Nedeľa 23.06.2024
Dnes má meniny 
Sidónia
°C
20.05.2024 07:55

Na oslavy 200. výročia narodenia A. Ostrolúckej prišli priami potomkovia rodiny


Na archívnej snímke pamätná izba Adely Ostrolúckej v kaštieli Ostrolúckych v Ostrej Lúke. Foto: TASR - Ján Krošlák


Obec Ostrá Lúka vo Zvolenskom okrese žila v sobotu oslavami 200. výročia narodenia ich rodáčky Adely Ostrolúckej, životnej lásky Ľudovíta Štúra.


Ako pre TASR uviedol starosta Juraj Jelok, na trinásty ročník podujatia Kultúrna jar Adely Ostrolúckej, ktorým si ju miestni každoročne pripomínajú, zavítali aj priami potomkovia rodiny Ostrolúckych z Budapešti.         

Podujatie sa začalo slávnostnými službami Božími v evanjelickom kostole, pokračovalo akciami pre deti a kultúrno-spoločenským programom.         

"Návštevníci sa mohli pokochať pohľadom na zrekonštruovanú podobu kaštieľa Ostrolúckych a navštíviť v ňom Pamätnú izbu Adely Ostrolúckej. Sprístupnená bola tiež hrobka, pri ktorej si obyvatelia uctili jej pamiatku položením kytice," priblížil Jelok.         

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, ktoré participovalo na programe, sprítomnilo rodinu Ostrolúckych v divadelnom výstupe. Adelu predstavili ako múdru, vzdelanú a charizmatickú osobnosť, výnimočnú pre dejiny a nielen silným putom so Štúrom. V hlavnom programe vystúpili folklórne súbory, Základná umelecká škola zo Zvolena a Krajská knižnica Ľ. Štúra predstavila brožúru vydanú pri príležitosti tohto jubilea. Na návštevníkov z blízkeho a vzdialenejšieho okolia čakali aj stánky s tradičnými remeslami a občerstvením.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.09.2018
V Očovej pri oslave jubilea odhalia pamätník Jánovi Berkymu Mrenicovi
Odhalenie pamätníka husľovému virtuózovi Jánovi Berkymu Mrenicovi (1939-2008) otvorí v piatok 28. septembra o 17.30 h dvojdňové oslavy 755. výročia prvej písomnej zmienky o obci Očová v okrese Zvolen. O niekoľko dní uplynie desať rokov od jeho smrti.
viac
15.08.2019
Obec Ostrá Lúka predala kaštieľ, nový majiteľ chce doň vrátiť históriu
Kaštieľ v Ostrej Lúke v okrese Zvolen je už v rukách súkromného vlastníka. Obec rozhodnutím obecného zastupiteľstva pred niekoľkými týždňami rozhodla po viac ako dvojročnom úsilí o predaji svojho 5/6 podielu fyzickej osobe z Bratislavy za 250-tis. eur.
viac
17.07.2020
V Košariskách a okolí sa uskutočnia oslavy 140. výročia jeho narodenia
V pondelok a utorok (20. a 21. 7.) sa v obci Košariská a v okolitých mestách a obciach uskutočnia oslavy 140. výročia narodenia generála Milana Rastislava Štefánika, ktoré sa budú konať pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Informovala o tom webová stránka mesta Myjava.
viac
26.09.2020
Oslavy výročia Karpatsko-duklianskej operácie budú tento rok v obmedzenom režime
Oslavy Dňa hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie a 76. výročia KDO sa tento rok pre pandémiu koronavírusu uskutočnia v obmedzenom režime. Pietneho aktu sa v minulých rokoch okrem predstaviteľov štátu zúčastňovali hostia z domova i zahraničia, vojnoví veteráni i široká verejnosť.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.20 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.66 %