Snímka zdroj: (tasr).
Izolované mokrade v Chránenom vtáčom území (CHVÚ) Medzibodrožie na východe Slovenska zavodňujú v týchto dňoch ochranári. Zachraňujú tak poslednú kolóniu brodivých vtákov v tejto oblasti a vytvárajú biotopy aj pre mnoho ďalších vzácnych druhov.
Do mokradí, ktorým hrozí vyschnutie, prečerpávajú vodu z odvodňovacích kanálov už šiestu sezónu. „Vďaka tomu sa obnovili a vytvorili nové hniezdne kolónie druhov, ako je chavkoš nočný, beluša veľká či volavka purpurová, pre ktoré bolo toto chránené územie aj vyhlásené. Nebyť prečerpávania, tak už by vlastne v tomto území vôbec nehniezdili, pričom je to jediná hniezdna lokalita pre tieto druhy v rámci Medzibodrožia,” priblížil Matej Repel zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS)/BirdLife Slovensko.
Oproti minulým rokom, keď oblasť pri obci Somotor v okrese Trebišov sužovali extrémne suchá, je situácia tento raz o niečo lepšia. Aj napriek tomu, že uplynulá jeseň a zima boli na zrážky pomerne bohaté je však zavodňovanie potrebné. Ornitológovia takto naplnia spolu šesť mokradí. Celkovo to aj s presunmi a inštaláciou zariadenia zvykne trvať štyri až päť týždňov.
„Keď bolo extrémne sucho, tak sme načerpávali vodu naozaj do úplne suchých mokradí. Tento rok všetky lokality akú - takú vodu majú, ale predsa je to málo na to, aby vydržala celý rok a vodné vtáky tam mohli hniezdiť,” uviedol Repel.
Ochranári z SOS/BirdLife Slovensko realizujú aj iné opatrenia a obnovu a manažment mokradí na juhu Zemplína v rámci projektov Life s podporou Európskej komisie a Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. Snahou je využívať trvalejšie riešenia, ako je prehĺbenie mokrade, výstavba stavidla či oprava hrádze na zadržiavanie vody, v tomto prípade však ide o izolované lokality. Dno týchto mokradí je vyššie ako hladina vody v odvodňovacom kanáli, ktorý ich odvodňuje. Jediná možnosť obnovy je tak prečerpávaním vody z kanála pomocou dieselového čerpadla. „Mokrade majú ílovité podložie, takže tá voda tam počas jednej sezóny vydrží. Tým, že tam nie je iný prítok a v lete sa voda odparí a rastliny tú vodu vypijú, tak to musíme opakovať každý rok,” dodal Repel.
CHVÚ Medzibodrožie patrí k 23 chráneným vtáčím územiam závislým na vode na Slovensku a je súčasťou európskej sústavy chránených území Natura 2000.