Utorok 20.05.2025
Dnes má meniny 
Bernard
°C
26.04.2016 10:00

Samosprávy realizujú protipovodňové opatrenia


Snímka: Mihal Kravčík


Protipovodňové opatrenia sú jednou z preventívnych aktivít, ktoré môžu zvýšiť ochranu zdravia a majetku počas intenzívnych dažďov či obmedzených kapacít vodných tokov a riečnych korýt. ZMOS realizovalo koncom minulého roka prieskum, ktorý mapoval prístup samospráv k protipovodňovým opatreniam.


Prieskum sa zameral na to, či samosprávy realizujú protipovodňové opatrenia, ako sú vodozádržné opatrenia v krajine a opatrenia spomaľujúce prívalové vody a tiež ako sa angažujú pri čistení vodných tokov. Z prieskumu vyplýva, že 56, 6 % miest a obcí vykonáva protipovodňové opatrenia, ďalších 33, 9 % ich nerealizuje a zvyšných 9, 4 % uviedlo, že vodný tok netečie obcou. Z prieskumnej vzorky 287 samospráv vyplýva, že 56, 6 % miest a obcí sa podieľa na brigádach zameraných na čistenie vodných tokov.

Prieskum Združenia miest a obcí Slovenska tiež mapoval pomoc samospráv pri čistení vodných tokov. Takmer 30 % miest a obcí uviedlo, že pri čistení vodných tokov pomáhajú zabezpečovaním dlhodobo nezamestnaných v rámci verejnoprospešných prác. Ďalších 24, 4 % zabezpečuje pracovné prostriedky pre brigádnikov. Viac ako tretina, presnejšie 32, 3 % miest a obcí pomáha formou zvozu a likvidácie vyzbieraného odpadu. Propagáciu takto zameranej brigády zabezpečuje 18, 9 % samospráv, pričom necelé tri percentá miest a obcí pomáhajú dobrovoľníkom pri čistení vodných tokov priamou finančnou pomocou.

Je zrejmé, že mestá a obce venujú pozornosť preventívnym protipovodňovým aktivitám, čím prispievajú nielen k ochrane zdravia a majetku, ale tiež utvárajú a chránia zdravé podmienky a chránia životné prostredie, čo sú napokon úlohy vyplývajúce zo zákona o obecnom zriadení. Situácia s protipovodňovými aktivitami na vodných tokoch by sa mohla výrazne zlepšiť za predpokladu dostatku kapacít a prostriedkov na strane správcov vodných tokov, ktorými vo väčšine prípadov nie sú mestá a obce.

Združenie miest a obcí Slovenska práve v súvislosti so zvýšením pozornosti samospráv v tejto oblasti v minulosti realizovalo projekt zameraný na integrovaný manažment vodných zdrojov. Jeho súčasťou bolo vypracovanie stratégie protipovodňovej prevencie a ochrany územia pred povodňami a tiež spracovanie zásad integrovaného manažmentu vodných zdrojov.  

Autor: Michal Kaliňák, hovorca ZMOS


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.07.2018
Úspech začína informáciami
Z prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska zameraného na cezhraničný potenciál vyplýva, že takmer 50 % samospráv má len čiastočné informácie o finančných mechanizmoch podporujúcich cezhraničnú spoluprácu. A pritom by uvítali viac informácií.
viac
16.04.2020
ZMOS skúma elektronickú komunikáciu v samospráve
Združenie miest a obcí Slovenska pokračuje v ďalších prieskumoch. Aktuálne začína ďalší prieskum smerovaný medzi primátorov a starostov.
viac
11.09.2020
ZMOS skúma vybrané parametre bezpečnej samosprávy
Združenie miest a obcí Slovenska realizuje ďalší prieskum. Aktuálne sa sústredilo na vybrané parametre bezpečnej samosprávy.
viac
14.05.2025
Rada ZMOS o príprave prieskumu stavu zamestnancov v miestnej samospráve
Uskutočnilo sa online rokovanie Rady ZMOS, ktoré viedol predseda združenia Jozef Božik. Na rokovaní sa zúčastnilo viac ako 100 členov Rady ZMOS a rozšíreného formátu Komory miest.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa