Piatok 11.10.2024
Dnes má meniny 
Valentína
°C
24.09.2024 02:05

Na Slovensku sa ročne vytriedi približne 8500 ton textilného odpadu


Ilustračná snímka, zdroj: NUlife.sk


Na Slovensku sa ročne vytriedi približne 8500 ton textilného odpadu. Celkovo vytriedený textilný odpad predstavuje za rok približne 16.000 ton. Slovák tak ročne vytriedi 1,6 kilogramu textilu. Potenciál triedenia je podstatne vyšší, môže ísť o 12 kíl na osobu.


Uviedla to analytička WOOD & Company Eva Sadovská s odvolaním sa na údaje ministerstva životného prostredia a Štatistického úradu SR za roky 2021 a 2022.         

"Odborníci upozorňujú, že v skutočnosti na Slovensku vzniká podstatne väčšie množstvo textilného odpadu a ich odhady hovoria až o hodnote 100.000 ton ročne. Z domácností by pritom malo pochádzať 65 percent, z priemyslu zvyšných 35 percent," skonštatovala Sadovská. Problémom je podľa nej to, že väčšina textilného odpadu pochádzajúceho z domácností končí v zmesovom komunálnom odpade a následne tak prevažne na skládkach.         

Analytička pripomína, že na Slovensku aktuálne prebieha dobrovoľný zber textilu. Závisí od samosprávy, či odpad chce alebo nechce zbierať a vykonáva sa cez špecializované kontajnery. "Ich rozmiestnenie na Slovensku nie je rovnomerné, najviac ich je na západnom a strednom Slovensku, pomenej na východe," podotkla Sadovská s tým, že niektoré obce za tento zber platia, pre niektoré ide o bezodplatnú službu.

"Približne 30 percent z textilného odpadu domácností, ktorý sa vyzbiera na Slovensku a dotriedi v zahraničných centrách, je umiestnených v krajinách východného bloku a v charitatívnych projektoch rozvojových krajín," tvrdí Sadovská. Asi 60 percent sa zhodnotí materiálovo podľa druhu textílie a približne desať percent končí na skládkach odpadu.         

Zber textilu bude na Slovensku povinný od budúceho roka. Európska únia vyžaduje okrem zavedenia triedeného zberu cez rozšírenú zodpovednosť výrobcov od výrobcov ekodizajn a informácie o zložení a vlastnostiach výrobkov. Zároveň podľa Sadovskej požaduje zabezpečenie nielen nakladania s textilným odpadom po skončení jeho životnosti, ale i zábezpeku finančného krytia.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.09.2020
ZMOS požiadal poslancov parlamentu o legislatívnu aktivitu kvôli kuchynskému bio
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger sa listom obrátil na poslankyne a poslancov parlamentu, ktorí pôsobia v samospráve. Dôvodom je požiadavka o poslaneckú zmenu zákona o odpadoch vo vzťahu ku kuchynskému bioodpadu.
viac
12.01.2021
Na Slovensku má byť v roku 2021 zatvorených 21 skládok
V roku 2021 má byť zatvorených 21 skládok na Slovensku. Envirorezort ich zatvorenie avizuje dlhodobo.
viac
08.04.2021
V Handlovej budú vážiť odpad, umiestňujú na nádoby čipy
Handlovská mestská spoločnosť Hater Handlová pripravuje nový systém váženia odpadu. Na nádoby začali jej pracovníci umiestňovať čipy. Tie by mali neskôr dopomôcť k spravodlivejšiemu systému platieb za odvoz a spracovanie odpadu. Informovala o tom hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.
viac
28.03.2023
Slovák vyhodí v priemere 11 kíl textilu ročne. Ako sa dá recyklovať?
Množstvo textilného odpadu rastie nielen vo svete, ale aj u nás. To predstavuje vážny problém. Riešením by mohlo byť zavedenie triedeného zberu pre textil, ktoré by sa malo spustiť v roku 2025.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.39 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.03 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.57 %