Ilustračná snímka, zdroj: Slovakia.travel
Mestskí poslanci neschválili návrh na prijatie daru od Veľvyslanectva Tureckej republiky, ktoré chcelo fontánu darovať mestu ako symbol slovensko-tureckého priateľstva.
Podľa primátora Nových Zámkov Otokara Kleina mal byť dar gestom tureckej strany, ktorá chcela týmto spôsobom vyjadriť ospravedlnenie za vyše dvadsaťdvaročnú osmanskú okupáciu.
Turecká fontána mala byť umiestnená na Majzonovom námestí. Hodnota samotnej stavby bola vyčíslená na 100-tis. eur. Fontána mala byť postavená v štýle klasickej tureckej architektúry. Podľa poslancov je dar v navrhovanej podobe nevhodný pre zvolenú lokalitu, zastavanú v štýle domácej architektúry. Poslanci sa tiež obávajú toho, že spoločnosť nie je pripravená na podobnú stavbu. „Je tam náboženský podtón, nápis z koránu. Stavba by mohla u niektorých ľudí evokovať extrémistické vandalské počiny,“ upozornili poslanci.
Nové Zámky boli v minulosti dôležitou protitureckou pevnosťou. V tomto roku si Novozámčania pripomenuli 334. výročie oslobodenia mesta spod osmanskej nadvlády. Turecké vojsko obsadilo novozámocký hrad 26. septembra 1663. Dobytie Nových Zámkov otvorilo Turkom cestu na západné Slovensko a na Moravu. V Nových Zámkoch zriadili Turci stredisko svojej provincie – ejáletu, ktorému podriadili viac ako 100 dedín a mestečiek. Pod nadvládou tureckých panovníkov bolo mesto 22 rokov. Hlavný a úspešný protiturecký útok, ktorý znamenal oslobodenie Nových Zámkov spod osmanskej okupácie, sa odohral 19. augusta 1685.