Streda 05.08.2020
Dnes má meniny 
Hortenzia
°C
20.09.2017 01:17

Nitra pripravuje kreatívne centrum za vyše 20 miliónov eur


Pohľad na Nitru.


Do konca tohto roka chce mať radnica vypracovaný projektový zámer výstavby nového kreatívneho centra, ktoré má vyrásť v bývalých kasárňach pod Zoborom a v niekdajšom kine Lipa. Celové náklady na zriadenie centra dosiahnu sumu viac ako 20 miliónov eur.


Väčšinu financií chce mesto získať z európskych fondov, zvyšné päťpercentné spolufinancovanie zabezpečí magistrát z mestského rozpočtu.       

Podľa slov primátora Jozefa Dvonča by mala činnosť kreatívneho centra zabezpečovať podmienky na kultúrnu činnosť v Nitre. „Musíme vytvoriť organizáciu, ktorej štatút dovolí aj podnikanie, aby dokázala generovať peniaze, ktoré by potom išli do kultúry. Predpokladám, že činnosť centra by mohla byť zameraná na dizajn, nahrávacie štúdiá, možno na požičiavanie rôznych zariadení určených na realizáciu kultúrnych podujatí, na ozvučovanie a podobne,“ uviedol Dvonč.       

Investície budú smerovať predovšetkým do opravy objektu bývalého kina a rekonštrukcie ďalších troch budov v niekdajších kasárňach. Ďalšie zdroje budú určené aj na prevádzkové náklady. „Projekt je zameraný na vybrané kreatívne odvetvia, akými sú napríklad umelecké vizuálne umenie, scénické umenie, reklama a marketing, dizajn i rozvoj remesiel, tradičnej, ľudovej a mestskej kultúry a ostatných odvetví kreatívneho sektora,“ informovala radnica.       

Kreatívne centrum by okrem toho malo poskytovať aj podporu umelcom, rozvíjajúcim sa talentom, osobám v slobodnom povolaní a tiež malým a stredným podnikom v oblasti kreatívneho priemyslu, ale aj neziskovým organizáciám či akademickému sektoru. Centrum by malo tiež poskytovať služby otvoreného ateliéru, kreatívneho inkubátora a akcelerátora pre fyzické aj právnické osoby.       

„Potenciál lokality je v spojení vzdelávania, výchovy a kreatívno-kultúrneho priemyslu spolu s obnovou zelene, dobudovaním cyklotrás a s vyriešením infraštruktúry. Budova bývalej vojenskej ubytovne by mala v budúcnosti slúžiť ako co-workingový openspace, konferenčná sála, workshopová miestnosť, kaviareň s detským kútikom s prepojením na vonkajšie priestory, oddychová zóna s knižnicou a čitárňou, dizajnshop a ako administratívne priestory,“ uvádza sa v materiáli, o ktorom rokovali mestskí poslanci na svojom septembrovom rokovaní.       

Ako sa v ňom ďalej konštatuje, bývalá kasárenská dielňa je určená na nahrávacie štúdio, skúšobňu pre hudobníkov a štúdio pre malé divadelné formy. V bývalom sklade majú zasa vzniknúť dielne pre prácu s kovom, drevom, kožou a 3D laboratórium spolu tréningovými a workshopovými miestnosťami.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.05.2017
Ministerstvo vnútra SR poskytne finančné prostriedky na komunitné centrá
Obce, mestá a mimovládne organizácie môžu opäť stavať nové či rekonštruovať už existujúce komunitné centrá.
viac
26.06.2017
Bývalý chemický internát sa zmení na Centrum metropolitných inovácií
Pred rokom schválili poslanci dlhodobý prenájom bývalej SOŠ chemickej na Račianskej ulici v Bratislave Nadácii Cvernovka za účelom vytvorenia kreatívneho centra. „Cvernovkári“ sa najprv presťahovali do internátu a počas roka do školskej budovy preinvestovali takmer milión eur.
viac
23.10.2017
Regionálna samospráva pripravuje unikátne Kreatívne centrum
Košický samosprávny kraj intenzívne pripravuje vybudovanie Kreatívneho centra v centre Košíc, v areáli bývalej tabakovej továrne na Strojárenskej ulici č. 3, ktorý je v jeho vlastníctve.
viac
25.06.2020
Opustené budovy na Kačici plánuje BBSK zmeniť
Banskobystrický samosprávny kraj včera (24. 6.) poslancom, médiám i verejnosti predstavil svoj zámer nového využitia opusteného areálu a budov bývalého SOU stavebného na Kačici v Banskej Bystrici.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.03 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.72 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.25 %