Streda 27.09.2023
Dnes má meniny 
Cyprián
°C
18.09.2023 09:05

NP Poloniny vyzýva na konzultácie k projektu o valašskej kultúre


Snímka zdroj: horehronie.sk


Správa Národného parku Poloniny vyzýva na konzultácie k projektu Na trase valašskej kultúry - zachovanie a popularizácia karpatského dedičstva.


Ako informuje na sociálnej sieti, cieľom pripravovaného projektu je rozvoj integrovaného turistického produktu súvisiaceho s valašskou kultúrou v poľskej a slovenskej časti Karpát. Jeho rozpočet odhadujú približne na štyri milióny eur.         

Projekt v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg Poľsko - Slovensko 2021-2027 pripravuje Správa NP Poloniny v spolupráci so Združením Pro Carpathia. "Kľúčové úlohy predstavujú rozvoj infraštruktúry Trasa valašskej kultúry, známa a neznáma kultúra Karpát, karpatské zvyky a tradície, a zapojenie miestnej komunity do procesu správy kultúrneho dedičstva - realizácia nového európskeho Bauhausu," uvádza.         

Počíta sa tak napríklad s vytvorením kočovnej chaty v Poloninách, realizáciou objektu pôvodnej valchy, sochy mýtickej postavy patróna Polonín či organizovaním rôznych podujatí. Projekt má byť realizovaný od septembra budúceho roka do konca augusta 2026.         

Zapojiť sa do konzultácie k projektu možno do 26. septembra tohto roka. "Budeme vďační za akékoľvek pripomienky, návrhy, ktoré nám pomôžu pripraviť lepší projekt zodpovedajúci potrebám obyvateľov poľsko-slovenského pohraničia a návštevníkov tejto oblasti," dodáva s tým, že ich zaujíma hlavne spätná väzba na realizáciu mäkkých aktivít na popularizáciu myšlienky trasy a valašského dedičstva, miesta osobitnej hodnoty/záujmu súvisiaceho s valašským dedičstvom, ktoré by mali byť zahrnuté do projektu, ako aj rozpoznávanie trasy.         

Bližšie informácie vrátane kontaktov na zasielanie návrhov sú zverejnené na webovej stránke NP Poloniny.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.11.2017
Výzvy na podporu kultúry a turizmu 2018 sú otvorené
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) zverejnil 2. novembra 2017 výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácií z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy na podporu kultúry a turizmu pre rok 2018. Žiadatelia môžu predkladať svoje projekty do 18. decembra 2017.
viac
25.06.2020
Výzva rezortu kultúry na kultúru znevýhodnených skupín
Ministerstvo kultúry SR zverejnilo Výzvu na podporu projektov z programu Kultúra znevýhodnených skupín na rok 2020 v rámci dotačného systému ministerstva na rok 2020.
viac
23.07.2020
Požiadať o dotáciu na kultúru znevýhodnených skupín sa dá až do 29. júla
Ministerstvo kultúry (MK) SR predĺžilo termín podávania žiadostí o dotáciu na kultúru znevýhodnených skupín. Organizátori kultúrnych aktivít zdravotne alebo inak znevýhodnených skupín obyvateľstva tak môžu o dotáciu požiadať až do 29. júla.
viac
21.10.2020
Obce môžu požiadať o covid terénnych asistentov v MRK
Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity spustil výzvu na predkladanie žiadostí o terénnych asistentov, ktorí pomôžu s monitorovaním stavu rizika či možností nákazy a vývinu ochorenia COVID-19 priamo v dotknutých MRK.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %