Ilustračná snímka: (tasr).
Mesto Poprad uspelo s projektom Miestnej občianskej poriadkovej služby (MOPS), zameraného priamo na znevýhodnené skupiny obyvateľstva.
„Ráta so zamestnaním ľudí, ktorí budú činnosť vykonávať v koordinácii a pod dohľadom mestských policajtov. Prostredníctvom nich chceme dosiahnuť zlepšenie rizikového správania, ochrany vlastníckych práv a dodržiavanie pravidiel občianskeho spolunažívania,“ informoval náčelník Mestskej polície (MsP) Poprad Štefan Šipula.
Projekt bol spracovaný v rámci operačného programu Ľudské zdroje a Ministerstvo vnútra SR informovalo radnicu o schválení finančných prostriedkov vo výške takmer 144 000 eur tento mesiac. Táto aktivita nadväzuje na projekt občianskych hliadok, ktoré v Poprade existovali v roku 2016 a fungujú aj v súčasnosti. „Projekt hliadok bol vždy na deväť mesiacov v roku a pre štyroch pracovníkov. MOPS nám umožní zabezpečiť poriadkovú službu na tri roky nepretržite a navyše s pomocou šiestich pracovníkov,“ doplnil primátor Popradu Jozef Švagerko.
Medzi ich hlavné úlohy bude patriť ochrana verejného poriadku a životného prostredia, ktorá spočíva hlavne v nahlasovaní čiernych skládok a pod. Radnica zároveň chce, aby boli nápomocní aj napr. pri nastoľovaní poriadku pri vyplácaní sociálnych dávok, pri výkone práce plynárov, elektrikárov či zdravotníckej služby. „Aby nedochádzalo počas vykonávania ich činnosti k napádaniu resp. ohrozeniu,“ zdôraznil Šipula.
Všetci pracovníci budú preškolení predovšetkým v oblasti trestného práva, zákona o priestupkoch a o cestnej premávke. „Príslušníci hliadok budú vybavení reflexnou vestou s označením „Miestna občianska poriadková služba“, na ktorej budú mať pripnutý preukaz člena s fotografiou,“ doplnil náčelník MsP s tým, že počas dňa budú pracovať vo dvojiciach. V prípade potreby však budú k dispozícii aj pri zásahoch spojených s rušením nočného pokoja alebo narušením verejného poriadku. MsP im pripraví presný rozpis činnosti.
Pôsobnosť príslušníkov MOPS bude na teritóriu celého mesta Poprad, no keďže v Matejovciach je najvyššie zastúpenie obyvateľov marginalizovanej rómskej komunity, zatiaľ sú hliadky situované hlavne tam. „Dôležité je uviesť, že nebudú dohliadať na verejný poriadok iba v rómskej osade na Staničnej ulici, ale v celých Matejovciach,“ uzatvára Šipula. MsP chce uvedený projekt začať realizovať od januára 2018.