Piatok 14.06.2024
Dnes má meniny 
Vasil
°C
15.08.2019 05:05

Obec Ostrá Lúka predala kaštieľ, nový majiteľ chce doň vrátiť históriu


Kaštieľ v Ostrej Lúke v okrese Zvolen, ktorý kedysi kvôli svojej priateľke Adele Ostrolúckej navštevoval aj Ľudovít Štúr. Snímka: (TASR-Jozef Poliak)


Kaštieľ v Ostrej Lúke v okrese Zvolen je už v rukách súkromného vlastníka. Obec rozhodnutím obecného zastupiteľstva pred niekoľkými týždňami rozhodla po viac ako dvojročnom úsilí o predaji svojho 5/6 podielu fyzickej osobe z Bratislavy za 250-tis. eur.


Išlo už o piate kolo súťaže. Úvodná ponuka začínala na cene znaleckého posudku, čo bolo 336-tis. eur. Táto a ani ďalšie ponukové kolá so zníženou cenou nepriniesli očakávaný výsledok. Cena nakoniec klesla na 250-tis. eur, čo bola podľa starostu Juraja Jeloka najnižšia možná ponuka, za ktorú obec mohla predaj zrealizovať.       

"V súčasnosti sa vykonáva zavkladovanie do katastra," uviedol pre TASR Jelok. Súkromník, ktorý odkúpil podiel od obce, odkúpil podľa starostu aj zvyšný, šestinový podiel od ďalších fyzických osôb. "Pán, ktorý kaštieľ kúpil, ho plánuje opraviť a vrátiť doň históriu," dodal.       

Obec odkúpila podiel na kaštieli od štátu v roku 2012. Nezískala však zdroje na jeho obnovu, keďže nemala súhlas vtedajších spolumajiteľov, a tak po päťročnej lehote, počas ktorej nemohla s majetkom hýbať, sa ho rozhodla predať.       

Kaštieľ zo 17. storočia je už dlhší čas v zlom technickom stave. Zateká do jednej jeho časti a obec robí aspoň základné opatrenia, aby sa stav rapídne nezhoršil.       

Predaj kaštieľa so záväzkom jeho následnej obnovy a vhodného využitia, môže byť ale pre obec v konečnom dôsledku výhrou. "Chceli by sme dosiahnuť, aby tam bola umiestnená aspoň pamätná izba Adely Ostrolúckej," povedal pred časom pre TASR starosta.      

 V kaštieli sídlil niekoľko desaťročí, až do roku 2005, okresný archív. Objekt bol však už v tom čase poškodený, porušená bola najmä jeho strecha. Archív preto v tom istom roku presťahovali do zrekonštruovaných priestorov bývalej práčovne na sídlisku Podborová vo Zvolene. Kaštieľ, ktorý je kultúrnou pamiatkou, je odvtedy prázdny.       

Objekt dal postaviť v roku 1636 Melichar Ostrolúcky. Po roku 1813 pripadol Mikulášovi Ostrolúckemu. Jeho dcéra Adela bola priateľkou Ľudovíta Štúra. Ich vzťah opisuje spisovateľ Ľudo Zúbek vo svojej knihe Jar Adely Ostrolúckej. V obci sa nachádza rodinná hrobka Ostrolúckych, v ktorej je pochovaná aj Adela.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.10.2022
Bývalý ovčín v susedstve kaštieľa prestavajú na kultúrne centrum
V Ostrej Lúke v okrese Zvolen sa po nedávnej obnove kaštieľa Ostrolúckych dočká rekonštrukcie aj susedná budova bývalého ovčína. Objekt kedysi spravovali zamestnanci štátnych majetkov, dnes ho vlastní obec.
viac
27.05.2023
Festival nového cirkusu v Stupave zabaví rodiny s deťmi aj dospelých
Viac ako 60 predstavení, dávku smiechu a akrobacie prinesie počas troch dní festival Cirkul'art, ktorý sa v piatok začína v Stupave. Posledný májový víkend spestrí kaštieľsky park mesta, ktorý sa zmení na pestrú cirkusovú záhradu s divadlom, novým cirkusom a živým súčasným umením.
viac
12.04.2024
Technická univerzita vo Zvolene plánuje obnoviť Študentský domov Ľudovíta Štúra
Technická univerzita vo Zvolene (TUZVO) plánuje komplexne obnoviť svoj Študentský domov Ľudovíta Štúra. Vyplýva to z oznámenia vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie s tým, že odhadovaná suma zákazky je 7.384.570 eur bez DPH.
viac
20.05.2024
Na oslavy 200. výročia narodenia A. Ostrolúckej prišli priami potomkovia rodiny
Obec Ostrá Lúka vo Zvolenskom okrese žila v sobotu oslavami 200. výročia narodenia ich rodáčky Adely Ostrolúckej, životnej lásky Ľudovíta Štúra.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.70 %