Sobota 18.05.2024
Dnes má meniny 
Viola
°C
16.04.2024 10:05

MZVEZ: Nórske granty pomáhajú aj Slovensku


Ilustračné dvojlogo


Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok prijal 15. apríla 2024 mimoriadnu a splnomocnenú veľvyslankyňu Nórskeho kráľovstva na Slovensku Susan Eckey.


Stretnutie zástupcov Slovenska a Nórska – štátov, ktoré sú zároveň spojencami v Severoatlantickej aliancii, potvrdilo dobré bilaterálne vzťahy a otvorilo témy možnej budúcej spolupráce.         

Partneri vyzdvihli jeden z najviditeľnejších a najvýraznejších nástrojov slovensko-nórskeho partnerstva, ktorými sú Granty Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Nórska. "Sme vďační za príspevky Nórskeho kráľovstva do týchto grantov, pretože aj vďaka nim môžeme na Slovensku realizovať mnoho projektov v rôznych oblastiach, akými sú napríklad podpora sociálnej inklúzie či obnova kultúrneho dedičstva. Granty EHP a Nórska sú dlhodobo významným zdrojom financovania takýchto projektov," uviedol M. Eštok s tým, že Nórsko je najväčším prispievateľom do finančného mechanizmu EHP a paralelného nórskeho finančného mechanizmu.                 

Diskusia sa zamerala taktiež na ekonomickú spoluprácu oboch štátov a jej perspektívy do budúcnosti. "Nórsko je krajina s obrovským inovačným potenciálom a Oslo je zároveň jedným zo svetových lídrov v oblasti high-tech, obnoviteľných zdrojov, vedy a výskumu. Práve v týchto oblastiach vidíme veľký potenciál," dodal štátny tajomník, podľa ktorého pôsobia nórske spoločnosti aj na Slovensku, a to najmä v oblasti informačných a komunikačných technológií či automobilového a textilného priemyslu. Doposiaľ bolo na území SR úspešne ukončených sedem investičných projektov z Nórska v celkovom objeme takmer 32 miliónov eur.         

V Nórsku žije viac ako päťtisíc Slovákov. Štátny tajomník rezortu diplomacie pri tejto príležitosti súčasne ocenil aktivity nórskych študentov, ktorí každoročne prichádzajú na Slovensko za vysokoškolským vzdelaním, najmä v odbore medicíny a veterinárneho lekárstva na univerzitách v Martine a v Košiciach. Obe krajiny spája rovnako osobnosť významného nórskeho prozaika, dramatika a držiteľa Nobelovej ceny za literatúru Bjørnstjerne Bjørnsona, bojovníka za slobodu malých a utláčaných národov a podporovateľa Slovákov v bývalom Uhorsku. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

Autor: (TASR)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.05.2017
Projektom FORSOC viac otvárame lesy pre verejnosť
Keďže lesy nepoznajú hranice, práve podpora rozvoja lesnej turistiky ako jedného z nástrojov na zlepšenie slovensko - ukrajinskej cezhraničnej spolupráce je predmetom projektu Lesy pre spoločnosť – lesy bez bariér (FORSOC).
viac
23.11.2020
Granty EHP a Nórska: Nové výzvy v rámci programu „SK-klíma“
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky, ako Správca programu „SK-Klíma - zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy“ informuje o výzvach a programu SK-Klíma, ktoré plánuje vyhlásiť v decembri 2020.
viac
24.03.2021
WWF Slovensko spustil kampaň na podporu rozšírenia záchrannej stanice v Zázrivej
Svetový fond na ochranu prírody (WWF) Slovensko a Záchranná stanica pre zranené živočíchy v Zázrivej spúšťajú kampaň na podporu rozšírenia stanice. Umožní to zachrániť a vrátiť do prírody viac zranených zvierat.
viac
01.04.2021
ZMOS chce pomôcť MOMkám s agendou pri testovaniach
Združenie miest a obcí Slovenska po rezervačnom systéme Bookio, ktorý je pre testovanie na COVID-19 využívaný bezplatne a portáli o MOMkách na dlani avizuje ďalšiu pomoc samosprávam. Aktuálne sa týka byrokracie pri vedení MOMiek.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.13 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.15 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.71 %