Rákociho palác
Cezhraničný projekt múzeí v Prešove a poľskom Rzeszowe „obnoví“ stredovekú cestu Via regalis. Aktivity projektu prispejú k šíreniu osvety, znalostí, informácií a prehlbovaniu poznania spoločného kultúrneho dedičstva a remesiel.
Krajské múzeum v Prešove vstupuje do projektu Via regalis – Stredoveké spojenie Prešova s poľskými mestami v rámci výzvy Programu Interreg Poľsko – Slovensko 2021 – 2027. Na pondelkovom zastupiteľstve (15. 4.) to schválili krajskí poslanci.
Zároveň odklepli finančné prostriedky vo výške skoro 20-tisíc eur na spolufinancovanie, pričom predpokladaný rozpočtový náklad by mal byť takmer 100-tisíc, z toho nenávratný finančný príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR) tvorí skoro 80-tisíc eur.
Základnou ideou projektu, ktorého partnerom sú Múzeum Okregowe v Novom Saczu a Múzeum Okregowe v Rzeszowe, je niekdajšia existencia „via regalis“ – kráľovskej obchodnej cesty.
Tá spájala cezhraničné mestá od Prešova cez Sabinov, Starú Ľubovňu, Spišskú Starú Ves, Starý Sacz, Nový Sacz až do Krakova. Via regalis sa využívala od stredoveku až po novovek a predstavovala významné prepojenie Slovenska s Poľskom, slúžila na transport bežne dostupných i vzácnych nedostupných tovarov.
Významne prispievala aj k šíreniu a miešaniu zvykov, remesiel, tradícií obyvateľov pohraničia naprieč obdobiami. Aktivity projektu prispejú k šíreniu osvety, znalostí, informácií a prehlbovaniu poznania spoločného kultúrneho dedičstva a remesiel, ktoré boli na obchodnej ceste cenené po stáročia.
V rámci projektu sa v Krajskom múzeu v Prešove pripraví dlhodobá výstava a tvorivé dielne o cezhraničnej stredovekej ceste, ktorú následne uvidia aj záujemcovia v Poľsku. Okrem toho sa uskutoční stredoveký jarmok v Rákociho paláci, ktorý prepojí remeselníkov, umelcov a návštevníkov na jednom mieste. Ďalším výstupom bude spoločný workshop partnerov zameraný na spoluprácu partnerských múzeí.
Projekt svojimi cezhraničnými aktivitami prispeje k posilneniu úlohy kultúry a udržateľného cestovného ruchu. Umožní tiež šíriť poznatky o interregionálnych prepojeniach medzi krajinami so spätosťou na región a historické poznatky, šíriť vedomosti v špecifickej téme, ktorou je kráľovská obchodná cesta, spolupracovať v oblasti spoločného dedičstva s projektovými partnermi, sieťovať a upevňovať cezhraničné partnerstvá v oblasti múzejníctva a poskytovania služieb verejnosti.