Pondelok 24.02.2020
Dnes má meniny 
Matej
°C
04.08.2016 09:00

Rezort školstva vyhlásil výzvu na podporu duálneho vzdelávania


Ilustračná snímka: (int.).


Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR 30. júla zverejnilo vyzvanie pre národný projekt "Duálne vzdelávanie a zvýšenie atraktivity a kvality odborného vzdelávania a prípravy".


Projekt, ktorého hlavným cieľom je implementácia duálneho systému vzdelávania v podmienkach stredného odborného školstva na Slovensku, bude realizovať Štátny inštitút odborného vzdelávania.

Minister Peter Plavčan vyhlásením vyzvania do 31. júla splnil svoj sľub daný zástupcom zamestnávateľov. MŠVVaŠ SR považuje odborné vzdelávanie za kľúčový segment vzdelávania, ktorý pripravuje študentov stredných odborných škôl priamo pre potreby trhu práce.

Vyhlásenie vyzvania pre národný projekt je v súlade so zákonom č. 61/2015 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave a posilnením aktívnej participácie zamestnávateľov na odbornej príprave žiakov v rámci duálneho vzdelávania, ako aj zvýšením uplatniteľnosti absolventov vzdelávania. Národný projekt bude spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho sociálneho fondu v rámci prioritnej osi Vzdelávanie operačného programu Ľudské zdroje (nástupca operačného programu Vzdelávanie).

Prínosom národného projektu je plošná implementácia systému duálneho vzdelávania do všetkých vhodných učebných a študijných odborov, prehĺbenie prepojenia vzťahu zamestnávateľ – stredná škola – žiak, ďalej vytvorenie jednotného informačného prostredia pre systém duálneho vzdelávania a elektronizácia procesov jeho implementácie. Významnú úlohu bude v projekte zohrávať zvýšenie atraktivity a kvality odborného vzdelávania a prípravy, ako aj príprava inštruktorov i pedagógov, vrátane majstrov odborného výcviku. K dosiahnutiu tohto komplexného cieľa prispeje úzka spolupráca so stavovskými a profesijnými organizáciami, zamestnávateľmi, vyššími územnými celkami, základnými a strednými odbornými školami, žiakmi či rodičmi.

Projekt bude realizovať Štátny inštitút odborného vzdelávania nasledujúce štyri školské roky na približne 280 stredných odborných školách na celom území Slovenska. Primárnym výstupom projektu bude zvýšenie záujmu žiakov o vstup do odborného vzdelávania a nárast odborníkov pre potreby trhu práce, čo sa prejaví aj v znížení nezamestnanosti absolventov vzdelávania.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.03.2017
Projekt Malá finančná akadémia má prispieť k finančnej gramotnosti žiakov
Až 6505 žiakov z približne 360 tried základných škôl z celého Slovenska sa zapojilo do projektu Malá finančná akadémia, ktorý pripravila nezisková organizácia EDULAB v spolupráci s Tatra bankou a spoločnosťou Agemsoft, a. s. Informovala o tom Zuzana Povodová z Tatra banky.
viac
03.11.2017
Žiaci základných škôl budú objavovať tajný život ich miest a obcí
Česko-slovenský vzdelávací projekt Tajný život mesta, ktorý realizuje organizácia Živica, pokračuje aj v tomto školskom roku. Jeho cieľom je zmeniť bežne zaužívané metódy vzdelávania prírodovedných predmetov a ukázať, že majú potenciál zaujať žiakov.
viac
08.10.2019
Duálne vzdelávanie má výhody pre žiakov, zamestnávateľov aj školy, tvrdí ŠIOV
Duálne vzdelávanie má niekoľko výhod nielen pre žiakov, ale aj pre zamestnávateľov a školy. Pre žiaka je dôležitá najmä jeho hlavná myšlienka, teda spojenie teoretického štúdia v škole s praktickou prípravou priamo u zamestnávateľa.
viac
18.02.2020
V rámci Zeleného vzdelávacieho fondu prijalo MŽP 60 žiadostí o finančnú podporu
V treťom ročníku Zeleného vzdelávacieho fondu prijalo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR zatiaľ 60 žiadostí s výškou podpory 434 152 eur. Informoval o tom Slavomír Held z odboru komunikácie MŽP.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.36 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.86 %