Utorok 25.06.2024
Dnes má meniny 
Olívia, Tadeáš
°C
19.04.2024 02:15

Recyklačné centrum stavebného odpadu z ciest by mohlo byť realitou


Ilustračná snímka (PSK)


Zámerom kraja je vybudovať cestárske recyklačné centrum. Slúžiť má na opätovné použitie vybúraného stavebného odpadu z ciest. Ročne by ho pritom spracovalo až viac ako 100-tisíc ton.


Krajskí poslanci ideu vybudovania centra odobrili na ostatnom zasadnutí Zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja (PSK), nasledovať má obstaranie projektovej dokumentácie. Výstavba recyklačného centra by mala zhltnúť 3,9 milióna eur.

Správa a údržba ciest PSK by mohla mať vlastné recyklačné centrum. Jeho cieľom má byť opätovné využitie a recyklácia stavebného odpadu v rámci správy, údržby a obnovy ciest. Zároveň má riešiť súčasný nevyhovujúci a neefektívny stav s uskladňovaním nepoužiteľných materiálov a s nedostatočným priestorovým usporiadaním. Krajskí poslanci schválili ideový zámer za 3,87 mil. eur na svojom aprílovom zasadnutí. PSK chce investičnú akciu financovať z vlastných zdrojov, resp. cez Program Slovensko.  

V rámci cestných akcií a investičnej výstavby či modernizácii ciest predstavuje tvorba vybúraných materiálov významné položky finančného aj priestorového objemu. Recyklačné centrum preto má svoje opodstatnenie. Jeho benefity sú zrejmé tak v oblasti udržateľnosti používaných materiálov, ochrany životného prostredia, ale aj pri eliminácii zaťaženia na jestvujúce okolie. Ďalšou výhodou je znižovanie finančných nákladov na výstavbu, uskladnenie odpadov a ich samotné presuny.

Predmetom schváleného zámeru je konkrétne komplexná príprava dokumentácií vrátane povolení pre výstavbu a rekonštrukciu prevádzkových dvorov SÚC PSK. Počíta aj s dodaním a sfunkčnením  strojno-mechanizačného zariadenia určeného na recykláciu a zhodnotenie stavebného odpadu.

Recyklačné centrum uvažuje ročne so spracovaním viac ako 100 000 ton vybúraných materiálov z realizovaných investičných akcií. Zhodnotené materiály nájdu použitie v samotnej údržbe na cestnej sieti PSK. Presnejšie sa predpokladá ich využitie do určitých častí novobudovaných konštrukcií cestného telesa, pri budovaní spevnených krajníc, realizácii zásypov, spevnení svahov aj pri budovaní a oprave účelových komunikácií.

Po úspešnom zrealizovaní všetkých potrebných procesných úkonov od obstarania projektovej dokumentácie po verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby počíta kraj so začatím výstavby recyklačného centra na jar 2025 a jej ukončením v novembri toho istého roku.

Autor: (ts-PSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.03.2017
Petržalka odvezie nadrozmerný odpad opäť bezplatne
Deväťdesiat veľkokapacitných kontajnerov rozmiestni opäť petržalská samospráva bezplatne na rôznych miestach podľa naplánovaného harmonogramu. Kontajnery sú určené na nadrozmerný odpad ako sú veľké kusy nábytku, stoly, stoličky, matrace.
viac
12.11.2018
Informačno-poradenské centrum PSK je najlepšie na Slovensku
Informačno-poradenské centrum Prešovského samosprávneho kraja funguje už dva roky. Jeho projektový tím pomáha zabezpečovať informovanosť v rámci kraja o možnostiach čerpania eurofondov pre široké spektrum žiadateľov.
viac
05.05.2020
Prešovské dobrovoľnícke centrum spustilo ekologickú kampaň
Prešovské dobrovoľnícke centrum (PDC) spustilo v uplynulých dňoch kampaň s názvom Nadýchni sa, ktorej cieľom je pomôcť prírode a životnému prostrediu. Jej partnerom je Regionálne centrum ochrany prírody v Prešove.
viac
06.03.2021
Kraj pripravil na víkend dve veľkokapacitné centrá v Prešove a Humennom
Prešovský samosprávny kraj cez víkend otvorí dve veľkokapacitné očkovacie centrá, a to v Prešove a v Humennom. K dispozícii bude mať vyše šesť tisíc očkovacích dávok Astra-Zeneca. Vakcínu proti Covid-19 dostanú priorizované skupiny, o ktorých rozhoduje ministerstvo zdravotníctva.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.21 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.14 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %