Sobota 18.05.2024
Dnes má meniny 
Viola
°C
17.04.2024 12:10

Krajské múzeum v Prešove chce obnoviť stredovekú cestu


Rákociho palác


Cezhraničný projekt múzeí v Prešove a poľskom Rzeszowe „obnoví“ stredovekú cestu Via regalis. Aktivity projektu prispejú k šíreniu osvety, znalostí, informácií a prehlbovaniu poznania spoločného kultúrneho dedičstva a remesiel.


Krajské múzeum v Prešove vstupuje do projektu Via regalis – Stredoveké spojenie Prešova s poľskými mestami v rámci výzvy Programu Interreg Poľsko – Slovensko 2021 – 2027. Na pondelkovom zastupiteľstve (15. 4.) to schválili krajskí poslanci.

Zároveň odklepli finančné prostriedky vo výške skoro 20-tisíc eur na spolufinancovanie, pričom predpokladaný rozpočtový náklad by mal byť takmer 100-tisíc, z toho nenávratný finančný príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR) tvorí skoro 80-tisíc eur.

Základnou ideou projektu, ktorého partnerom sú Múzeum Okregowe v Novom Saczu a Múzeum Okregowe v Rzeszowe, je niekdajšia existencia „via regalis“ – kráľovskej obchodnej cesty.

Tá spájala cezhraničné mestá od Prešova cez Sabinov, Starú Ľubovňu, Spišskú Starú Ves, Starý Sacz, Nový Sacz až do Krakova. Via regalis sa využívala od stredoveku až po novovek a predstavovala významné prepojenie Slovenska s Poľskom, slúžila na transport bežne dostupných i vzácnych nedostupných tovarov.

Významne prispievala aj k šíreniu a miešaniu zvykov, remesiel, tradícií obyvateľov pohraničia naprieč obdobiami. Aktivity projektu prispejú k šíreniu osvety, znalostí, informácií a prehlbovaniu poznania spoločného kultúrneho dedičstva a remesiel, ktoré boli na obchodnej ceste cenené po stáročia.

V rámci projektu sa v Krajskom múzeu v Prešove pripraví dlhodobá výstava a tvorivé dielne o cezhraničnej stredovekej ceste, ktorú následne uvidia aj záujemcovia v Poľsku. Okrem toho sa uskutoční stredoveký jarmok v Rákociho paláci, ktorý prepojí remeselníkov, umelcov  a návštevníkov na jednom mieste. Ďalším výstupom bude spoločný workshop partnerov zameraný na spoluprácu partnerských múzeí.

Projekt svojimi cezhraničnými aktivitami prispeje k posilneniu úlohy kultúry a udržateľného cestovného ruchu. Umožní tiež šíriť poznatky o interregionálnych prepojeniach medzi krajinami so spätosťou na región a historické poznatky, šíriť vedomosti v špecifickej téme, ktorou je kráľovská obchodná cesta, spolupracovať v oblasti spoločného dedičstva s projektovými partnermi, sieťovať a upevňovať cezhraničné partnerstvá v oblasti múzejníctva a poskytovania služieb verejnosti.

Autor: (ts-PSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.02.2019
Na Gotickej ceste na Gemeri pokročili v obnove štyroch evanjelických kostolov
Na Gotickej ceste na Gemeri sa vlani podarilo pokročiť v obnove štyroch evanjelických gotických kostolov v Ochtinej, Koceľovciach a Štítniku (všetky okres Rožňava), ale aj v Ratkovej v okrese Revúca. Informuje o tom Evanjelická cirkev augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku na svojom webe.
viac
10.02.2021
Obnova Zemplínskeho múzea pokračuje Zimnou záhradou a Galériou
Košický samosprávny kraj (KSK) pokračuje v rekonštrukcii Zemplínskeho múzea v Michalovciach. Tento týždeň sa začínajú práce na obnove tzv. Zimnej záhrady, opravou prejde aj budova Galérie.
viac
06.04.2021
Mesto Krompachy chce v bývalej železiarni zriadiť hutnícke múzeum
V Krompachoch sa realizuje už štvrtá etapa obnovy národnej kultúrnej pamiatky Železiareň, zlievareň v lokalite Stará Maša. Tento rok by mali na nej osadiť okná a dvere. Uviedla to primátorka mesta Iveta Rušinová s tým, že v budúcnosti plánujú v tomto historickom objekte založiť hutnícke múzeum.
viac
04.10.2021
Prievidza má obnovený symbol historickej cesty Magna via
Mesto Prievidza má obnovený symbol historickej kráľovskej poštovej cesty Magna Via. Novú žulovú dlaždicu s vygravírovaným logom tejto cesty osadili pred mestským domom v uplynulých dňoch, mesto ju dostalo od predsedu občianskeho združenia Magna via Jozefa Húsku na konci minulého školského roka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %