Utorok 16.04.2024
Dnes má meniny 
Dana, Danica
°C
22.08.2023 07:00

Obnova kaštieľa mala byť ukončená v auguste, dodávateľ zo stavby odišiel


Obnovu kaštieľa v Jelšave zrejme tak skoro neukončia. Snímka zdroj: (Región Gemer).


Obnova severozápadného krídla coburgovského kaštieľa v Jelšave financovaná z nórskych fondov, ktorá mala byť ukončená v polovici augusta, sa predĺži pravdepodobne o niekoľko mesiacov.


Dodávateľ prác zo stavby pred dokončením odišiel, samosprávu tak zrejme čaká nové verejné obstarávanie. Uviedol to primátor mesta Milan Kolesár.

Rekonštrukciu priestorov kaštieľa v Jelšave, na ktorú mesto získalo z Nórskeho finančného mechanizmu takmer milión eur, zabezpečovala spoločnosť Eurobau. Práce odštartovali v prvej polovici roka 2022 a dokončené mali byť v polovici augusta. Zhotoviteľ však na začiatku leta pred dokončením projektu zo stavby odišiel.

"Do konca júna s nimi nebol žiadny problém, stavba išla podľa predstáv. Koncom júna však subdodávatelia odišli," skonštatoval Kolesár s tým, že dôvodom sú pravdepodobne finančné problémy zhotoviteľa. Samospráva má podľa primátora voči firme vyplatené všetky faktúry, spoločnosť však s mestom ďalej nekomunikuje.

"Elektronickou poštou sme im poslali výzvu, že ak nenastúpia, ukončujeme zmluvu. Termín uplynul minulý týždeň. Čaká nás zrejme nové verejné obstarávanie na dokončenie diela," uviedol Kolesár. Ako dodal, projekt podporený z nórskych fondov, ktorého súčasťou sú okrem rekonštrukcie priestorov kaštieľa i iné aktivity, má byť ukončený do apríla budúceho roka.

V rámci obnovy severozápadného krídla historického kaštieľa v Jelšave bolo doposiaľ podľa primátora preinvestovaných približne 65 percent finančných prostriedkov. V zrekonštruovaných priestoroch má vďaka projektu pribudnúť napríklad turistické informačné centrum, kaviareň či seminárna miestnosť. V rámci prác je potrebné ešte osadiť okenné výplne, položiť dlažby či dokončiť obklady stropov a vonkajšie omietky.

Spoločnosť, ktorá práce v jelšavskom kaštieli realizovala, mala v uplynulých mesiacoch problémy i pri ďalších zákazkách. Mesto Košice v júli avizovalo, že stavebné práce stagnujú na viacerých projektoch, ktorých zhotoviteľom je Eurobau. Problémy sa týkali zeleného projektu na budove magistrátu a revitalizácie dvojice vnútroblokov financovaných z európskych zdrojov či revitalizácie vstupu na cintorín na Rastislavovej ulici hradenej z rozpočtu mesta.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.06.2020
MK SR vyhlásilo výzvu na predloženie ponúk obnovy kaštieľa v Dolnej Krupej
Ministerstvo kultúry (MK) SR hľadá zhotoviteľa rekonštrukcie pamiatkového objektu kaštieľa v Dolnej Krupej. Výzvu na predkladanie ponúk zverejnili v pondelok (29. 6.) vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).
viac
17.02.2022
Obnova kaštieľa z nórskych fondov sa môže začať
V Jelšave v okrese Revúca sa už čoskoro začne rekonštrukcia severozápadnej časti coburgovského kaštieľa, na ktorú samospráva získala takmer milión eur z Nórskeho finančného mechanizmu.
viac
08.06.2022
Obnova kaštieľa z nórskych fondov napreduje, pracuje sa už i v interiéri
Obnova severozápadného krídla coburgovského kaštieľa v Jelšave v okrese Revúca napreduje. Práce na projekte, na ktorý samospráva získala takmer milión eur z nórskeho finančného mechanizmu, sa už presunuli aj do interiérových priestorov národnej kultúrnej pamiatky.
viac
25.04.2023
Historická reduta sa obnovy zrejme nedočká, problémom bolo obstarávanie
Historická reduta Skalka v Jelšave v okrese Revúca, ktorá je i národnou kultúrnou pamiatkou, sa obnovy z nórskych fondov zrejme nedočká. Dôvodom sú opakujúce sa problémy spojené s verejným obstarávaním. Uviedol to primátor mesta Milan Kolesár.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %