Pondelok 04.03.2024
Dnes má meniny 
Kazimír
°C
08.11.2023 02:05

Najvyššia budova Slovenska je skolaudovaná


Eurovea Tower na nábreží Dunaja. Snímka TASR.


Prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower na nábreží Dunaja je právoplatne skolaudovaný. Stavebný proces pod taktovkou developerskej spoločnosti J&T REAL ESTATE (JTRE) je tak necelé štyri roky od získania stavebného povolenia úspešne ukončený.


Zostáva už iba dokončiť práce na interiéroch bytov a spoločných priestoroch. Odovzdávanie bytov novým majiteľom je plánované na jar budúceho roka.         

Eurovea Tower je poslednou skolaudovanou súčasťou pokračovania obľúbeného nábrežného komplexu, ktorý zahŕňa aj rozšírenie nákupného centra Eurovea, administratívne budovy Pribinova 34 a Pribinova 40, nábrežné rezidencie Riverside a veľkorysé verejné priestory. Prvý slovenský mrakodrap, navrhnutý architektmi zo štúdia GFI, sa vďaka 46 poschodiam a výške 168 metrov už niekoľko mesiacov vyníma v panoráme Bratislavy.         

„Eurovea sa vďaka vhodnému mixu funkcií v kombinácii s príjemnými verejnými priestormi už dávno stala jedným z najživších miest v Bratislave a na túto atmosféru sme chceli nadviazať. Našou víziou, ako rozvíjať dunajské nábrežie v rastúcom novom centre Bratislavy, bolo od začiatku vytvoriť kvalitný mestský priestor, ktorý si potom osvoja ľudia a zaplnia ho svojimi aktivitami a svojou predstavou o trávení času. Táto vízia sa postupne stáva realitou a Eurovea City sa zapĺňa životom,“ hovorí výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán.         

Prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower je vyvrcholením tejto snahy a stal sa novou dominantou našej metropoly. „Je to unikátne dielo, aké sa na Slovensku ešte nerealizovalo. Posúva nás aj našich partnerov a dodávateľov na novú úroveň skúseností a znalostí. Ďakujem celému tímu pod vedením projektového manažéra Ľuboša Kaštana, architektom a projektantom, všetkým dodávateľom a pracovníkom, ktorí sa na tomto projekte podieľali,“ dodáva Pavel Pelikán.         

„Som rád, že sme spolu s našimi dodávateľmi zvládli všetky výzvy, ktoré pred nás takýto výnimočný projekt postavil. Bolo to pre všetkých náročných viac ako päť rokov príprav a výstavby, počas ktorých sme si často siahli až na dno síl. Rozhodne však táto skúsenosť stála za to a Bratislava získala modernú dominantu,“ skonštatoval Ľuboš Kaštan, projektový manažér JTRE. Hlavným dodávateľom bolo združenie pod vedením silného a skúseného partnera STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo, ktorý stavbu realizoval spolu so spoločnosťami Sytiq a Adifex. Manažment procesov na stavenisku koordinovala a komunikáciu medzi dodávateľmi zabezpečovala pobočka medzinárodnej spoločnosti Gleeds na Slovensku.         

Výstavbu pozorne sledovala odborná aj široká verejnosť. Ľudia mohli sledovať rast mrakodrapu vďaka digitálnemu displeju zobrazujúcemu aktuálne budované poschodie. V zákulisí stavby sa pohyboval štáb oceňovaného režiséra Jaroslava Vojteka, jeho dokumentárny film o vzniku prvého slovenského mrakodrapu si budú môcť diváci pozrieť na budúci rok.         

Ponuka bývania v prvom slovenskom mrakodrape sa stretla s veľkým záujmom kupujúcich. Predaných je 90 percent z celkovo 408 rezidencií, pričom tri desiatky bytov s unikátnymi výhľadmi sa ešte len pripravujú do predaja. V posledných predaných bytoch prebieha montáž štandardného vybavenia podľa výberu klientov. „To najlepšie sme si nechali na koniec. Už čoskoro ponúkneme záujemcom o výnimočné bývanie kolekciu penthousov, ktoré sú tou povestnou čerešničkou na torte v ponuke nehnuteľností v Bratislave. K dispozícii bude limitovaný počet rezidencií na štyroch poschodiach, vrátane dvoch najvyšších – 44. a 45. poschodia,“ priblížil Ivan Bratko, riaditeľ predaja rezidenčných nehnuteľností JTRE.         

EUROVEA TOWER         

- 46 poschodí         

- 168 metrov         

- 408 rezidencií        

- 8 výťahov, 6 metrov za sekundu prekoná najrýchlejší výťah         

- 215,5 metra má celá stavba od päty pilóty po maják         

- 4 364 okien         

- 193 km je dĺžka všetkých potrubí v budove, čo zodpovedá cestnej vzdialenosti z Bratislavy do Handlovej alebo vzdušnej vzdialenosti do Ružomberka

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.10.2017
Bratislava si dnes uctí obete Dunaja
Hlavné mesto si dnes pietnou spomienkou pripomenie tých, ktorí sa stali obeťami rieky Dunaj. Pietna spomienka sa uskutoční na nábreží Dunaja pri obchodnom centre Eurovea o 18. hodine.
viac
23.03.2018
Mestskí poslanci žiadajú bezpečnú cyklotrasu na nábreží Dunaja
Bratislavskí mestskí poslanci podporujú realizáciu bezpečnej cyklotrasy vo vyhradených pruhoch na nábreží Dunaja. Zhodli sa na tom na svojom štvrtkovom rokovaní.
viac
15.04.2021
Nemocnicu Bory by mohli kolaudovať v lete na budúci rok
Na stavbe sa realizujú všetky vnútorné práce, ako vzduchotechnika vrátane vykurovacieho a chladiaceho systému, vodovodné rozvody, kanalizácia, potrubná pošta, silnoprúdové rozvody, sadrokartónové priečky či obklady a podlahy.
viac
20.12.2023
Cyklotrasu na nábreží mesto nezruší, isté nedostatky však priznáva
Cyklotrasu na Vajanského nábreží v Bratislave, ktorá sa stretla s kritikou i pozitívnymi ohlasmi, hlavné mesto neplánuje zrušiť. Skonštatoval to v utorok primátor Bratislavy Matúš Vallo.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.00 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.08 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.93 %