Sobota 01.04.2023
Dnes má meniny 
Hugo
°C
06.02.2023 07:45

Obnova severného krídla barokového kaštieľa na hrade pokračuje


Na archívnej snímke zrekonštruované krídlo barokového kaštieľa, ktorý je súčasťou hradu Modrý Kameň v okrese Veľký Krtíš. Snímka zdroj: (tasr).


Obnova severného krídla hradu Modrý Kameň vo Veľkokrtíšskom okrese pokračuje, v súčasnosti sa robia stavebné práce v interiéri. Potvrdila to Dáša Ďuríková z hradu Modrý Kameň, ktorý je sídlom Múzea bábkarských kultúr a hračiek Slovenského národného múzea (SNM).


Pre stavebné práce je v súčasnosti uzatvorené nádvorie kaštieľa a aj prístupový most. "Trasa prístupu do múzea náhradným vchodom je zabezpečená. Múzeum je napriek rekonštrukcii v plnej prevádzke," spresnila. Vlani počas jesenných mesiacov pokračovali stavebné práce v interiéri aj exteriéri. "Kaštieľ získal novú tvár obnovou vonkajších omietok, pôvodných drevených okien a hradnej brány," konštatovala. Práce pokračovali v interiéri severného krídla kaštieľa. Riešilo sa vykurovanie, nová elektroinštalácia, obnova vnútorných omietok, ukladanie podláh, vybudovanie nových sociálnych zariadení a iné.

Projekt podporený z grantu Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a štátneho rozpočtu SR s názvom "HraMoKaPlus – obnovenie priestorov barokového kaštieľa na hrade v Modrom Kameni pre tradíciu slovenského hračkárstva a bábkarstva v remeselných dielňach, výroba a predaj regionálnych produktov" nadväzuje na obnovu východného krídla barokového kaštieľa v roku 2017 z rovnakých zdrojov. Severné krídlo kaštieľa podľa slov riaditeľky múzea Heleny Ferencovej ohrozovali klimatické podmienky znásobené nevhodnými omietkami, ktoré boli nahradené vápennými. "Projekt zásadnou mierou posunie život nášho múzea a národnej kultúrnej pamiatky," uviedla.

Rekonštrukcia tak sprístupní návštevníkom hradu Modrý Kameň aj doposiaľ málo využívané priestory kaštieľa. "Hlavným zámerom projektu je obnova severného krídla kaštieľa s cieľom vytvoriť kreatívne, oddychové a reprezentatívne priestory pre aktivity  návštevníkov múzea," vysvetlila koordinátorka projektu Janetta Hudecová.

Projekt obnovy severného krídla získal grantový príspevok vo výške 949 871 eur, väčšinu financií poskytol nórsky grant. Viac ako 140 000 eur je na rekonštrukciu použitých zo štátneho rozpočtu SR, ďalších takmer 50 000 z prostriedkov SNM.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.01.2019
Múzeum pripravuje Modrý Hrad Lásky 2019
Blížiaci sa február a sviatok zamilovaných, Svätý Valentín, oživí hrad v Modrom Kameni príbehmi o láske a valentínskou prehliadkou tamojšieho Slovenského národného múzea - Múzea bábkarských kultúr a hračiek. Podujatie s názvom Modrý Hrad Lásky sa uskutoční v sobotu a nedeľu (9. - 10. 2.) od 10.00 h.
viac
08.03.2019
SNM: Projekt komplexnej obnovy hradu Krásna Hôrka napreduje
Komplexný projekt obnovy hradu Krásna Hôrka za posledný rok a pol výrazne pokročil. Informoval o tom Tomáš Hollý zo Slovenského národného múzea (SNM). Pri realizácii projektu spolupracovali SNM a ministerstvo školstva so Stavebnou fakultou Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave.
viac
12.11.2020
Gotický palác na hrade Ľubovňa by chceli sprístupniť už budúci rok
Ľubovnianske múzeum chce gotický palác na hrade Ľubovňa sprístupniť verejnosti už budúci rok. V súčasnosti tam realizujú konzervačné práce, odborné reštaurovanie kamenných ostení a portálov.
viac
30.12.2020
Na obnovu podhradia je potrebná dohoda obce s vlastníkmi stánkov
Ak sa samospráva obce Krásnohorské Podhradie v okrese Rožňava nedohodne s majiteľmi zostávajúcich dvoch stánkov v podhradí Krásnej Hôrky, Slovenské národné múzeum (SNM) v nasledujúcich rokoch zrekonštruuje iba samotný hrad, ale jeho podhradie nie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.32 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.99 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.69 %