Piatok 21.06.2024
Dnes má meniny 
Alojz
°C
25.05.2020 02:15

Na sídlisku Hliny I v Žiline začali s revitalizáciou


Vizualizácia vnútrobloku na sídlisku Hliny I. Snímka zdroj: (PS: arch s. r. o.).


Investíciu viac ako 209 000 eur si vyžiada revitalizácia verejných priestorov vo vnútrobloku na sídlisku Hliny I v Žiline. Rekonštrukčné práce sa začali v týchto dňoch. Informoval o tom hovorca mesta Vladimír Miškovčík.


Na investičnú akciu získalo mesto peniaze z Integrovaného regionálneho operačného programu. Samospráva bude obnovu vnútrobloku spolufinancovať z vlastných zdrojov sumou 10 500 eur. „Územie, ktoré čaká revitalizácia, sa nachádza na ploche vyše 2700 štvorcových metrov pri križovatke ulíc Komenského a Juraja Fándlyho. Projekt zrealizujeme v tomto roku. Je zameraný na vytvorenie širších možností trávenia voľného času s dôrazom na zlepšenie životného prostredia,” uviedol hovorca.

Revitalizácia zahŕňa výsadbu novej zelene, rastlín, krov či stromov, rekonštrukciu spevnených plôch – chodníkov, inštaláciu stĺpového osvetlenia a osadenie mestského mobiliára. „Verejný priestor a naše bezprostredné okolie je jednou z priorít mesta. Napriek tomu, že sme sa vplyvom ekonomických následkov, ktoré má nový koronavírus na rozpočet mesta, museli vzdať mnohých investícií, v projektoch financovaných z európskych zdrojov úspešne pokračujeme,” zhodnotil žilinský primátor Peter Fiabáne.

Projekt na Hlinách I ráta aj s odstránením časti asfaltovej plochy a vytvorením trávnika s vysokou zeleňou. Na zvyšnej časti bude chodník pre peších a vozidlá údržby. Tiež nové detské ihrisko s pieskoviskom, hojdačkami, šmýkačkou, workoutová aréna a plocha s kardiostrojmi na cvičenie. „Ďalším prvkom bude vybudovanie dvoch športových plôch – streetbalového ihriska a volejbalového ihriska so športovým akrylátovým povrchom. Ten je zvolený s ohľadom na jeho dobrú funkčnosť, tlmenie nárazov a ľahkú údržbu,” priblížil Miškovčík. Dôvodom je podľa neho tiež fakt, že obyvateľom vnútrobloku v súčasnosti prekáža nadmerný hluk, ktorý je spôsobený využívaním asfaltového povrchu ako basketbalového ihriska.

Stav vegetácie vo vnútrobloku podľa Miškovčíka nie je ideálny, no jej základ tvorí vysoká zeleň, ktorú mesto zachová. „Okrem nej vysadíme nové stromy, trávnik, záhony trvaliek, vytvoríme a navŕšime herný kopec pre deti,” doplnil.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.01.2018
Sídlisko Západ v Starej Ľubovni čaká revitalizácia vnútroblokových priestorov
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ako Riadiaci orgán pre Integrovaný regionálny operačný program, v pondelok 22. januára 2018 doručilo Mestu Stará Ľubovňa Rozhodnutie o schválení žiadosti o nenávratný finančný príspevok vo výške 640 609,27 eur.
viac
20.02.2020
Mesto Žilina bude revitalizovať vnútroblok na sídlisku Hájik
Vyše 191 000 eur bude stáť revitalizácia vnútrobloku na ulici Georgesa Lannuriena v Žiline na sídlisku Hájik, ktorú pripravuje mesto Žilina. Nenávratný finančný príspevok na realizáciu projektu vo výške viac ako 182 000 eur samospráva získala z Integrovaného regionálneho operačného programu.
viac
23.04.2020
Skalica pokračuje v regenerácii verejného priestranstva
Mesto Skalica pokračuje v projekte s názvom Regenerácia vnútrobloku sídliska na ulici Mallého. V rámci Integrovaného regionálneho operačného programu bola mestu Skalica schválená dotácia na účel zveľadenia prostredia.
viac
14.06.2021
Vnútroblok na Hviezdoslavovej a Štefánikovej ulici prešiel veľkými zmenami
Prešovčania bývajúci na Hviezdoslavovej a Štefánikovej ulici si môžu oddýchnuť vo vynovenom vnútrobloku. Pribudla tu zeleň, lavičky, ale aj detské ihrisko.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.67 %