Streda 19.01.2022
Dnes má meniny 
Drahomíra, Mário
°C
03.03.2020 12:50

Nová dvojjazyčná publikácia obohatí vaše vedomosti o Banskej Bystrici


Publikácia Pamätihodnosti mesta. Snímka zdroj: (banskabystrica.sk).


Vedeli ste, že Základná škola Slobodného slovenského vysielača slúžila kedysi ako meštianska a obchodná škola? Či to, že torzo komína v Hornej ulici č. 16 je pozostatkom prvej banskobystrickej továrne na farbenie, istenie a pranie bielizne?


Všetky zaujímavosti o kultúrnych pamiatkach a osobnostiach Banskej Bystrice prezradí nová dvojjazyčná publikácia Pamätihodnosti mesta. Informačne bohatá a vďaka fotografiám atraktívna kniha by nemala chýbať v domácej knižnici každého Banskobystričana a návštevníka mesta.

Prvých 200 záujemcov má možnosť  získať publikáciu Pamätihodnosti mesta Banská Bystrica bezplatne v Informačnom centre na Námestí SNP č. 1 a v Turistickom informačnom centre na ul. 29. augusta 37 v priestoroch autobusovej stanice. Kniha poslúži nielen obyvateľom a turistom, ale mesto ju plánuje distribuovať aj do svojich základných škôl pre potreby regionálnej výchovy.

„Naše mesto je bohaté nielen na osobnosti, ale i vzácne pamiatky. Knižná novinka zjednocuje doterajšie poznatky, a zároveň dopĺňa mozaiku o ďalšie pozoruhodnosti, ktoré tvoria neoddeliteľnú súčasť histórie mesta. Jej pridanou hodnotou je, že po prvý raz prevedie po pamätihodnostiach nielen domácich, ale aj zahraničných záujemcov. Som rád, že sa dejiny a krása Banskej Bystrice aj takouto formou dostanú do povedomia širšej verejnosti,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Kniha je dielom kvalifikovaných autorov a zahŕňa pamätihodnosti vyhlásené v rokoch 2011 – 2018. Rozdelená je do troch kapitol (Hmotné pamätihodnosti, Nehmotné pamätihodnosti, Národné kultúrne pamiatky), ktoré sa delia na ďalšie podkapitoly. Čitateľovi prináša pohľad na architektonické pamiatky, drobnú architektúru, pamätné tabule, výtvarné diela, osobnosti, udalosti, a pod.

„Pamätihodnosti majú hlavne lokálny kultúrno-historický význam.  Zahŕňajú hmotné  veci, akými sú  budovy, sochy, pamätné tabule, hroby,  kombinované diela prírody a človeka, ale aj nehmotné, napríklad udalosti, osobnosti, pamätné dni, názvy ulíc, zemepisné a katastrálne názvy,  zaniknuté predmety. Regionálna história je blízka rodákom a obyvateľom regiónu. Jej poznanie podporuje vzťah nielen  ku konkrétnemu prostrediu, ale v konečnom dôsledku aj k národu a vlasti,“ dopĺňa Jana Pelikánová z Oddelenia kultúry MsÚ v Banskej Bystrici.

Zoznam pamätihodností mesta Banská Bystrica je otvorený materiál a námety na ich vyhlásenie je možné zaslať samospráve na tlačive, ktoré je dostupné na našom webe – Návrh na vyhlásenie pamätihodnosti mesta.

Autor: (Zdenka MARHEFKOVÁ, hovorkyňa primátora)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.11.2016
Publikácia Miava kedisik a Myjava dnes ponúka súčasné i minulé pohľady na mesto
Sériu 240 historických i súčasných fotografií prináša nová publikácia Miava kedisik a Myjava dnes. Zostavil ju bývalý šéf oddelenia kultúry myjavskej radnice Michal Maliarik, vydavateľom je mesto Myjava.
viac
04.06.2018
Čoskoro odštartujeme Banskobystrické kultúrne leto 2018
Kultúrne leto je charakteristické pestrou paletou programov pre všetky vekové kategórie. Aj tento rok ponúkne plejádu hudobných, tanečných či divadelných podujatí. Banská Bystrica otvorí brány do Kultúrneho leta 2018 Dňami mesta 15. a 16. júna na Námestí SNP a priblížia aj banícku históriu mesta.
viac
20.07.2020
Zberateľov poteší suvenírová bankovka s motívom Medeného hámra
Práca v Medenom hámri, kde sa vykúvali rôzne polotovary a predmety dennej potreby, sa stala námetom suvenírovej bankovky, ktorej predaj spustia tento týždeň v Banskej Bystrici.
viac
09.10.2020
Fotopublikácia predstaví Považskú Bystricu a jej okolie z vtáčej perspektívy
Podporiť rozvoj domáceho cestovného ruchu a predstaviť krásy Považskej Bystrice a jej okolia z vtáčej perspektívy je hlavným cieľom pripravovanej fotopublikácie Považská Bystrica a okolie z neba.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.63 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %