Piatok 19.04.2024
Dnes má meniny 
Jela
°C
12.08.2021 09:30

Rezort kultúry spustil výzvu pre regionálne kultúrne inštitúcie


Ilustračná snímka.


Ministerstvo kultúry spúšťa jedinečnú výzvu, na akú regióny čakali roky. 15 miliónov pre regionálne kultúrne inštitúcie.


Obce nad 1000 obyvateľov a samosprávne kraje po celom Slovensku môžu od 10. augusta do 11. novembra 2021 žiadať ministerstvo kultúry o dotáciu až do výšky 200 000 eur na modernizáciu svojich kultúrnych domov, mestských divadiel, ale aj múzeí, galérií, knižníc, hvezdární alebo planetárií.

Špeciálne dotácie ministerstva kultúry zamerané na samosprávy sú určené najmä na technické vybavenie, ale aj menšie stavebné úpravy, ktoré zvýšia štandard a znížia náklady na prevádzku.

Obce po celom Slovensku si tak konečne budú môcť dovoliť kúpiť napríklad nové ozvučenie, osvetlenie, či komplet javiskovú techniku v kultúrnych domoch. Mestá, či kraje môžu radikálne zmodernizovať svoje divadlá, múzeá či ďalšie inštitúcie.

 

Ministerstvo pomôže so žiadosťami o eurofondy

Iný prístup k dotáciám má byť podľa ministerky kultúry zrejmý aj z pripravovanej pomoci samosprávam ešte pred podaním žiadostí o príspevok z eurofondov.

Rezort kultúry totiž v úzkej spolupráci so združením samosprávnych krajov SK8 už v najbližšom čase plánuje informačné stretnutia so starostami resp. zástupcami obcí, kde im podrobne vysvetlia technické detaily a podmienky výzvy.

 

Technické údaje:

Kto môže žiadať o dotáciu?

Obce nad 1000 obyvateľov (k 31.12. 2019), mestá, mestské časti Bratislavy a Košíc, samosprávne kraje, ktoré prevádzkujú kultúrne inštitúcie bez právnej subjektivity alebo nimi zriadené rozpočtové a príspevkové organizácie, ktoré sú kultúrnou inštitúciou, alebo prevádzkujú kultúrnu inštitúciu bez právnej subjektivity.

Oprávnené kultúrne inštitúcie, ktoré môžu čerpať dotáciu

Kultúrne zariadenia, galérie, múzeá, divadlá, knižnice, hvezdárne alebo planetáriá.

Limity nenávratného finančného príspevku (NFP) na projekt

Minimálna výška NFP:

A. 30 tisíc eur v prípade knižníc, hvezdární alebo planetárií

B. 50 tisíc eur pre kultúrne zariadenia, galérie, múzeá alebo divadlá

Maximálna výška NFP pre všetky typy inštitúcií je 200 000 eur.

Povinné spolufinancovanie

Päť percent z celkových oprávnených výdavkov projektu.

Obmedzenie počtu žiadostí

Oprávnený žiadateľ môže podať viacero projektov, ale za každú kultúrnu inštitúciu samostatne. Každý projekt môže zahŕňať iba jednu kultúrnu inštitúciu.

Uzávierka žiadostí o dotáciu

Štvrtok 11. novembra 2021

Viac informácií a kompletné znenie výzvy s prílohami je zverejnené TU.

Autor: (culture.gov.sk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.06.2020
Schválené projekty kreatívnych centier by mali začať kontrahovať v lete
V prípade tzv. centralizovanej výzvy na podporu zakladania kreatívnych centier a zvýšenia dopytu po kreatívnej tvorbe sa v súčasnosti realizuje odborné hodnotenie projektov, ktoré sa uchádzajú o nenávratný finančný príspevok. Informovalo o tom Ministerstvo kultúry (MK) SR.
viac
25.06.2020
Výzva rezortu kultúry na kultúru znevýhodnených skupín
Ministerstvo kultúry SR zverejnilo Výzvu na podporu projektov z programu Kultúra znevýhodnených skupín na rok 2020 v rámci dotačného systému ministerstva na rok 2020.
viac
22.06.2021
PSK podporil projekty v regiónoch v celkovej sume 2,4 milióna eur
Poslanci Prešovského samosprávneho kraja (PSK) na svojom pondelkovom rokovaní schválili v rámci Výzvy pre región sumu 2,4 milióna eur. Dotácie rozdelili na zámery v štyroch programoch.
viac
24.06.2021
Časť balíka REACT-EÚ bude zameraná na modernizáciu kultúrneho sektora
Prostredníctvom finančného nástroja REACT-EÚ, ktorý má zmierniť dosah koronakrízy na ekonomiky členských krajín únie, by mal z dodatočných dotácií profitovať aj slovenský kultúrny sektor.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %