Piatok 21.02.2020
Dnes má meniny 
Eleonóra
°C
21.06.2017 01:17

Na ochranu vôd budú musieť poľnohospodári myslieť v stovkách obcí


Ilustračná snímka: (int).


Medzi zraniteľné oblasti z pohľadu ochrany vôd bude zaradených 1344 obcí, čo je o niekoľko desiatok menej ako doteraz. Návrh nariadenia, ktoré prináša ich zoznam, dnes schválila vláda. Povinnosť Slovensku vyplýva z európskej legislatívy.


V dotknutých oblastiach sa musia dôsledne uplatňovať požiadavky európskej smernice o ochrane vôd pred znečistením dusičnanmi z poľnohospodárskych zdrojov. Poľnohospodári tam tak budú musieť dodržiavať prísnejší režim.       

Zraniteľnosť jednotlivých území sa vlani prehodnocovala. Na jeho základe sa zo zoznamu vyradilo 264 obcí, naopak 47 pribudlo, celkovo ich tak bude spomínaných 1344. Vyhlásením nového zoznamu sa podľa envirorezortu umožní lepšie hospodárenie poľnohospodárov v prvovýrobe. Zároveň sa znižuje celkový počet zraniteľných oblastí, čím sa poľnohospodárom znížia náklady na prísnejšie hospodárenie.      

"Do ďalšieho prehodnocovania zraniteľných oblastí je potrebná úzka spolupráca podnikateľov pôsobiacich v rezorte poľnohospodárstva, pôdohospodárstva a životného prostredia. Zodpovedným prístupom a dodržiavaním platných predpisov pri poľnohospodárskej prvovýrobe poľnohospodári veľkou mierou môžu prispieť k znižovaniu počtu zraniteľných oblastí," skonštatovalo ministerstvo životného prostredia.      

Nariadenie vlády nadobudne účinnosť od júla tohto roku.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.06.2016
Dokončili revitalizáciu Karloveského ramena
Po rokoch príprav a siedmich týždňoch terénnych prác dnes dokončili sprietočnenie bratislavského Karloveského ramena. Dunaj tade opäť prúdi bez prekážok.
viac
29.11.2016
Na ostrove Sihoť pokračuje výsadba 600 nových stromov topoľa čierneho
Na bratislavskom ostrove Sihoť, území významného, strategického a najstaršieho vodárenského a vodohospodárskeho zdroja, sa dnes začalo s ďalšou etapou výsadby nových stromov.
viac
25.10.2017
Envirorezort rozšíri národný zoznam území európskeho významu
Ochrana prírody a zachovanie biodiverzity – bohatstva rastlinných a živočíšnych druhov bude na Slovensku účinnejšia. Do európskej sústavy chránených území NATURA 2000 pribudne 169 lokalít s výmerou takmer 32 tisíc hektárov.
viac
21.06.2019
Medzinárodná konferencia - Ochrana vodných zdrojov 2O19
Voda je jedinečný a nenahraditeľný prírodný zdroj, ktorý vyžaduje našu ochranu aj v súvislosti s náročnými výzvami súvisiacimi s dopadmi zmeny klímy. Táto myšlienka dominovala v prezentáciách a diskusiách počas medzinárodnej konferencie Ochrana vodných zdrojov 2019
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.36 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.86 %