Ilustračná snímka: (tasr).
Obec Nemecká v okrese Brezno si dá akreditovaným laboratóriom vypracovať rozbory vody z areálu bývalej rafinérie Petrochema Dubová. Uviedol to starosta obce Branislav Čižmárik po pondelkovom zasadnutí krízového štábu.
Zasadnutie krízového štábu, ktorý obec zvolala v súvislosti s vyhlásenou mimoriadnou situáciou, podľa starostu neposunulo riešenie budúcnosti čistiarne odpadových vôd (ČOV) v areáli bývalej rafinérie. "Nepodarilo sa dohodnúť na tom, akým spôsobom budeme pokračovať a kto bude následným prevádzkovateľom ČOV," uviedol Čižmárik s tým, že ďalší krízový štáb obec zvolá ešte tento týždeň.
V uplynulých dňoch sa vedenie obce stretlo aj s krajským riaditeľom hasičov. Spoločne priamo v areáli bývalej rafinérie diskutovali o tom, aké kroky je potrebné urobiť pre zadržanie ropných látok v prípade krízovej situácie. "Máme si tiež vyžiadať rozbory vody, aby sme zistili, čo obsahuje a hasičské jednotky vedeli v prípade potreby použiť separátory a rôzne zariadenia, ktoré by to čistili," dodal Čižmárik.
ČOV v areáli Petrochemy Dubová čistí splaškové vody z miestnej časti Dubová, no zabezpečuje aj čistenie dažďovej vody z gudrónových jám, ktoré sa nachádzajú priamo v areáli bývalej rafinérie. Oznámenie o prerušení prevádzky ČOV dostala obec od zástupcov spoločnosti PTCHEM začiatkom marca, následkom čoho vyhlásila i mimoriadnu situáciu. Dôvodom je možnosť znečistenia rieky Hron kontaminovanou vodou z odkaliska v areáli podniku.
Spoločnosť Slovenské elektrárne – energetické služby (SE-ES) evidovala voči prevádzkovateľovi ČOV ku koncu februára splatné pohľadávky pre neuhradené platby za dodávku elektriny a plynu vo výške viac ako 110.000 eur. Podľa záverov z krízového štábu by však ČOV do konca marca nemala byť odpojená od elektrickej energie.
Hrozbou znečistenia Hrona z gudrónových jám sa aktívne zaoberá i MŽP. Na určenie ďalších krokov spoločne s Vodohospodárskou výstavbou (VV) spracúvajú na základe aktuálnych dát predbežný topografický model. Ten hovorí o pravdepodobnosti znečistenia rieky v prípade výpadku prevádzky ČOV.
Gudrónové jamy sú skládky odpadu, ktoré vznikli pri spracovaní ropy v areáli rafinérie minerálnych olejov v obci Nemecká. Tá svoju činnosť začala ako štátny podnik v roku 1938, v druhej polovici 20. storočia fungovala pod názvom Petrochema Dubová. Okrem dvojice gudrónových jám v areáli podniku sa ďalšie dve skládky gudrónov nachádzajú v katastri obce Predajná.