou na miestnej a regionálnej úrovni," skonštatovala prezidentka.

Považuje za pochopiteľné, že samosprávy od štátu očakávajú partnerskú komunikáciu a férový prístup. "Že vás nebude oberať o príjmy a svoje ťažkosti presúvať na vás s tým, že sa s nimi nejako vyrovnáte. Že prehodnotí opatrenia, ak prax ukáže, že nie sú vykonateľné alebo neplnia svoj účel," skonštatovala Čaputová. Ako dodala, aj novú vládu odborníkov požiadala, aby so samosprávami komunikovala partnersky, odborne a pragmaticky.

Hlava štátu zároveň prisľúbila, že bude s maximálnou opatrnosťou a dôslednosťou posudzovať všetky zákony, ktoré ešte v tomto volebnom období prídu z parlamentu. "Najmä tie, ktoré by bez odbornej diskusie a pripomienkového konania menili samosprávne kompetencie alebo ďalej znižovali vaše príjmy nezodpovednými a populistickými návrhmi," ozrejmila. Verí, že nová vláda, ktorá nastúpi po predčasných voľbách, bude samosprávam rozumieť, komunikovať s nimi a nájde vôľu a odvahu presadiť reformu verejnej správy.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.11.2020
Prezidentka: K samosprávam sa treba správať ako k partnerom
Samosprávy sú kľúčovým faktorom pri správe vecí verejných, čo sa ukázalo aj pri nedávnom celoplošnom testovaní na COVID-19. Po stretnutí so zástupcami Únie miest Slovenska (ÚMS) a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) to vo štvrtok vyhlásila prezidentka SR Zuzana Čaputová.
viac
13.11.2020
ZMOS plánuje do konca roka predstaviť plán modernizácie samosprávy
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) plánuje do konca roka predstaviť plán modernizácie samosprávy. Predseda ZMOS-u a primátor mesta Liptovský Hrádok Branislav Tréger o tom informoval po štvrtkovom stretnutí predstaviteľov združenia s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.
viac
18.01.2022
Samosprávy majú byť partnerom štátu pri témach, ktoré sa ich týkajú
Samosprávy by mali byť váženým partnerom štátu pri rozhodovaní o témach, ktoré sa ich bezprostredne týkajú. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla počas pondelkového prijatia zástupcov Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), Únie miest Slovenska (ÚMS) a združenia samosprávnych krajov SK8.
viac
08.09.2022
Samosprávy by mohli nakupovať energie v rámci spoločného obstarávania
Riešením pre samosprávy pri zvládnutí energetickej krízy a vysokých cien by mohlo byť spoločné verejné obstarávanie pri nákupe energií. Na 33. sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) to uviedol predseda vlády SR Eduard Heger.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %