Utorok 27.02.2024
Dnes má meniny 
Alexander
°C
11.04.2017 04:00

Receptár triedenia z Jaslovských Bohuníc


triedime.jaslovske-bohunice.sk


V rámci obce Jaslovské Bohunice sa už viac ako 10 rokov organizovane triedi odpad. Aj po tak dlhej dobe triedia občania málo a väčšina odpadu končí v kontajneroch na komunálny odpad.


Jeho odvoz a skládkovanie nie je vôbec lacné. Na druhej strane odpad, ktorý sa vytriedi do kontajnerov pre triedený zber nepredstavuje pre obec ani pre občanov takmer žiadne náklady, keďže o financovanie jeho spracovania sa starajú organizácie zodpovednosti výrobcov .

Obec okrem kontajnerov na triedený zber (sklo, plasty, kovy, papier, olej) má aj vlastný zberný dvor a dvakrát do roka organizuje zber nebezpečného odpadu. Množstvo občanov si neuvedomuje čo všetko sa dá vytriediť. Pre lepšiu orientáciu sme preto pripravili webovú stránku triedime.jaslovske-bohunice.sk. Na stránke nájdu v podobe “receptov” popísané návody Čo? Ako? a Kde? sa dá v rámci obce a blízkeho okolia triediť.

Európska únia očakáva, že do roku 2020 by sme mali triediť 50% odpadu. Slovensko ako aj naša obec sú na úrovni pod 20%. Triedenie však nie je len o nejakých číslach a nariadeniach Európskej únie. Triedenie odzrkadľuje aj vzťah občanov a samospráv k prírode a životnému prostrediu. Občania sa musia naučiť zamyslieť sa vždy, keď niečo vhadzujú do komunálneho odpadu, či daný odpad nie je možné vytriediť a dať mu tak druhú šancu. Mestá a obce  musia začať uplatňovať platnú legislatívu a nie len hľadať výnimky a dôvody, prečo sa to nedá. Nie je to ale len na samosprávach a jej občanoch. V tomto smere by aj zo strany dodávateľov služieb v oblasti s nakladaním s odpadmi mali pristúpiť zodpovednejšie a nevyberať si k triedeniu len určité komodity. Zmeniť zmýšľanie ľudí je úloha dlhodobá, niekedy sa vraví o generáciách. Treba ale už niekde začať.

Uerejnené v Obecných novinách č. 13-14/2017 na str. 17.

Autor:  Ing. Marián Vajdečka, Božena Hideghétiová


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.06.2016
Nebuď lenivý a trieď odpad! Pomôže ti Triedime.sk!
Umývaš si zuby, došla ti pasta a ty sa rozhoduješ kam s tubou? Do komunálu? Do žltého kontajnera? Alebo si si s priateľmi na párty objednal pizzu a obal z nej je mastný? Kam s ním? Priznaj si, že aj tvoje triedenie by mohlo byť lepšie a mohol by si byť zodpovednejší. Lenivosťou ďaleko nezájdeme!
viac
20.11.2020
Komunálny odpad treba čo najviac triediť a následne poctivo dotriediť
Zrejme potrebujeme ešte dve veľké spaľovne energetického zhodnocovania odpadov alebo viacero malých.
viac
01.02.2021
Nový systém zberu komunálneho odpadu v Trebišove zvýhodňuje separovanie
Mesto Trebišov od začiatku roka zaviedlo množstvový zber zmesového komunálneho odpadu.
viac
03.12.2022
Handlovská kapustnica 2022! Poďte s nami rozdávať radosť chutne a ekologicky
Tradičné benefičné podujatie Handlovská kapustnica je späť v prezenčnej forme! Počas pandémie sa konali kapustnice po dva roky v komornej atmosfére podľa platných opatrení.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.96 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.96 %