Streda 19.01.2022
Dnes má meniny 
Drahomíra, Mário
°C
30.06.2020 09:45

Pozvánka na výstavu MIKULÁŠ NEJESTWUJE


Snímka z pripravovanej výstavy.


Vo svojom prvom kurátorskom projekte sa spisovateľ Michal Hvorecký zameral na Liptovský Mikuláš ako exemplárne stredoeurópske mesto. Preskúmal jeho dejiny a príbehy ako aj zabudnuté postavy z multikultúrnej histórie liptovského centra.


Mesto aj región chápe ako kľúčové priestory identity, kde sa križovali viaceré jazyky a kultúry, a kde sa formovala idea moderného Slovenska. Preskúmal depozitár Liptovskej galérie Petra Michala Bohúňa, vybral viaceré nikdy nevystavené diela zo zbierky a doplnil ich o tvorbu umelcov so vzťahom k miestu a téme.

Inšpirovaný svojou celoživotnou fascináciou rozprávačstvom si ako základ svojej koncepcie zvolil mikulášske texty a príbehy. Vychádzal z miestnych dejín evanjelickej kníhtlače, ako aj z osudov rodáka Samuela Fischera, ktorý v nemčine vydával Thomasa Manna či Hermanna Hesseho. Výstavu jej autor vníma ako poctu mestu, jeho obyvateľom aj samotnej galérii a lokálnym inštitúciám. V Liptovskom Mikuláši spolupracoval s Múzeom Janka Kráľa, Tranosciom a Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva.

Michal Hvorecký (*1976) vyštudoval estetiku na UKF v Nitre. Píše poviedky, romány a publicistiku. Jeho knihy vyšli v prekladoch do mnohých jazykov. Pracuje v Goetheho inštitúte. Venuje sa aj tvorbe pre deti (Bratislava – čarovná metropola, Maliar a chlapec). Prekladá z nemeckého jazyka (Robert Walser, Martin Pollack, Timut Vermes, Dea Loher). Žije s rodinou v Bratislave.

 

Miesto: Liptovská galéria Petra Michala Bohúňa

Kurátor výstavy: Michal Hvorecký

Vernisáž: 1. 7. 2020 o 16:30 hod.

Trvanie výstavy: 2. 7.- 15. 8. 2020

Vystavujúci autori: Ľubomíra Abrahámová, Stanislav Balko, Ladislav Čemický, Čierne diery, Robert Dúbravec, Rudolf Fila, Daniel Fischer, Vincent Hložník, Simona Janišová, Michal Kern, Peter Július Kern, Miroslava Kubáňová, Bohuslav Záboj Kuľhavý, Otis Laubert, Martin Martinček, Ladislav Mednyánszky, Juraj Meliš, Dezider Milly, Svätopluk Mikyta, Ján Mudroch, Ján Pálka, Rudolf Sikora, Koloman Sokol, Ernest Špitz, Olja Triaška Štefanović, Jana Šturdíková, Ján Ťupek, Peter Župník, nemecký maliar z 2. polovice 17. storočia, slovenský maliar z 2. polovice 19. storočia, viedenský maliar z 19. storočia

Spolupráca: Múzeum Janka Kráľa, Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Tranoscius, Fond na podporu umenia

Autor: (Katarína JURKOVIČOVÁ, Liptovská galéria P. M. Bohúňa)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.07.2019
Zóna 22 minút 50,28 sekundy
Zóna 22 minút 50,28 sekundy (čas, ktorý uplynie medzi svitaním alebo západom slnka od najvýchodnejšieho po najzápadnejší bod Slovenska) je prvým z projektov LGPMB, v ktorom sa snažíme podchytiť a zároveň workshopovým spôsobom zverejniť všetky úrovne galerijnej práce.
viac
31.01.2020
Pozvánka na výstavu Viktórie Lengyelovej – Transcend the spectacle
V Liptovskej galérii Petra Michala Bohúňa sa 28. januára konala vernisáž výstavy Viktórie Lengyelovej – Transcend the spectacle. Výstava je pre verejnosť otvorená od 29. januára do 7. marca 2020.
viac
14.05.2020
Cyklochodník by mohol pokračovať aj za hranicami Liptovského Mikuláša
Cyklochodník v Liptovskom Mikuláši by mohol pokračovať aj za hranicami mestského katastra. Predstavitelia liptovskomikulášskej radnice plánujú napojenie smerom na západ pozdĺž severného brehu Liptovskej Mary k Ružomberku a na východ k Liptovskému Hrádku.
viac
18.06.2020
Turisti v meste zažijú divadelné večery aj tematické prehliadky
Divadelné večery, tematické prehliadky aj program pre rodiny s deťmi ponúka počas tohtoročnej letnej turistickej sezóny mesto Liptovský Mikuláš. Informovala o tom hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.63 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %