Utorok 16.04.2024
Dnes má meniny 
Dana, Danica
°C
26.10.2019 10:10

NRSR: Nepomer odmeňovania mestských a obecných policajtov treba riešiť


Ilustračná snímka: maxresdefault


Príspevky za prácu pre obecných a mestských policajtov treba vyriešiť, nepomer ich odmeňovania je dlhodobým problémom.


Zdôraznila to nezaradená poslankyňa Národnej rady (NR) SR Alena Bašistová v diskusii k dvom rovnakým pozmeňujúcim návrhom k novele zákona o cestnej premávke, ktoré majú problematiku vyriešiť. Jeden návrh predložila Bašistová spolu s poslancami SNS, druhý poslanec za OĽaNO Martin Fecko.       

"Príspevok za prácu v obecnej polícii má prispieť k zlepšeniu pracovnej a sociálnej situácie príslušníkov obecnej polície v preddôchodkovom veku. Zároveň má byť dôležitou motiváciou na výkon povolania obecného policajta v aktívnom fyzickom veku (21 - 50 rokov)," vysvetlila Bašistová. Poukázala na to, že tento návrh už v minulosti predložili poslanci Peter Antal (Most-Híd) a Magdaléna Kuciaňová (SNS), napokon ho však stiahli.       

Magdaléna Kuciaňová (SNS), ktorá bola jednou z predkladateliek pôvodného návrhu, ocenila, že ho Bašistová opäť predložila. "To, že sme museli návrh stiahnuť, to bolo na hranici politikárčenia, pohadzovania si horúceho zemiaka z jednej ruky do druhej, akoby obecný policajti neboli ani občania nášho štátu," skonštatovala.       

Fecko podotkol, že Ústavný súd SR už v minulosti konštatoval, že je tu v súvislosti s mestskou a obecnou políciou medzera v zákone. Poukázal na to, že dochádza k nepomeru pri ich odmeňovaní v porovnaní so štátnymi policajtmi.       

Poukázal aj na to, že majú rovnako ako príslušníci Policajného zboru postavenie verejného činiteľa aj podobné povinnosti ako napríklad zadržiavanie páchateľov pri trestnom čine. Keďže majú podobné kompetencie, mali by mať podľa neho aj rovnaké sociálne zabezpečenie. Zdôraznil, že často sú prví pri rôznych výtržnostiach a iných skutkoch, keď sa stáva, že sú aktéri agresívni či pod vplyvom návykových látok.       

Poslanec Peter Šuca (Smer-SD) súhlasí s tým, že mestskí a obecní policajti sú dôležitou súčasťou bezpečnostných zložiek. Podľa svojich slov však úplne nesúhlasí s porovnaním povinností obecných a mestských policajtov s príslušníkmi ozbrojených síl, Policajného zboru či Slovenskej informačnej služby.       

Poslanci chcú pozmeňujúcim návrhom docieliť, aby bývalí obecní policajti mohli dostávať príspevok za svoju prácu. Nárok naň by mali po dovŕšení veku aspoň 56 rokov a po odpracovaní najmenej 25 rokov v obecnej polícii. Príspevok by mal byť dávkou osobitného sociálneho poistenia, jeho výška by mohla predstavovať 60 percent priemernej mzdy oprávnenej osoby. "Navrhovaný osobitný sociálny poistný systém je založený na báze samofinancovania z poistného odvádzaného príslušníkmi obecných polícií," dodali predkladatelia.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.10.2016
Sprejerstvo by malo byť trestané bez ohľadu na výšku škody
Sprejerstvo by malo byť potrestané bez ohľadu na to, aká vysoká škoda ním vznikla. Myslí si to opozičný poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Osuský (SaS), ktorý to chce dosiahnuť cez pozmeňujúci návrh k zákonu o uznávaní a výkone majetkového rozhodnutia vydaného v trestnom konaní v EÚ.
viac
22.05.2018
Regionálne školstvo bude naďalej financované aj rezortom vnútra
Regionálne školstvo naďalej nebude financované výlučne z kapitoly ministerstva školstva tak, ako tomu bolo do roku 2013. Poslanci NR SR v utorok nepodporili návrh SaS, ktorá chcela návrat k spôsobu financovania spred roka 2013.
viac
16.03.2022
ÚMS odmieta delenie miest a obcí navrhované poslancom NRSR M. Feckom
Únia miest Slovenska (ÚMS) odmieta delenie miest a obcí navrhované poslancom NRSR Martinom Feckom a vyzýva ho, aby svoj návrh stiahol. Novela zákona o obecnom zriadení, ktorú na rokovanie parlamentu predkladá poslanec OĽANO, je pre ÚMS neakceptovateľným zásahom do práv samosprávy.
viac
25.03.2024
Mestskí policajti v Dubnici nad Váhom preukázali, že sú ľudia na svojom mieste
Dubnickí policajti si pripisujú jeden úspešný zákrok za druhým. Len nedávno sme informovali o dolapení páchateľa, ktorý sa ulakomil na zvislé dopravné značenie, o niekoľko týždňov neskôr dávame do pozornosti odhalenie zlodeja. Ním odcudzené veci sa našli a boli vrátené majiteľke.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %