Piatok 29.03.2024
Dnes má meniny 
Miroslav
°C
14.11.2019 08:05

Na zvolenskom ekocintoríne už pripravili 36 obradov


Ukladanie popola v rozložiteľnej urne ku koreňom stromov.


Na prvom slovenskom prírodnom cintoríne vo Zvolene - otvorenom koncom roka 2017 - pripravili počas prvých dvoch sezón 36-krát rozlúčku so zosnulými. Keďže tretinu jeho kapacity už vyčerpali, chystajú rozšírenie.


V Európe je Veľká Británia najmä od 90-tych rokov považovaná za lídra prírodného spôsobu rozlúčok so zosnulými. Britské štatistiky vykazujú pochovávanie na niekoľkých stovkách ekocintorínov. Nemci pochovávajú na osemdesiatich. Prírodné cintoríny sú rozšírené aj v Rakúsku, Holandsku, vo Švajčiarsku, a tiež v USA, Austrálii či v Juhoafrickej republike. Argumentom pre ich budovanie dominuje názor, že rozlúčka pozostalých s blízkym človekom býva ťaživá v prostredí rozšíreného konvenčného pohrebníctva, chladných obradných siení, neosobných prejavov a aj zanechaní medzi deprimujúcimi masívnymi kamennými náhrobkami.

Rôzne možnosti rozlúčok a ich variácií

Na „poctivých“ ekocintorínoch sa nestretneme s ničím, čo človek vyrobil z plastov, prípadne z kovov (skla). Bývajú zasadené do prírodného prostredia od trávnatých či kvetinových záhonov až po lesné porasty (popol zosnulých sa kladie k ich koreňom). „U nás by vhodným prostredím mohli byť napríklad aj prírodné lesné rezervácie alebo národné parky,“ uvažuje Andrea Uherková, jedna z autoriek presadzovania a súčasného budovania zvolenského ekocintorína. „V ich prípade by predsa išlo o recipročný vzťah, v ktorom pochovávanie zabezpečuje dlhodobú ochranu týchto miest. Ony sa stanú pietnymi, a divočina zase ponúkne vhodné prostredie, kde sa príroda sama postará o hrobové miesta už tým, že existuje.“

Alternatíva k tradičným cintorínom

Andrea Uherková s kolegyňou Monikou Suchánskou (zamestnankyne slovenskej organizácie Živica) pred niekoľkými rokmi aktívne stáli už pri zrode prvého českého prírodného cintorína v Prahe. Zvolenským ekocintorínom, ktorý pomenovali Záhrada spomienok, spoločne odštartovali aj na Slovensku alternatívu voči tradičným cintorínom s umelými nerecyklovateľnými vencami, kvetmi, okázalými pomníkmi, mramorom, betónom, masívnymi truhlami, množstvom prinášaného skla, parafínu a podobne. Prírodné cintoríny mladé odborníčky vnímali ako prirodzenú odpoveď človeka, reagujúceho využívaním v pôde rozložiteľných urien, rakiev, s miestami na pokojné myšlienky okolo vyhradeného obradného miesta v prírodnom prostredí cintorína, maximálne s maličkou tabuľkou pripomínajúcou meno a priezvisko pochovaného a podobne. „Používame len sviečky zo včelieho vosku,“ hovorí M. Suchánska. „Zapaľujeme ich a ony plávajú na jednej spoločnej vodnej hladine. Prinesené kvety sú alebo živé, alebo sušené, rozhodne nie z obalov a nerozložiteľných častí.“

Možnosti výberu programu rozlúčky

„Obrady na prírodných cintorínoch sú predovšetkým o prianiach pozostalých a mali by odrážať osobnosť zosnulého,“ pokračuje M. Suchánska. „Bývajú osobnejšie a odohrávajú sa vonku, v menej formálnej atmosfére.“

„Príroda je neutrálnym miestom, ktoré spája ľudí rôznych vyznaní aj ateistov, je otvorená pre každého s akýmkoľvek vierovyznaním, názorom a prístupom k životu,“ nadväzuje A. Uherková. „Zástupcovia zvolenských cirkví vyjadrili vôľu vypraviť u nás obrad, nevidia v tom problém. Posledná rozlúčka sa pritom nemusí uskutočniť iba v priestoroch Záhrady spomienok, ale napríklad hoci aj v kostole, krematóriu, dome smútku,  kaviarni alebo kdekoľvek inde. V takom prípade u nás len uložíme popol bez obradu.“

Obrad vedie človek, ktorému pozostalí dôverujú

V Záhrade spomienok je možný cirkevný aj civilný obrad. Môže ho viesť kňaz, duchovný, ale takisto niekto z príbuzných či priateľov zosnulého. „Pozostalých motivujeme, aby si vybrali človeka, ktorému veria, že obrad povedie osobne a citlivo, a zároveň podľa ich predstáv,“ pokračuje A. Uherková. „Zároveň im naň ponúkame dostatok času. Rozlúčky sa odohrávajú pod korunami stromov, pri umeleckom diele s vodnou hladinou. Práve na nej možno následne zapaľovať sviečky z včelieho vosku.“

Výber: spopolnenie ale aj ukladanie celých tiel

„Pri príprave obradu plne rešpektujeme predstavu pozostalých,“ hovorí M. Suchánska. „Môže ísť len o uloženie popola v úzkom rodinnom kruhu a v tichosti, ale takisto o zorganizovanie veľkého obradu. Pochovávame od marca do novembra. V minulom a tomto roku sme zaevidovali 36 obradov. Miest na cintoríne máme okolo stovky, preto jeho priestory rozšírime. Plánujeme aj pochovávanie a ukladanie celých tiel, nielen spopolnených ostatkov.“

...a ďalšie slovenské mestá?

Koncom minulého roka sa k možnosti rozlúčky so zosnulým na prírodnom cintoríne prihlásili aj v Nových Zámkoch. „Od marca tohto roka využívajú túto formu nielen Novozámčania, ale máme tu pochovaných aj zosnulých z Bratislavy a Nitry,“ informovala hovorkyňa mesta Petronela Bernáth. „Pietny akt a následné uloženie ekologicky rozložiteľnej urny prebieha podľa želania pozostalých.“

Nedávno médiami prebehla informácia, že aj v mestskom zastupiteľstve Rimavskej Soboty diskutovali o možnosti vybudovať ekocintorín.

„My spolupracujeme s dvomi veľkými mestami ohľadne vytvorenia prírodných cintorínov u nich, a s ďalšími o podobnej možnosti rokujeme,“ doplnila informáciu o slovenských prírodných cintorínoch M. Suchánska.

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.07.2018
Nové Zámky budú mať vlastnú eurobankovku s motívom Hlavného námestia
Mesto Nové Zámky bude mať svoju vlastnú eurobankovku. Ústredným grafickým motívom bude obrázok novozámockého Hlavného námestia, autorom grafického návrhu je Peter Kopaj.
viac
28.03.2019
Mesto chce rozšíriť sociálne služby, občania pripravujú petíciu
Mesto Nové Zámky plánuje zriadiť nové sociálne služby na území mesta. Mestské zastupiteľstvo na svojom poslednom zasadnutí schválilo zámer podať žiadosť o nenávratný finančný príspevok zo štrukturálnych fondov.
viac
13.12.2021
Nové Mesto hľadá vhodné priestory či pozemky pre novú škôlku
Bratislavské Nové Mesto hľadá nové priestory či pozemky pre novú materskú školu. Najpálčivejší problém s kapacitami má mestská časť najmä na Kramároch a Kolibe, kde má v súčasnosti zriadené tri škôlky.
viac
27.02.2024
Termálne kúpalisko Štrand plánuje strojnásobiť ubytovacie kapacity
Prevádzkovateľ termálneho kúpaliska Štrand Emila Tatárika v Nových Zámkoch, mestská príspevková organizácia Novovital, plánuje rozšíriť ubytovacie kapacity na kúpalisku. Počas nasledujúcich dvoch rokov plánuje zaobstarať desať mobilných domčekov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.85 %