Piatok 19.07.2024
Dnes má meniny 
Dušana
°C
17.08.2020 03:00

Samospráva ukončila päťročnú revitalizáciu hradu a podhradia


Na snímke nové parkovisko a Fiľakovský hrad vo Fiľakove v okrese Lučenec. Snímka zdroj: (tasr).


Takmer 1,2 milióna eur investovala počas posledných piatich rokov samospráva Fiľakova v okrese Lučenec do revitalizácie Fiľakovského hradu a jeho podhradia, ktorú ukončila v piatok oficiálnym odovzdaním.


Podľa primátora mesta Attilu Agócsa obnovu financovali z cezhraničného programu Interreg.

„V podhradí sme zrekonštruovali a zachránili poslednú vežičku mestského opevnenia, kde vytvárame informačný bod. Vybudovali sme tu i parkoviská, prístupovú cestu a dokončili pešiu zónu. Pre návštevníkov sme postavili toalety, umeleckou bránou sme oddelili vonkajší priestor od hradného nádvoria,“ vymenoval primátor práce v podhradí.

Dodal, že priamo na hrade zastrešili doteraz nezakrytú delovú baštu a zrekonštruovali takzvaný vínny domček, ktorý bude slúžiť na workshopy a ako remeselnícka dielňa hlavne pre detských návštevníkov.

V rámci uvedeného programu podľa Agócsa spolupracovali s tromi partnermi zo Slovenska a Maďarska, pričom dokopy získali 2,2 milióna eur. „Z toho Fiľakovo dostalo 920 000 eur a k tomu sme priložili naše spolufinancovanie približne 240 000 eur,“ konkretizoval primátor.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.08.2017
Štyri erby na kontajnery so stromami vyrobia miestni študenti
Štyri kovové erby, ktoré budú krášliť kontajnery so stromami v centre Fiľakova, vyrobia miestni stredoškolskí študenti. Ako informoval primátor mesta Attila Agócs, spomínané kontajnery osadia na Hlavnej ulici v rámci revitalizácie zelene.
viac
02.10.2017
Na obnovu podhradia a dolného hradu vo Fiľakove získala samospráva 928 000 eur
Dolný hrad a podhradie Fiľakovského hradu v meste Fiľakovo v Lučeneckom okrese čaká rozsiahla rekonštrukcia. Umožní ju dotácia vo výške takmer 928 000 eur.
viac
24.04.2020
Zazmluvnené projekty mesto zrealizuje napriek koronakríze
Mestské zastupiteľstvo vo Fiľakove schválilo návrh, na základe ktorého bude samospráva pokračovať v projektoch, na ktoré už má zazmluvnené finančné prostriedky.
viac
13.08.2020
TSK ukončil práce na rekonštrukcii Južného opevnenia Trenčianskeho hradu
Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) ukončil práce na rekonštrukcii Južného opevnenia Trenčianskeho hradu. Po vydaní kolaudačného rozhodnutia tak TSK verejnosti sprístupní ďalších 7000 štvorcových metrov hradného areálu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.13 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.63 %