Pondelok 06.12.2021
Dnes má meniny 
Mikuláš
°C
04.10.2021 09:05

Prievidza má obnovený symbol historickej cesty Magna via


Ilustračná snímka. Foto: TASR Štefan Puškáš


Mesto Prievidza má obnovený symbol historickej kráľovskej poštovej cesty Magna Via. Novú žulovú dlaždicu s vygravírovaným logom tejto cesty osadili pred mestským domom v uplynulých dňoch, mesto ju dostalo od predsedu občianskeho združenia Magna via Jozefa Húsku na konci minulého školského roka.


Informoval o tom hovorca Prievidze Michal Ďureje. Kráľovsko-cisárka poštová cesta už od 16. storočia spájala regióny veľkej časti Európy aj dnešného Slovenska a Prievidza je práve jedným z miest, kadiaľ viedla, spomenul viceprimátor Ľuboš Jelačič.       

"Pretože si ctíme históriu a sme na ňu patrične hrdí, mám úprimnú radosť z toho, že tento malý symbol bude našim obyvateľom i návštevníkom Prievidze nielen pripomínať históriu, ale ich zároveň viesť k ďalšiemu poznávaniu krás našej krásnej krajiny v srdci Európy," dodal Jelačič.        

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.07.2019
Na hrade Revište chcú tento rok sprístupniť vyhliadku v severnej veži
V obnove hradnej zrúcaniny Revište neďaleko Žarnovice pokračujú aj tento rok. Vďaka projektu obnovy hradov pomocou nezamestnaných tu už šiestykrát našlo prácu 19 ľudí. Obnova hradu zamestnáva aj ďalších špecializovaných remeselníkov ako sú tesári či murári.
viac
23.07.2020
Na Peknej ceste mesto upraví budovu pôvodnej horárne
Hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) pripravujú obnovu pôvodnej horárne v areáli bývalých muničných skladov na Peknej ceste v bratislavských Krasňanoch.
viac
19.11.2021
Pieniny majú zmodernizovaných ďalších takmer 3,7 km ciest
Prešovský samosprávny kraj vďaka európskym financiám a vlastným zdrojom dokončil tretiu etapu významného projektu modernizácie ciest v Pieninských národných parkoch. Rekonštrukciou prešiel tentoraz takmer 3,7 kilometrový úsek Hniezdne - Spišská Stará Ves, jeden mostný objekt a jestvujúce priepusty.
viac
01.12.2021
Nitra po piatich mesiacoch ukončila rekonštrukciu Kráľovskej cesty
Mesto Nitra ukončilo rekonštrukciu Kráľovskej cesty, ktorá vedie pamiatkovou rezerváciou na hradnom kopci. Celkové náklady na obnovu viac ako 170 metrov dlhého dláždeného úseku dosiahli sumu 240 000 eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %