Utorok 04.08.2020
Dnes má meniny 
Dominika, Dominik
°C
07.05.2019 12:05

Jarný ekofestival v Nových Zámkoch - o triedení


Ilustračná snímka


Koncom apríla si v Nových Zámkoch pripomenuli Deň Zeme usporiadaním jarného ekofestivalu. V tomto roku ho organizátori (mestský výbor) predstavili ako celodenné poradensko-informačné a výchovno-vzdelávacie podujatie „Trieďme spolu pre menej odpadu“.


 Obyvateľom mesta a najmä ich deťom priblížili odpady najmä firmy zaoberajúce sa jeho ukladaním, ktoré organizátori na podujatie pozvali.

Organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI-PAK, ktorá ohľadne triedenia komunálnych odpadov zastrešuje Nové Zámky, odmenila všetkých súťažiacich zo škôlok a základných škôl vzdelávacími materiálmi, pexesami, pravítkami, náramkami, nálepkami a sladkosťami. „Zaslúžili si to, veď s veľkým zápalom napríklad súťažili v triedení rôznych druhov odpadov do farebných kontajnerov,“ hovorí Angelika Töröková z Envi-paku. „Pritom sa statočne popasovali aj s chytákmi, ako napríklad naložiť s mastným obalom (škatuľou) od pizze.“

...a ďalšie hry pre deti

Odmeny však neminuli ani ďalších súťažiacich. Mimochodom, počas slnečného dňa od 10 do 17.30 hodiny, kedy sa Hlavné námestie zaplnilo skupinami detí, mnohé so záujmom skúšali pri magnetickej tabuli priraďovať magnetky k správnym farebným kontajnerom. Alebo na iných stanovištiach spoločne skladali odpadové puzzle či hrali ekologické „človeče“, pri ktorom museli zvládnuť jednoduché ale zásadné otázky o triedení odpadu. Prípadne si z hry odniesli poznatok, čo sa s  odpadom deje po vytriedení a čo z neho možno vyrobiť. Ak súťaženie deti zunovalo, presedlali na čosi iné: pozreli si ekologický kartónový nábytok, vyskúšali pohodlie sedenia na kartónovej stoličke a podobne.

...zapojili sa aj dospelí

„Medzi dospelými sme vzbudili záujem jednoduchým dotazníkom na zmeranie ekologickej stopy,“ dopĺňa A. Töröková. „Keď ho vyplnili, dozvedeli sa, či sa správajú k životnému prostrediu priateľsky, alebo negramotne. To znamená, že najlepší, a nebolo ich málo, splnili kritérium „ekoboh“, najvyššie zastúpenie sme však zaevidovali v kategórii „ekosapiens“ a potešilo, že medzi „ekovrahmi“ sa neocitol nikto.

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
19.06.2018
Termálne kúpalisko v Nových Zámkoch prešlo modernizáciou
Trojročná etapa modernizácie Termálneho kúpaliska E. Tatarika v Nových Zámkoch je ukončená. V tohtoročnej poslednej etape pribudol nový sedací termálny bazén s plochou 230 štvorcových metrov.
viac
30.11.2018
Mesto vyčlenilo do participatívneho rozpočtu 20-tis. eur
Mesto Nové Zámky chce aj na budúci rok ponúknuť svojim obyvateľom možnosť rozhodnúť o využití časti mestských financií v rámci takzvaného participatívneho rozpočtu. Zastupiteľstvo už pred časom navrhlo, aby bolo v roku 2019 vyčlenených na tento účel 20-tis. eur.
viac
07.01.2019
Výstava Prvé republiky ukáže vznik Československa
Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch sprístupní v piatok 11. januára putovnú výstavu s názvom Prvé republiky. Zameraná je na obdobie začleňovania územia Slovenska do Československej republiky (ČSR).
viac
22.06.2019
Park na Holubyho a Hliníkovej ulici sa dočká revitalizácie
Poslanci Mestského zastupiteľstva v Nových Zámkoch dali na svojom júnovom rokovaní zelenú projektu, ktorého cieľom je revitalizácia parku na Holubyho a Hliníkovej ulici. Projekt vypracovalo občianske združenie (OZ) Za Nové Zámky, ktoré naň získalo ešte v marci grant.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.03 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.72 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.25 %