Streda 19.01.2022
Dnes má meniny 
Drahomíra, Mário
°C
30.11.2021 08:35

Na Pustom hrade našli druhú rímsku mincu


Ilustračná snímka: (tasr).


Archeológovia našli na Pustom hrade nad Zvolenom druhú rímsku mincu. Podobne ako v prvom prípade, aj teraz ju objavili za pomoci detektora kovov.


„V archeológii sa často stáva, že najvzácnejší nález nájdeme na záver sezóny,“ uviedol vedúci archeologického výskumu na Pustom hrade Ján Beljak. Aktuálna a zároveň jubilejná 30. archeologická sezóna na Pustom hrade trvala od začiatku júla do konca novembra. „Našli sme ju len pred pár dňami, keď sme sa pre silnú poľadovicu na hrad ledva dostali,“ priblížil objav Beljak.

Prvou rímskou mincou nájdenou na Pustom hrade bol subaerátny antoninián cisára Galliena, ktorý vládol v rokoch 253 – 268. Archeológovia ju našli v sonde pri hlavnej vstupnej bráne horného hradu v roku 2018.

Aktuálny nález objavili pri kontrole zeminy v už zasypanej sonde na spodnej terase tzv. Dončovho hradu. „Zrejme ide o postriebrený antoniniánus Gallienovej manželky Saloniny. Presne to budeme vedieť až po dôkladnom vyčistení a konzervácii mince. Obe mince zrejme súvisia s Kvádmi, ktorí v 3. storočí mali osadu na Haputke, priamo pod Pustým hradom a obchodovali s Rimanmi,“ objasnil Beljak. „V našom horskom prostredí stredného Slovenska je to výnimočný nalez. Na juhozápadnom Slovensku, na hranici s Rímskou ríšou sú tieto mince početnejšie,“ doplnil.

Tento rok sa na Pustom hrade sústredili na obnovu veže vo východnej línii opevnenia horného hradu. „Mali sme tiež štyri archeologické sondy, v ktorých sa opäť našli aj falzifikáty stredovekých mincí,“ pripomenul archeológ. Začiatkom 14. storočia sa totiž na hrade falšovali mince spôsobom, že na medené jadro dávali tenký strieborný pliešok.

Počas sezóny tiež našli väčšie množstvo keramiky a zvieracích kostí z vrcholného stredoveku a nálezy keramiky z doby bronzovej. V sonde na spodnej terase Dončovho hradu objavili zvyšky múru zo záveru 13. storočia. O akú stavbu išlo a na čo slúžila, na to odpoveď zatiaľ nepoznajú. S výskumom tam budú pokračovať v roku 2022.

Našli tam aj tri mince, sú na nich zobrazení uhorskí králi Belo IV., Ladislav IV. a Ondrej III. Arpádovci, prvá vládnuca dynastia v Uhorsku. Celkove sa na Pustom hrade v roku 2021 našlo takmer 50 mincí zo stredoveku a okrem razieb z Uhorska boli časté aj mince českého kráľa Přemysla Otakara II.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.04.2021
Považské múzeum otvorí posledný aprílový víkend tri expozície
Považské múzeum (PM) v Žiline otvorí posledný aprílový víkend tri expozície. Podľa hovorkyne múzea Magdalény Lackovej bude od soboty (24. 4.) opäť prístupný Budatínsky hrad, Sobášny palác v Bytči a Objekty ľudovej architektúry v Čičmanoch.
viac
30.07.2021
Slovensko má ďalší zápis v Zozname svetového dedičstva UNESCO
Slovensko má ďalší, v poradí ôsmy zápis v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Zapísaná bola lokalita hranice Rímskej ríše – Dunajský Limes (západná časť), ktorej súčasťou sú aj dve národné kultúrne pamiatky na území SR.
viac
25.08.2021
Na Pustom hrade bude opäť kráľovská svadba
Reprodukcia kráľovskej svadby, ktorá sa pôvodne uskutočnila pred viac ako 750 rokmi na Pustom hrade nad Zvolenom, bude v sobotu (28. 8.) na tom istom mieste.
viac
23.10.2021
Na Pustom hrade otvorili obnovený náučný chodník s 21 tabuľami
Počas slávnostného otvorenia náučného chodníka boli návštevníkom predstavené i archeopieskovisko a štúdia realizovateľnosti via ferratového areálu v okolí hradu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.63 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.59 %