Utorok 29.04.2025
Dnes má meniny 
Lea
°C
29.04.2025 09:05

O dani z nehnuteľnosti s predstaviteľmi opozičných politických strán


Snímka zdroj: ZMOS


Združenie miest a obcí Slovenska včera zorganizovalo okrúhly stôl s predstaviteľmi opozičných politických strán zastúpených v NR SR. Témou rokovania boli návrhy ZMOS na zmeny v dani z nehnuteľností v rámci Zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.


ZMOS prichádza s viacerými návrhmi na zmeny v oblasti dane z nehnuteľností, ktoré schválila Rada ZMOS na svojom zasadnutí 15. apríla 2025. Tieto návrhy sú výsledkom technických rokovaní medzi samosprávami a Ministerstvom financií SR a zároveň už získali podporu predsedu vlády SR. Návrhy prichádzajú v období konsolidácie verejných financií, no ZMOS tieto opatrenia presadzuje dlhodobo, doteraz však nezískali potrebnú politickú podporu.

Navrhované zmeny v dani z nehnuteľnosti sa týkajú najmä vyššieho zdanenia nehnuteľností bez trvalého pobytu, zavedenia minimálnej sadzby dane za bývanie, zvýšenia hornej hranice príplatku za podlažie, flexibilnejšieho nastavenia jednotlivých častí obce, zavedenia zákonného inflačného koeficientu, diferencovaných sadzieb pre rôzne typy ubytovacích zariadení a zvýšeného zdanenia podnikania v oblasti hazardu.

Rokovanie sa uskutočnilo za účasti zástupcov opozičných politických strán. Progresívne Slovensko zastupoval predseda Michal Šimečka a poslanec Marek Lackovič, Slobodu a Solidaritu (SaS) predseda Branislav Gröhling a podpredseda Marián Viskupič, Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) podpredseda Viliam Karas a člen Predsedníctva KDH Jozef Hajko.

Predstavitelia politických strán ocenili prístup ZMOS a otvorenosť na diskusiu o návrhoch, pričom zdôraznili potrebu ďalších odborných debát. V súvislosti s daňou z nehnuteľností zároveň predstavili aj svoje vlastné návrhy na zmeny.

ZMOS iniciovalo rokovanie s opozičnými politickými stranami na základe Memoranda o porozumení, ktorého cieľom je budovanie vzájomného partnerstva a spolupráce s pozitívnym vplyvom na každodenné fungovanie miest a obcí Slovenskej republiky počas aktuálneho volebného obdobia 2023 – 2027, ktorého praktickým vyjadrením je memorandový záväzok politických strán presadzovať požiadavky ZMOS vo vzťahu k rozhodnutiam centrálnej verejnej moci. V najbližšom období ZMOS plánuje ešte rokovanie so Slovenskou národnou stranou (SNS).

ZMOS na dnešnom rokovaní v Bratislave zastupovali predseda Jozef Božik, prvý podpredseda Martin Červenka, podpredsedníčka Božena Kováčová, podpredseda Komory miest Martin Chren, riaditeľka Kancelárie ZMOS Zuzana Špačeková a odborná expertka pre ekonomiku a rozpočet Silvia Kováčová.

 

Autor: (Zdroj: ZMOS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.01.2020
ZMOS pripravuje rokovanie s politickými stranami
Združenie miest a obcí Slovenska pokračuje v tradícii rokovaní s politickými stranami pred parlamentnými voľbami. V polovici januára 2020 sa preto uskutoční rokovanie Predsedníctva ZMOS s predstaviteľmi politických subjektov, ktoré dlhodobo vykazujú preferencie nad hranicou zvoliteľnosti.
viac
17.01.2020
Podľa predsedu ZMOS B. Trégera majú politické strany záujem o spoluprácu
Združenie miest a obcí Slovenska rokovalo s politickými stranami kandidujúcimi vo voľbách. Riešili sa predovšetkým témy, ako sú ekonomika, regióny, reforma verejnej správy, nájomné bývanie, odpadové hospodárstvo a odpady, sociálne služby a terénna sociálna práca, pozemkové úpravy či školstvo.
viac
02.02.2024
ZMOS rokoval s rezortom financií k dani z nehnuteľností
Zástupcovia vedenia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) rokovali s predstaviteľmi Ministerstva financií na čele so štátnym tajomníkom Radovanom Majerským a štátnou tajomníčkou Danielovou Klučkovou.
viac
12.02.2024
Online Rada ZMOS o návrhu zmien v dani z nehnuteľnosti
Online rokovanie Rady ZMOS sa venovalo viacerým dôležitým témam, ale najmä návrhom zmien v dani z nehnuteľnosti, s ktorými bolo Združenie miest a obcí Slovenska oboznámené počas rokovania so štátnym tajomníkom Ministerstva financií SR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa