Streda 19.02.2020
Dnes má meniny 
Vlasta
°C
26.06.2017 12:25

Oslávte prázdniny v ríši fantázie


Pozvánka.


Pokiaľ aj vy premýšľate nad tým, ako osláviť záver školského roka, desiate narodeniny Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča sú tou správnou voľbou. Od 29. júna – 2. júla zablúdite do ríše fantázie tých najlepších animovaných filmov.


Náladou rozprávkového sveta ožije Stanica Žilina-Záriečie, nádherné priestory Bábkového divadla, kníhkupectvo Artforum a premietať bude aj Telka v meste na Hlinkovom námestí v Žiline.

Fest Anča nezabúda ani na tých najmenších návštevníkov, a preto má vo svojom programe obrovskú dávku rozprávkového kúzla. Tou najobľúbenejšou je Medzinárodná súťaž krátkych filmov pre deti, kde o víťazovi rozhodujú detský diváci priamo v kinosále. Uvidia najnovšie rozprávky, aké vznikli vo svete a neboli ešte uvedené ani v kinách, ani v televízii. Tie filmy, ktoré sa nezmestili do súťaže, si budú môcť pozrieť v sekcii Svetová panoráma pre deti.

Na narodeninovej oslave desiateho ročníku festivalu samozrejme nesmú chýbať rodinné celovečerné filmy, ktoré dobili svet. Fest Anča ich premietne zadarmo v Telke v meste na Hlinkovom námestí. Napríklad oceňovaný film Cesta do fantázie. Je úplne jedno, či máte päť rokov alebo šesťdesiatpäť, či ste film videli raz, dva razy alebo päťkrát. Kohokoľvek pohltí unikátnym rozprávaním, kde v každej minúte na vás vykukne prekvapenie. Cesta do fantázie je totiž úchvatné dobrodružstvo desaťročného dievčaťa. „Po vzhliadnutí tohto filmu, ktorý nielenže získal Oscara, ale aj Zlatého medveďa v Berlinale a mnoho ďalších cien, budete chcieť vidieť aj iné diela režiséra Hajao Mijazakiho,“ uisťuje nás riaditeľka festivalu Žofia Bosáková. „A urobíte dobre, ak po nich siahnete. Patria totiž k svetovej špičke a sú inšpiráciou pre ďalšie anime, čiže japonské animované filmy.“

Do ríše fantázie vás zavedie aj ďalší podmanivý film Kubo a kúzelný meč. Podľa názvu by ste si mohli myslieť, že ide o slovenskú ľudovú rozprávku. Ale nie je to tak. Výpravný animák amerického štúdia Laika nás zavedie do dávneho Japonska. Už podľa názvu isto viete, že hlavným hrdinom je chlapec Kubo, ktorý má výnimočný rozprávačský talent. Svoj dar využíva na to, aby uživil seba i chorú mamu. Deň čo deň odchádza do blízkej dediny, kde svojimi príbehmi ohromuje ľudí. Rozprávanie vždy ukončí pred západom slnka. Ak by totiž neprišiel domov pred zotmením, postihne ho kliatba. Jedného dňa sa však zdrží. A práve tu sa začína dobrodružstvo.

Choď za svojím snom, trebárs aj na koniec sveta. Tak znie podtitul francúzskeho animovaného filmu Až na severný pól. Rozpráva príbeh o dcére bohatých aristokratov žijúcich v Rusku v 19. storočí. Odvážna Saša namiesto sobáša utečie z domu, aby našla svojho dedka. Uznávaný vedec a polárnik sa nevrátil zo svojej poslednej expedície. Všetci ho považujú za mŕtveho. Saša vie, že stále žije. Chce ho nájsť aj keby mala ísť až na severný pól.

Ďalšou lahôdkou pre oči je na Oscara nominovaný film Červená korytnačka. V spolupráci s japonskou produkciou ho natočil Michaël Dudok de Wit, Holanďan žijúci v Londýne, ktorý získal Oscara za svoj krátky film Otec a dcéra. „Nádherná meditatívna snímka uchvacuje obrazom, hudbou a jemnými emóciami, pri ktorých sa zastavuje dych,“ hovorí Žofia Bosáková. „Niet sa čo čudovať, že vyhrala v Cannes Un Certain Regard Special Prize.“

Ani si nestihnete vydýchnuť a už si budete chrániť svoje ponožky pred Lichožrútmi, aby ste náhodou neprišli o jednu z páru. Pokiaľ milujete české rozprávky, určite vás potešia staré známe české večerníčky šesťdesiatych rokov, napríklad Broučci, O lúpežníkovi Rumcajsovi, Pohádka na dobrou noc atď. Samozrejme, v programe Fest Anče nesmie chýbať aj najnovší slovenský večerníček Drobci.

Ako prezradila riaditeľka festivalu: „Rozprávok bude viac než predchádzajúce roky. Okrem už spomenutých, uvidíte napríklad aj najúspešnejšie maďarské animované filmy pre deti. Nebojte sa, že im nebudete rozumieť, sú bez dialógov. Keď si budete chcieť od filmového plátna oddýchnuť, máte šancu naučiť sa niečo nové na kreatívnych workshopoch.” Každý, kto sa chce zabaviť a čarovať s animáciou, k tomu ešte zažiť kopec srandy a vyskúšať si, ako sa robí animovaný film, môže sa tešiť na dvojdňový workshop Animácia pre najmenších Drobcov s autorkou úspešného seriálu Drobci, Vandou Raýmanovou. Rodičia, ktorých deti sa učia len prvé kroky a majú od 1 do 3 rokov, sa určite potešia Montessori kútiku priamo na Stanici. Počas neho bude premietaný cyklus animovaných filmov nielen pre deti, ale aj pre rodičov, ktorí sa do kinosály nedostanú.

Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond.

Viac informácií nájdete na na: www.festanca.sk

 

 

Autor: (Pavol ČORBA, hovorca mesta)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.05.2017
Spoznajme sa na bicykli
V sobotu 13. mája sa uskutoční druhý ročník príjemného podujatia Spoznajme sa na bicykli. Je to podujatie, ktoré organizuje viacero subjektov, vrátane štyroch obcí.
viac
26.05.2017
Staromestské slávnosti pokračujú aj dnes bohatým programom
Staromestské slávnosti pokračujú aj počas dnešného dňa. Pre návštevníkov je pripravený bohatý kultúrny program aj viaceré sprievodné podujatia. Najobľúbenejšia kultúrna akcia roka predstaví obyvateľom Žiliny rôzne hudobné štýly, ľudové remeslá i umelecké vystúpenia.
viac
19.09.2017
Námestie slobody opäť ožije kultúrou
Koncom augusta sa podarilo jedno z najväčších verejných priestranstiev v Bratislave oživiť kultúrnymi aktivitami a tento štvrtok 21. septembra od 18. hodiny ožije Námestie slobody znova.
viac
19.09.2017
Európsky týždeň mobility v Žiline predstaví alternatívne formy dopravy
Európsky týždeň mobility zavíta opäť po roku aj do Žiliny. V piatok 22. septembra je na Námestí Andreja Hlinku pre verejnosť pripravený bohatý program zameraný na potrebu znižovania emisného zaťaženia v meste. Téma EURÓPSKEHO TÝŽDŇA MOBILITY 2017 je „Čistá, zdieľaná a inteligentná mobilita“. 
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.45 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.77 %