Pondelok 02.10.2023
Dnes má meniny 
Levoslav
°C
25.04.2023 11:40

Historická reduta sa obnovy zrejme nedočká, problémom bolo obstarávanie


Na snímke z 4. novembra 2021 budova historickej reduty Skalka z 19. storočia, ktorá v minulosti slúžila ako mestský hotel s hostincom. Snímka zdroj: (tasr).


Historická reduta Skalka v Jelšave v okrese Revúca, ktorá je i národnou kultúrnou pamiatkou, sa obnovy z nórskych fondov zrejme nedočká. Dôvodom sú opakujúce sa problémy spojené s verejným obstarávaním. Uviedol to primátor mesta Milan Kolesár.


"Rozhodli sme sa, že stavbu realizovať nebudeme. Predpokladáme, že nórsky partner aj Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, to vyhodnotia ako možnosť pokračovať v projekte a že nám aktivity nezastavia. Myslím, že projekt nebol tak postavený, že by to bolo viazané len na stavbu," skonštatoval primátor.

Mesto Jelšava získalo z Nórskeho finančného mechanizmu na vybudovanie multikultúrneho centra pre mladých a aktivity s mládežou približne milión eur, asi 700 000 eur malo ísť na obnovu historickej reduty. Pri verejnom obstarávaní však samospráva od uchádzačov najskôr obdržala ponuky prekračujúce predpokladané náklady o takmer trojnásobok. Neúspešná bola i opakovaná súťaž, v ktorej bol víťazný uchádzač pri kontrole vyhodnotený ako rizikový a rezort investícií samospráve odporučil zmluvu nepodpisovať. Podľa slov primátora by v prípade problémov pri realizácii stavby mestu hrozila korekcia vo výške 100 percent nákladov.

Ako skonštatoval Kolesár, mesto už ďalšie obstarávanie a následnú obnovu reduty do určeného termínu dokončenia stavby nestihne, rekonštrukciu sa preto rozhodlo nerealizovať. Samospráva však chce naďalej v spolupráci s partnermi pokračovať v aktivitách s mládežou, ktoré sú súčasťou projektu podporeného z nórskych fondov. Realizovať by sa mali na futbalovom štadióne, v dome kultúry či v komunitnom centre združenia YMCA.

Historická reduta Skalka bola postavená v 19. storočí a slúžila ako mestský hotel s hostincom. Budova je v súčasnosti v zlom technickom stave a jej priestory sú už niekoľko rokov nevyužívané.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.04.2019
Bikesharing má problémy, primátor ich chce vyriešiť do konca mesiaca
Stojany na zdieľané bicykle v Nitre sú aj napriek teplému jarnému počasiu prázdne. Bikesharing, ktorý v Nitre funguje od roku 2017, tento rok zatiaľ do prevádzky spustený nebol.
viac
05.06.2020
Zhotoviteľ obnovy predstanice vo Zvolene je známy
Spoločnosť TSS Grade z Bratislavy by sa mala stať realizátorom obnovy priestorov pred hlavnou železničnou stanicou vo Zvolene. Vyplýva to z informácií, ktoré zverejnil Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO).
viac
11.03.2021
Tender na celkovú obnovu Krásnej Hôrky by mal byť vyhlásený na jeseň
Verejné obstarávanie (VO) na rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky (NKP) Krásna Hôrka by malo byť vyhlásené na jeseň, v optimistickom variante do konca augusta 2021.
viac
22.08.2023
Obnova kaštieľa mala byť ukončená v auguste, dodávateľ zo stavby odišiel
Obnova severozápadného krídla coburgovského kaštieľa v Jelšave financovaná z nórskych fondov, ktorá mala byť ukončená v polovici augusta, sa predĺži pravdepodobne o niekoľko mesiacov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.14 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.94 %