Utorok 16.07.2024
Dnes má meniny 
Drahomír, Rút
°C
03.10.2017 02:00

Prešovský kraj oslávi "svoj deň" bohatým programom


Pozvánka.


Vo štvrtok 5. októbra sa uskutoční po desiatykrát Deň Prešovského kraja. Malé jubileum otvorí aj tento raz dvere samotného Úradu PSK v Prešove, kde až do 17. hodiny čaká na návštevníkov atraktívny program.


Podujatie má priblížiť prácu inštitúcií v zriaďovateľskej pôsobnosti krajskej samosprávy i samotný úrad menej formálnym spôsobom. „Pôsobnosť Prešovského samosprávneho kraja, jeho úradu, je skutočne rozsiahla. Aj toto podujatie má verejnosti ukázať, že sme otvorená inštitúcia, že sme tu pre ľudí, že sa staráme o stredné školy, zariadenia sociálnych služieb, regionálne cesty a zveľaďujeme naše kultúrne pamiatky. Takto sme cielili aj náš program, ktorý, veríme, prinesie veľa užitočných informácií a zážitkov. Predstaviť chceme netradičným, menej oficiálnym spôsobom každú oblasť našich kompetencií,“ uviedol predseda PSK Peter Chudík.

Dvere Úradu PSK na Námestí mieru 2 v Prešove sa otvoria o 10. hodine. Už pred budovou sa návštevníci budú môcť zapojiť do slnečného pozorovania oblohy, čítania kníh formou pikniku či pozorovať prácu lesníkov a ich operencov. Priamo na úrade okrem prehliadok priestorov na každom podlaží je nachystaných veľa zaujímavých aktivít. Život s bariérami na prízemí ponúkne možnosť vyskúšať si život človeka na vozíku, nevidiaceho a nepočujúceho. Pre záujemcov sú pripravené aj testy zdravia, ukážky poskytovania prvej pomoci, techniky čistenia zubov či poradenstvo prevencie ochrany sluchu. Prezentovať sa bude Divadlo Jonáša Záborského v Prešove, Naj dedinka Slovenska – Kamienka s vychýrenými pirohami i viacerí remeselníci. Návštevníci budú môcť využiť i kadernícke a kozmetické služby, tí najmenší maľovanie na tvár a zapojiť sa aj do kvízov, súťaží a tvorivých dielní. Lákadlom bude tento rok možnosť vyskúšať si reštaurovanie obrazov, tkanie na krosnách, výrobu šperkov z drôtu alebo aj marionet.

Netradične je ladená nosná výstava v budove úradu - Osobnosti v školských laviciach, s fotografiami laureátov cien PSK, vedenia úradu, ale aj hercov, spevákov, športovcov zo školských čias. Svojimi momentkami z tohto obdobia môžu prispieť aj samotní návštevníci – odmenou im bude žetón na kávu a koláčik v úradnej tzv. RETRO kaviarničke. Novinkou v jubilejnom ročníku je fotenie návštevníkov a tlač novín s vlastnou titulnou stranou, ktoré si môžu návštevníci odniesť na pamiatku. Ďalší pozdrav z Prešovského kraja ponúkne aj Múzeum moderného umenia Andyho Warhola. V jeho stánku za asistencie výtvarníka si záujemcovia budú môcť vymaľovať lineárnu predlohu obrazu Warhola a mail- artový motív aj opečiatkovať.

Počas celého dňa sú na programe kultúrne vystúpenia. Predstavia sa mandolínový orchester Barvinok, bratia Gerekovci, speváci z PASA, folklórneho súboru Šarišan, Sabinovčan, Lešnikovo dzifčata z Podhradíka a tanečníci z Popradu.

Program v tento deň pripravujú aj regionálne knižnice, ktoré budú okrem tradičných bezplatných zápisov odpúšťať sankčné pokuty. Voľné vstupné, komentované prehliadky, ale aj špeciálne aktivity v rámci Dňa PSK čakajú aj návštevníkov galérií a múzeí v celom kraji. Bonusom v tento deň je hodina korčuľovania zdarma v PSK aréne v Prešove.

Podrobný prehľad podujatí je uverejnený na webovej stránke samosprávneho kraja www.po-kraj.sk.

 

Autor: (Daša JELEŇOVÁ, hovorkyňa PSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.07.2017
Na Liptove postavia plť
Dedinka Lúčky známa liečivými kúpeľmi oslavuje 730 rokov od prvej písomnej zmienky. Pri tejto príležitosti obec pripravila od piatku do nedele zaujímavý program s názvom Lúčanské letné hry.
viac
10.11.2017
Svätomartinský víkend v regióne
Svätomartinské dni, Cestovateľský festival Cestou necestou, Chute malých Karpát, Historická prehliadka Modry, Bibliotéka či obľúbená lokalizačná hra „Objavuj poklady bratislavského regiónu“. Druhý novembrový víkend v bratislavskom regióne je tu pre vás.
viac
18.10.2018
Deň Prešovského samosprávneho kraja v každom meste
Vyskúšajte si županskú stoličku a príďte na kus reči s úradníkmi!
viac
08.05.2021
Vďaka programu #zlepšimeto vzniknú nové oddychové zóny či chillroomy
Prešovský samosprávny kraj (PSK) realizuje v spolupráci s Radou mládeže Prešovského kraja (RMPK) grantový program #zlepšimeto, ktorý je výsledkom ich spoločne podpísaného memoranda o spolupráci v roku 2018.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.22 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.64 %