Utorok 02.03.2021
Dnes má meniny 
Anežka
°C
11.02.2021 03:20

Pod výzvu Dajme prednosť školám sa podpísalo už viac ako 30 organizácií


Ilustračná snímka.


Najnovšie sa k výzve na hľadanie riešení pre návrat detí do škôl pridali Americká obchodná komora na Slovensku, Klub 500, Republiková únia zamestnávateľov a IT asociácia Slovenska.


Zástupcovia zamestnávateľov konštatujú, že vzdelanie by malo byť prioritou pre každú európsku vládu vrátane slovenskej. Zdôrazňujú, že dôležité je čo najskôr vrátiť do škôl všetkých žiakov, nielen vybraných ročníkov. Informovala o tom Andrea Hajdúchová z Iniciatívy Dajme deťom hlas.

„Je správnym rozhodnutím, že sa do škôl môžu vrátiť žiaci prvého stupňa základných a posledného ročníka stredných škôl. Dôležité je však čo najrýchlejšie vrátiť do škôl všetkých žiakov. Keď sú školy celé mesiace zatvorené, má to veľmi nepriaznivý vplyv na kvalitu vzdelávania, čo sa v budúcnosti určite negatívne prejaví v obmedzených možnostiach absolventov zapojiť sa do pracovného procesu a tiež v podobe nižších budúcich zárobkov,” konštatuje Miroslav Kiraľvarga, prezident Republikovej únie zamestnávateľov.

Návrat do škôl by sa mal zároveň spájať s prioritizáciou učiteľov pri očkovaní bez rozdielu veku. Kvalitné vzdelávanie, najmä počas pandémie nového koronavírusu, by malo byť podľa zástupcov zamestnávateľov v záujme všetkých. Rozhodnutie vlády prioritizovať školy označili za záväzok, ktorý by sa však nemal skončiť tým, že sa školy o niekoľko týždňov zatvoria. Prepracovanie očkovacieho plánu, ktorý urýchli očkovanie učiteľov, považujú za dobrý krok. Za dôležité považujú tiež vytvorenie bezpečného prostredia v školách.

„Po takej dlhej dobe a s takou neistou perspektívou, akú máme, sa každý deň v škole pre každé dieťa počíta. Aj individuálna konzultácia s učiteľom, aj menšie skupiny po týždňoch na striedanie, aj keby išlo len o praktické cvičenia, len o deti a dospievajúcich, ktorí sa nezapájajú do dištančného vzdelávania, len už hľadajme pre deti riešenia,” približuje Andrea Madarasová Gecková, psychologička z Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.03.2020
Učitelia a žiaci majú k dispozícii viacero portálov
Krízový štáb vo štvrtok 12. marca rozhodol o zatvorení všetkých škôl a školských zariadení na území Slovenskej republiky od pondelka 16. marca na 14 dní. Prerušenie vyučovania v školách v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu si vyžiadalo využívanie online formy vzdelávania.
viac
18.11.2020
B. Gröhling: V súvislosti s návratom detí do škôl sa stretneme s epidemiológmi
V súvislosti s návratom detí do škôl sa vedenie ministerstva školstva stretne s epidemiológmi vo štvrtok 19. novembra.
viac
17.12.2020
Gröhling predstavil plán návratu detí do škôl
Návrat detí do škôl po 11. januári 2021 sa bude riadiť podľa stupňa COVID automatu.
viac
03.02.2021
Stanovisko Únie miest Slovenska k otváraniu škôl
Únia miest Slovenska (ÚMS) vyzýva ministra zdravotníctva SR Mareka Krajčího, aby urýchlene, najneskôr do piatka večera, zabezpečil podpis rozhodnutí o zriadení súkromných mobilných odborových miest (MOM) pre zrýchlenie procesu testovania obyvateľov Slovenska.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.70 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %