Štvrtok 25.07.2024
Dnes má meniny 
Jakub, Timur
°C
12.06.2024 10:10

Na Zemplínskej šírave pred letnou sezónou začal monitoring kvality vody


Ilustračná snímka. Foto: TASR/Roman Hanc


Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Michalovciach začal s monitoringom kvality vody pred letnou turistickou sezónou na Zemplínskej šírave. Regionálna hygienička Janka Stašková pre TASR potvrdila, že odobrali prvú vzorku vody z bazéna v stredisku Klokočov, ktoré prevádzkuje obec.


V týchto dňoch sú naplánované odbery vzoriek vody z ostatných umelých kúpalísk. "Budeme sa zameriavať na baktériu legionellu, ktorá vyvoláva veľmi závažné ochorenia, ako sú zápaly pľúc a ochorenie pripomínajúce chrípku. Môžem ale ubezpečiť kúpajúcich sa, že v okrese Michalovce a Sobrance sme doteraz túto baktériu, ktorú sledujeme dlhodobo, nezaznamenali," uviedla hygienička s tým, že sledovať budú viacero mikrobiologických ukazovateľov, ktoré by mohli kúpajúcim sa spôsobiť zdravotné komplikácie, aj fyzikálno-chemické ukazovatele.         

Z prírodných kúpalísk, teda z vodnej nádrže Zemplínska šírava a z Vinianskeho jazera, budú prvú predsezónnu vzorku odoberať 18. júna. "Väčšinou sa odbery robia dva týždne pred začiatkom kúpacej sezóny. Interval týchto vyšetrení bude každé dva týždne," povedala hygienička. V prípade silného znečistenia alebo mimoriadnej udalosti budú hygienici konať operatívne.         

"Kúpajúcich ubezpečujem, že určite budeme sledovať a kontrolovať celé územie Zemplínskej šíravy a Vinianskeho jazera," dodala Stašková.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.06.2016
Letná sezóna na Zemplínskej Šírave bude v retro štýle
Letná sezóna na Zemplínskej šírave sa začne oficiálne v nedeľu (19. 6.) v rekreačnej oblasti Kamenec.
viac
31.07.2018
Tisíce motorkárov opäť na Zemplínskej šírave
V druhej polovici augusta, v čase vrcholiacich letných prázdnin a dovolenkovej sezóny, majú svoj veľký sviatok aj motorkári. Na Zemplínskej šírave sa koná už 17. ročník Motozrazu Sveta motocyklov.
viac
18.06.2021
Letnú turistickú sezónu začínajú na dolnom Zemplíne v nedeľu
Letná turistická sezóna sa na dolnom Zemplíne oficiálne začne v nedeľu 20. júla, kúpaliská v meste Strážske a obci Klokočov otvárajú svoje brány už v piatok.
viac
10.05.2024
Hrad Modrý Kameň otvoril tohtoročnú letnú turistickú sezónu
Hrad Modrý Kameň vo Veľkokrtíšskom okrese otvoril v máji tohtoročnú letnú turistickú sezónu. Plán podujatí odštartuje Deň so Štefanom Kvietikom pri príležitosti jeho 90. narodenín.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.26 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.62 %