Pondelok 06.12.2021
Dnes má meniny 
Mikuláš
°C
19.08.2021 07:45

Nominujte osobnosti Prešovského kraja


Banner.


V rámci udeľovania Ceny Prešovského samosprávneho kraja kraj plánuje oceniť významné osobnosti či kolektívy regiónu súčasne za roky 2020 a 2021. Kým laureáti za vlaňajší rok sú už známi, nominácie pre aktuálny ročník sú otvorené, a to aj pre verejnosť. Uzávierka ich návrhov je 30. septembra.


Cena Prešovského samosprávneho kraja je každoročne udeľovaná občanom Slovenskej republiky, cudzím štátnym príslušníkom, jednotlivcom a kolektívom za dlhoročný mimoriadny prínos pre rozvoj kraja. Medzi osobnosťami za rok 2020, ktorých schválili na zasadnutí Zastupiteľstva PSK v októbri minulého roku krajskí poslanci, je akademický sochár Štefan Kovaľ, riaditeľ Vihorlatskej hvezdárne Igor Kudzej a lekár Marián Kríž. Tento ročník oceňovania na svoje nominácie ešte čaká.

„Spojiť dva ročníky udeľovania najvyšších krajských ocenení sme sa rozhodli po presunutí minuloročného podujatia na rok 2021, ktoré si vynútili prísne protipandemické opatrenia spojené s pandémiou. Pevne verím, že situácia už bude priaznivá a v tomto roku si svoje ocenenie budú môcť minuloroční aj tohtoroční laureáti osobne prevziať počas nášho plánovaného slávnostného galavečera. V našom kraji máme naozaj veľa talentovaných a inšpirujúcich ľudí, za ktorými je vidieť mnoho významných výsledkov a tvrdej práce. Robia česť nášmu kraju a celému Slovensku a rozhodne si zaslúžia našu pozornosť a verejné uznanie,“ uviedol predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Návrhy na ocenenie za rok 2021 okrem predsedu a poslancov Zastupiteľstva PSK predkladajú aj miestne samosprávy, organizácie, inštitúcie, podnikateľské subjekty, ale i široká verejnosť. Nominácie je potrebné poslať do 30. septembra spolu s menom nominovaného laureáta,  zdôvodnením nominácie, ako aj potrebnými súhlasmi navrhovateľa a navrhovaného so spracovaním osobných údajov. O laureátoch Ceny PSK rozhodne krajské zastupiteľstvo na základe odporúčania Komisie pre udeľovanie verejných ocenení PSK.

V poslednom ročníku oceňovania, a to za rok 2019, si cenu prevzala speváčka Marika Gombitová, paralympijské víťazky v zjazdovom lyžovaní zdravotne znevýhodnených Henrieta Farkašová a Natália Šubrtová, tiež Hospic Matky Terezy v Bardejovskej Novej Vsi. Cena predsedu PSK bola udelená akademickému maliarovi Slavomírovi Brezinovi, kňazovi Vasilovi Kormaníkovi a rezbárovi Milanovi Krajňákovi.

Mimoriadne ocenenie si prevzalo Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Prešove za pracovné nasadenie pri záchrane obyvateľov z Mukačevskej ulice. 

Krajská samospráva udeľuje najvyššie ocenenie Cenu PSK spolu s Cenou predsedu PSK tradične na slávnostnom galaprograme v Divadle Jonáša Záborského v Prešove, a to v decembrovom termíne. Tento rok by sa tak malo stať už po sedemnásty raz.

Bližšie informácie a potrebné tlačivá k nominovaniu sú dostupné na webovom sídle www.vucpo.sk. Nominácie s označením „Cena PSK“ kraj prijíma na adrese: Úrad PSK, Námestie mieru 2, 080 01 Prešov alebo e-mailom na podatelna@vucpo.sk.

Autor: (Daša JELEŇOVÁ, hovorkyňa PSK)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.01.2021
Verejnosť môže prihlásiť ekologické projekty do 21. februára
Zelené, ekologické projekty, ktoré sa realizovali v minulom roku, bude môcť verejnosť nominovať na ocenenie Atlas. Urobiť tak môže do 21. februára v rámci šiestich kategórií.
viac
30.04.2021
Návrhy na ocenenie TTSK môžu do konca júna predkladať aj obyvatelia
Krajskí poslanci budú aj tento rok udeľovať Cenu Trnavského samosprávneho kraja za rok 2020. Toto verejné ocenenie je každoročne určené pre jednotlivcov a kolektívy, ako aj osoby in memoriam, ktoré prispeli k rozvoju kraja a k šíreniu jeho dobrého mena.
viac
17.06.2021
Prešovský kraj hľadá Naj online učiteľov stredných škôl
Prešovský samosprávny kraj vyhlasuje anketu Naj online učiteľ PSK za školský rok 2020/2021. Jej zámerom je vyzdvihnúť prácu učiteľov stredných škôl v kraji počas dištančnej výučby, na ktorú museli prejsť školy počas pandémie koronavírusu. Na toto ocenenie učiteľov nominujú ich žiaci.
viac
04.08.2021
Nominujte osobnosti na ocenenia Bratislavského kraja
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) otvára možnosť navrhnúť výnimočné osobnosti na získanie ocenení za rok 2021. Nominácie môžu podať obyvatelia kraja, občianske združenia či iné organizácie so sídlom v Bratislavskom kraji. Uzávierka návrhov na kandidátov je 20. septembra.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %