Piatok 23.04.2021
Dnes má meniny 
Vojtech
°C
02.10.2020 08:00

Na zaniknutom hrade sa konala prvá komentovaná prehliadka


Logo.


Na zaniknutom hrade Breznica sa vo štvrtok (1. 10.) v rámci projektu Pohronská hradná cesta konala vôbec prvá komentovaná prehliadka.


Cieľom udalosti Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Gron v spolupráci s Krajskou organizáciou cestovného ruchu (KOCR) Banskobystrický kraj Turizmus bolo okrem predstavenia hradu aj oboznámenie verejnosti s výsledkom geodetického zamerania troch ďalších zaniknutých lokalít Pohronskej hradnej cesty.

„Hrad Breznica, hrádok Sokolia skala a strážna veža Luchtov boli poslednými tromi lokalitami na Pohronskej hradnej ceste, ktoré sme nemali doteraz zamerané. Presné geodetické zameranie historických lokalít je dôležité pre ich ďalší výskum a rekonštrukciu,“ vysvetlil archeológ Ján Beljak.

„Účasť verejnosti na prvej komentovanej prehliadke zaniknutej lokality v Tekovskej Breznici a úprimný záujem o históriu nás motivuje na to, aby sme zaradili komentované prehliadky zaniknutých lokalít Pohronskej hradnej cesty do ponuky budúcoročnej sezóny,“ priblížila Zuzana Jóbová, marketingová manažérka z KOCR Banskobystrický kraj Turizmus.

Návštevníci by tak už budúci rok mohli zaujímavou formou spoznať napríklad hrad Rudno nad obcou Rudno nad Hronom, hrad Teplica nad Sklenými Teplicami, hrad Žakýl v obci Podhorie či hrad Peťuša nachádzajúci sa neďaleko Pustého hradu vo Zvolene. Komentované prehliadky na Pohroní už OOCR Región Gron organizuje na hradoch Šášov, Revište, Pustý hrad, na Zvolenskom zámku, v kláštore v Hronskom Beňadiku aj v Žiari nad Hronom.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.06.2020
Liptovské more atrakcií
V sobotu 27. júna v zátoke pri Kolibe Gréta  v Liptovskej Sielnici Igor Vlha oficiálne „paddleboardovým“ pádlom odomkol hladinu Liptovskej Mary a pozval dovolenkárov na Liptov.
viac
30.09.2020
Letný vlak Záhoráčik prepravil túto sezónu takmer 6000 cestujúcich
Náučný chodník Plavecký kras, výhľad na panorámu Malých Karpát, či Plavecký hrad. To je len malý výber z atrakcií, ktoré mohli vidieť návštevníci Záhoria ak cestou za krásami tohto regiónu využili Letný vlak Záhoráčik.
viac
26.11.2020
Liptov a Tatry chcú zabojovať o spustenie lyžiarskej sezóny
Turistické regióny Liptov a Vysoké Tatry chcú napriek aktuálnej epidemickej situácii zabojovať o spustenie tohtoročnej lyžiarskej sezóny. Hovoria o návrate k pravej podstate lyžovania ako prírodného športu.
viac
12.04.2021
Na turistov a cykloturistov čaká 20 vrcholov Vrchárskej koruny Trenčianska
Dvadsať vrcholov v Trenčianskom samosprávnom kraji čaká na turistov a cykloturistov v rámci šiesteho ročníka projektu Vrchárska koruna Trenčianska. Podujatie odštartovalo v sobotu (10. 4.), potrvá do konca novembra.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.65 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.65 %