Deň Zeme v súčasnosti oslavuje viac ako miliarda ľudí. Zdroj foto: Shutterstock.com
22. apríl je významným dňom, ktorý je venovaný našej Zemi. Podľa štatistiky Eurostatu, ktorá mapovala produkciu komunálneho odpadu v jednotlivých európskych krajinách v rokoch 1995 – 2014, stúplo Slovensko v produkcii odpadu o 9 %, a to z 295 kg na osobu na 321 kg.
Upozorniť na problematiku narastajúceho odpadu sa snaží aj spoločnosť ENVI – PAK svojou Ekologickou stopou, ktorú si môžete zmerať i vy. Stačí navštíviť internetovú stránku www.triedime.sk a vyplniť zopár otázok prostredníctvom krátkeho dotazníka o triedení. Po vyplnení otázok Ekologická stopa vyhodnotí výsledok a vy zistíte, aký je váš vzťah k životnému prostrediu prostredníctvom štyroch typov – EKOBOH, EKOSAPIENS, EKOLENIVEC či EKOVRAH.
Na ochranu Zeme by sme však mali myslieť nielen v deň, ktorý je jej venovaný. Odpady, ktoré sú vyprodukované z našich domácností, zem zaťažujú, a preto musíme čo najskôr konať. Riešenie je pomerne jednoduché – zlepšiť kvalitu triedenia odpadov podľa jednotlivých zberných komodít.
Z histórie Dňa Zeme
Deň Zeme sa pýši už takmer päťdesiatročnou históriou. V roku 1970 bol študent Harvardskej univerzity, Denis Hayes, poverený zorganizovať sériu protestných stretnutí, ktoré mali vyjadriť podporu enviromentálnym hnutiam, pôsobiacich v rámci Spojených štátov. Po úspechu týchto stretnutí vznikla Americká agentúra pre ochranu životného prostredia, ale aj viaceré zákony – Zákon o čistote vody, Zákon o ohrozených druhoch či Zákon o čistote ovzdušia. V roku 1990 sa organizoval celosvetový Deň Zeme, ktorý dokázal zmobilizovať približne 200 miliónov ľudí v 141 krajinách sveta. Dnes tento deň oslavuje viac ako miliarda ľudí v 175 krajinách.