Piatok 23.04.2021
Dnes má meniny 
Vojtech
°C
22.03.2021 09:20

Ochranári v Medzibodroží zachraňujú mokrade


Snímka zdroj: (tasr).


Izolované mokrade v Chránenom vtáčom území (CHVÚ) Medzibodrožie na východe Slovenska zavodňujú v týchto dňoch ochranári. Zachraňujú tak poslednú kolóniu brodivých vtákov v tejto oblasti a vytvárajú biotopy aj pre mnoho ďalších vzácnych druhov.


Do mokradí, ktorým hrozí vyschnutie, prečerpávajú vodu z odvodňovacích kanálov už šiestu sezónu. „Vďaka tomu sa obnovili a vytvorili nové hniezdne kolónie druhov, ako je chavkoš nočný, beluša veľká či volavka purpurová, pre ktoré bolo toto chránené územie aj vyhlásené. Nebyť prečerpávania, tak už by vlastne v tomto území vôbec nehniezdili, pričom je to jediná hniezdna lokalita pre tieto druhy v rámci Medzibodrožia,” priblížil Matej Repel zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS)/BirdLife Slovensko.

Oproti minulým rokom, keď oblasť pri obci Somotor v okrese Trebišov sužovali extrémne suchá, je situácia tento raz o niečo lepšia. Aj napriek tomu, že uplynulá jeseň a zima boli na zrážky pomerne bohaté je však zavodňovanie potrebné. Ornitológovia takto naplnia spolu šesť mokradí. Celkovo to aj s presunmi a inštaláciou zariadenia zvykne trvať štyri až päť týždňov.

„Keď bolo extrémne sucho, tak sme načerpávali vodu naozaj do úplne suchých mokradí. Tento rok všetky lokality akú - takú vodu majú, ale predsa je to málo na to, aby vydržala celý rok a vodné vtáky tam mohli hniezdiť,” uviedol Repel.

Ochranári z SOS/BirdLife Slovensko realizujú aj iné opatrenia a obnovu a manažment mokradí na juhu Zemplína v rámci projektov Life s podporou Európskej komisie a Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. Snahou je využívať trvalejšie riešenia, ako je prehĺbenie mokrade, výstavba stavidla či oprava hrádze na zadržiavanie vody, v tomto prípade však ide o izolované lokality. Dno týchto mokradí je vyššie ako hladina vody v odvodňovacom kanáli, ktorý ich odvodňuje. Jediná možnosť obnovy je tak prečerpávaním vody z kanála pomocou dieselového čerpadla. „Mokrade majú ílovité podložie, takže tá voda tam počas jednej sezóny vydrží. Tým, že tam nie je iný prítok a v lete sa voda odparí a rastliny tú vodu vypijú, tak to musíme opakovať každý rok,” dodal Repel.

CHVÚ Medzibodrožie patrí k 23 chráneným vtáčím územiam závislým na vode na Slovensku a je súčasťou európskej sústavy chránených území Natura 2000.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.12.2016
Cenu Slovenskej republiky za krajinu 2016 získala Hriňová
MŽP SR udelilo v priestoroch historickej radnice v Banskej Bystrici Cenu Slovenskej republiky za krajinu 2016 mestu Hriňová za projekt „Hriňovské lazy – krajina hodnôt“.
viac
18.03.2017
Európa nechce skládky odpadu (ani na Slovensku)
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) veľkou väčšinou hlasov odporučili 14. marca členským štátom EU zmeny v legislatíve, podľa ktorých by mali do roku 2030 zvýšiť podiel odpadu určeného na recykláciu zo súčasného priemeru 44 na 70 percent.
viac
17.01.2019
Zálohovanie PET fliaš a plechoviek by mohlo byť realitou už budúci rok
Zálohovanie PET fliaš a plechoviek by mohlo byť realitou už budúci rok. Vyplýva to z návrhu zákona, ktorý envirorezort predložil na pripomienkovanie. Výšku zálohy by malo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR určiť prostredníctvom vyhlášky.
viac
09.11.2020
SVP a ŠOP chcú užšie spolupracovať
Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) a Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR chcú užšie spolupracovať.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.65 %