Utorok 26.09.2023
Dnes má meniny 
Edita
°C
30.08.2022 03:20

Novopostavenú škôlku zatiaľ neotvoria, obci chýbajú peniaze na vybavenie


Novopostavená škôlka v Cakove.


V obci Cakov v okrese Rimavská Sobota začiatkom roka skolaudovali novopostavenú materskú školu (MŠ) s kapacitou pre približne 50 detí. V septembri ju však neotvoria, obci totiž chýbajú financie na nákup vybavenia a zariadenia škôlky. Uviedol to starosta obce Karol Bari.


Na projekte novej škôlky pracovali v obci takmer štyri roky, priblížil Bari. Na jej výstavbu získali dotáciu z európskych zdrojov vo výške 325 000 eur, na dofinancovanie projektu si samospráva zobrala i úver vo výške viac ako 45 000 eur. Budovu úspešne skolaudovali v januári.

"Projekt však nezahŕňal vnútorné vybavenie, škôlku nevieme zariadiť. Museli sme si zobrať úver na neoprávnené výdavky projektu, na vnútorné vybavenie už financie nemáme," skonštatoval Bari. Ako dodal, obec by na nákup nábytku, vybavenia kuchyne a ďalšieho zariadenia potrebovala približne 30 000 eur.

Starosta uviedol, že o probléme samospráva diskutovala aj s Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. Jednou z možností je podľa jeho slov vybaviť MŠ použitým nábytkom, ktorý by obci darovali napríklad občianske združenia, povoliť by to však museli hygienici.

Ako skonštatoval starosta, na juhu okresu Rimavská Sobota je problém s nedostačujúcimi kapacitami v predškolských zariadeniach, nová dvojtriedna škôlka tak mala slúžiť aj pre deti zo susedných obcí. Deti z Cakova však museli rodičia nakoniec zapísať do MŠ v okolí.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.04.2016
Materské školy verzus lesné škôlky bez strechy a stien – ako je to na Slovensku
V západnej a severnej Európe overená prax, u nás takmer neznáma alternatíva výchovy a vzdelávania.
viac
15.08.2016
Poprad preinvestuje v lete na opravy školských budov okolo 800 000 eur
Leto v školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Poprad je v znamení rozsiahlych opráv, modernizácií i bežnej údržby. Celkovo mesto počas leta preinvestuje na tieto projekty okolo 800 000 eur. Najviac peňazí pôjde do materských škôl.
viac
11.04.2017
Budova bývalej škôlky je nebezpečná
Zástupcovia Bratislavského samosprávneho kraja dnes na mimoriadnom brífingu reagovali na nepravdivé informácie, ktoré zazneli na tlačovej konferencii župných poslancov Rudolfa Kusého a Eduarda Demela ohľadom predaja budovy materskej školy na Znievskej ulici č. 4 v MČ Bratislava – Petržalka.
viac
02.03.2020
Humenné si od rekonštrukcie MŠ sľubuje 70-percentnú úsporu energií
Mesto Humenné plánuje na jar začať s jednou z najväčších rekonštrukcií materských škôl (MŠ).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.93 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %