Ilustračná snímka: (int).
Odborníci to neodporúčajú.
Napriek takmer 10 rokov platnej legislatíve, ktorá určuje podmienky organizovania rôznych zotavovacích podujatí, škôl v prírode, či lyžiarskych výcvikov z hľadiska ochrany verejného zdravia mnohí z organizátorov (školy, cestovné kancelárie, ale aj iné inštitúcie) nevedia, akým pravidlám - a to dokonca akým zákonom, organizovanie zotavovacích podujatí pre deti podlieha.
„Organizátori zotavovacích podujatí majú pri ich zabezpečovaní rôzne povinnosti, pričom často zabúdajú na jednu z najdôležitejších povinností, a to zabezpečiť pre deti a ostatných účastníkov všetky podmienky pre ochranu a podporu ich zdravia a bezpečnosti a prevenciu ochorení.
Pri výkone štátneho zdravotného dozoru sa stále stretávame s rôznymi názormi a postupmi, ako zotavovacie podujatie z hľadiska ochrany zdravia a prevencie ochorení organizovať, stretávame sa dokonca s tvrdením, že vyhláška pre organizovanie zimných kurzov pre stredné školy nie je, a tak učitelia improvizujú. Zistili sme, že školy majú k dispozícii rôzne usmernenia ako postupovať, ktoré svojim obsahom odporujú ustanoveniam súčasne platnej legislatívy v tejto oblasti“, zdôrazňuje v tejto súvislosti MUDr. Katarína Slotová, vedúca Oddelenia hygieny detí a mládeže banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ).
Dodáva, že povinnosti organizátorov zotavovacích podujatí, ktoré súvisia s ochranou verejného zdravia, zabránením, či obmedzením možného rizika ohrozenia zdravia a rizika vzniku a šírenia prenosných ochorení upravuje § 25 zákona č. 355/2007 Z. z. s účinnosťou od 1. 9. 2007 a vyhláška MZ SR č. 526/2007 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o požiadavkách na zotavovacie podujatia s účinnosťou od 1. 12. 2007. Uvedená legislatíva podrobne a jednoznačne určuje podmienky organizácie a priebehu zotavovacích akcií. Organizátori lyžiarskych výcvikových, či snowboardových kurzov, škôl v prírode a ďalších zotavovacích podujatí pre deti a mládež spojených s pobytom v rekreačnom zariadení sú povinní ju rešpektovať a nepostupovať podľa rôznych neodborných usmernení, ktorých obsah je v rozpore s právnymi ustanoveniami. Ako zdôraznila MUDr. Slotová, takýmto neodborným usmernením je napr. „Ako organizovať lyžiarsky kurz, aby ste sa nedostali do problémov“ uverejnený na stránke www.telocvikari.sk/ako-organizovat-lyziarsky-kurz.
V článku je dosť pochybení, kvôli ktorým sa organizátor hore uvedených podujatí, či výcvikov dostáva do rozporu s platnou legislatívou a tým aj do možných problémov, končiacich pokutu vo výške od 150 do 20 000 eur.
„Prvou nesprávnou informáciou je, že žiadosť napísanú a podpísanú telocvikárom tak, ako sa s takýmto postupom v praxi stretávame, nie je možné akceptovať ani keď riaditeľ školy písomne poverí učiteľa/telocvikára zorganizovaním kurzu, ako je to v predmetnom článku uvedené. Telocvikár totiž nie je podľa zákona č. 355/2007 Z. z. organizátorom lyžiarskeho kurzu. Je ním právnická osoba (napr. škola), alebo fyzická osoba oprávnená na podnikanie“, zdôrazňuje MUDr. Slotová. Chybné informácie uvádza článok aj v súvislosti s povinnosťou zabezpečiť lekára dostupného z miesta konania zotavovacieho podujatia, úlohe zdravotníka na takomto podujatí a jeho zdravotnej spôsobilosti, druhu rekreačného zariadenia, ktoré musí spĺňať požiadavky na ochranu zdravia, či informácie, týkajúce sa dokumentácie. Navyše autor článku síce cituje relevantnú legislatívu, ale nerešpektuje niektoré jej ustanovenia a svojvoľne nesprávne usmerňuje pri organizovaní lyžiarskych kurzov. Okrem toho ignoruje ostatné ustanovenia vyhlášky MZ SR č. 526/2007 Z. z bez rešpektovania ktorých nie je možné zotavovacie podujatie zabezpečiť tak, aby sa znížilo riziko ohrozenia zdravia a riziko vzniku a šírenia prenosných ochorení účastníkov zotavovacieho podujatia.
Podrobnosti k tejto problematike môžete nájsť na úvodnej stránke www.vzbb.sk s identickým titulkom.