Utorok 26.05.2020
Dnes má meniny 
Dušan
°C
02.10.2017 07:29

Na obnovu podhradia a dolného hradu vo Fiľakove získala samospráva 928 000 eur


Fiľakovský hrad a podhradie.


Dolný hrad a podhradie Fiľakovského hradu v meste Fiľakovo v Lučeneckom okrese čaká rozsiahla rekonštrukcia. Umožní ju dotácia vo výške takmer 928 000 eur.


Dotáciu mesto dostane prostredníctvom cezhraničného projektu „Prezentácia kultúrneho dedičstva historického Novohradu presahujúceho hranice a dobu" v rámci programu Interreg.       

„Rekonštrukciou prejdú tri prístupové cesty pod hradom, vybuduje sa parkovisko pre turistické autobusy i osobné autá. Pri parkovisku vzniknú nové verejné toalety, upraví sa terén a vysadí sa zeleň i trávnik. V projekte sa ráta tiež s vybudovaním infobodu v dnes už nevyužívanej bašte, kde bude strážca parkoviska a jeden informačný terminál,“ informovala o obnove podhradia hovorkyňa Fiľakova Klaudia Kovácsová.       

Zmeny podľa jej slov čakajú aj samotný hrad, v ktorom vznikne nová umelecká vstupná brána a zastreší sa delová bašta pod Bebekovou vežou. „Vznikne tam priestor, kde si budú môcť návštevníci vyplniť čakanie na prehliadku, napríklad pútavou prezentáciou hradov historického Novohradu. Rekonštruovaný bude aj takzvaný vínny dom, v ktorom sa vytvorí prezentačný priestor pre remeslá,“ dodala Kovácsová.       

Samospráva má v pláne vybudovať i archeopark s informačnými tabuľami a vymeniť strešnú krytinu na Bebekovej bašte. Predmetom projektu bude podľa hovorkyne i vytvorenie PC aplikácie a mobilnej aplikácie či organizovanie workshopov a konferencií.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
06.06.2016
Na obnove hradu Čabraď sa pracuje už 20 rokov
Už niekoľko víkendov odpracovali tento rok dobrovoľníci na obnove hradu Čabraď v okrese Krupina.
viac
13.06.2016
Na hrade Čičva sa uskutoční výskum, revitalizovať budú aj areál
Na hrade Čičva sa v tomto roku uskutoční architektonicko-historický výskum, prostredníctvom ktorého by sa mali posúdiť jeho jednotlivé časti.
viac
07.03.2017
Na hrade Revište chcú dokončiť severnú vežu, hľadajú staré fotografie
Združenie na záchranu hradu Revište plánuje v tomto roku dokončiť na tejto kultúrnej pamiatke pri Žarnovici opravu severnej veže a vybudovať vyhliadkovú plošinu.
viac
21.05.2020
Záchrana hradu Gýmeš bude aj vďaka dotácii pokračovať
Záchrana hradu Gýmeš nad obcou Jelenec v okrese Nitra bude pokračovať aj v tomto roku. Ako uviedli zástupcovia združenia Castrum Ghymes, ktoré sa od roku 2007 podieľa na záchrane hradu, práce budú pokračovať na bastióne, delovej bašte, aj na hradbovom múre v južnom predhradí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.87 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.35 %