Utorok 25.06.2024
Dnes má meniny 
Olívia, Tadeáš
°C
03.10.2016 11:50

Počas jarmoku ukážu zrekonštruovanú časť Svätokrížskeho domu


Snímka zdroj: (ziarskyjarmok.sk).


Koncom týždňa sa v Žiari nad Hronom uskutoční tradičný jarmok. Počas jeho konania si budú môcť domáci ale aj návštevníci prezrieť aj hospodársku časť Svätokrížskeho domu, ktorú sa mestu podarilo tento rok zrekonštruovať.


Ako priblížil vedúci kancelárie žiarskeho primátora Martin Baláž, hospodárska časť dostala novú fasádu a takisto zariadenie pochádzajúce z 19. storočia. Návštevníkom budú sprístupnené tri miestnosti a to izba paholka, komora a vináreň domáceho pána. "V budúcom roku plánujeme zrekonštruovať hlavnú budovu," dodal Baláž s tým, že po nej vznikne v dome expozícia pripomínajúca, ako žili naši predkovia v 19. storočí.      

Vo dvore domu budú počas jarmoku ponúkať tradičné svätokrížske dobroty. Keďže mesto si tento rok pripomína 770. výročie udelenia mestských práv, na jarmok zavítajú aj remeselníci z partnerského mesta Svitavy v Českej republike. Ich výrobky nájdu práve v areáli Svätokrížskeho domu.      

Tohtoročný žiarsky jarmok sa bude konať v dňoch 7. a 8. októbra. Návštevníci sa môžu podľa Baláža tešiť na tradičný sortiment jarmočných špecialít, občerstvenie a kultúrny program. Jeho súčasťou bude už po tretí raz aj Žiarsky festival vína, v rámci ktorého budú svoju produkciu prezentovať vinári z viacerých slovenských regiónov.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.05.2016
Mesto akceptovalo požiadavky obyvateľov sťažujúcich sa na jarmok
Žiarska samospráva sa rozhodla vyjsť v ústrety nespokojným obyvateľom, ktorí nedávno iniciovali petíciu za presťahovanie žiarskeho jarmoku do inej lokality.
viac
16.06.2020
Mesto má hotovú projektovú dokumentáciu na obnovu MsKC
Žiarska samospráva má hotovú projektovú dokumentáciu na obnovu mestského kultúrneho centra (MsKC). V súvislosti s jeho aktuálnym stavom už dlhšie hovorí o potrebe rekonštrukcie.
viac
24.08.2020
Na budove MsKC v Žiari nad Hronom chcú vybudovať zelenú vegetačnú stenu
Vybudovanie zelenej vegetačnej steny na čelnej fasáde mestského kultúrneho centra (MsKC) je jedným z projektov, na ktoré sa aktuálne žiarska samospráva snaží získať externé zdroje.
viac
13.10.2023
Žiarsky jarmok prináša remeselnú uličku i tvorivé dielne
V Žiari nad Hronom sa vo štvrtok (12. 10.) začal tradičný Žiarsky jarmok, ktorého súčasťou sú tento rok i župné trhy. Návštevníci sa môžu tešiť aj na folklórny program, remeselnú uličku či tvorivé dielne.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.21 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.14 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %