Snímka zdroj: Múzeum mincí a medailí v Kremnici
Po oprave fasády veže Kostola sv. Kataríny na Mestskom hrade v Kremnici, ktorá sa vrátila k svojmu pôvodnému vzhľadu z prelomu 19. a 20. storočia, chce NBS - Múzeum mincí a medailí pokračovať v ďalšej obnove kostola.
Ako pre TASR uviedol Pavel Cvešper, poverený dočasným vedením múzea, celý objekt kostola by tak dostal jednotný vzhľad.
"Vzhľadom na nálezy pôvodných omietok, ktoré boli reštaurátorským výskumom zistené aj na objekte hlavnej chrámovej lode Kostola sv. Kataríny a v súlade s rozhodnutiami Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici, bude NBS - Múzeum mincí a medailí Kremnica pokračovať v obnove areálu mestského hradu práve opravou vonkajších fasád hlavnej chrámovej lode Kostola sv. Kataríny," priblížil Cvešper.
Ako ďalej dodal, urobí tak bezodkladne po dodaní projektovej dokumentácie obnovy objektu, následnom skončení povoľovacích konaní a po skončení výberového konania na dodávateľa stavby. V najoptimistickejšom variante by mohli podľa Cvešpera s obnovou fasády lode kostola začať na sklonku roka 2025.
Múzeum v uplynulom období ukončilo opravu fasády kostolnej veže vrátane kovových prvkov a drevených prvkov. Cvešper priblížil, že počas odstraňovania poškodených povrchových vrstiev omietky reštaurátori v podkladových vrstvách objavili časti zachovalej omietky z druhej polovice 19. storočia so vzhľadom iluzívneho kvádrovania vrátane častí farebnej schémy jednotlivých kvádrov.
"Po spracovaní návrhov na reštaurovanie a následných konzultáciách so zodpovednými pracovníčkami Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici tieto rozhodli o obnove veže do vzhľadu z 19. storočia s využitím reštaurátorských a umelecko-remeselných postupov obnovy. Keďže staršie vrstvy neboli pri reštaurátorskom prieskume nájdené, veži sa tak prinavrátil vzhľad z prelomu 19. a 20. storočia," skonštatoval Cvešper.
Ako ďalej vysvetlil, samotná realizácia si vyžadovala aplikáciu špecifických vápenných omietok, ktoré boli na mieste umelecko-remeselne spracované do formy iluzívnych kvádrov. Tie boli následne farebne a povrchovo upravené a doplnené o tmavé linky medzi jednotlivými kvádrami. Kovové prvky boli ošetrené, viacnásobne černené a miesta, kde boli zistené nálezy zlátenia, boli zlátené plátkovým zlatom. Drevené prvky viacnásobne ošetrili a povrchovo upravili do pôvodného vzhľadu.
Aktuálne je už veža opäť prístupná verejnosti, a to v rámci prehliadky areálu mestského hradu individuálne. Cvešper upozornil, že vzhľadom na úzke a strmé vretenové schodisko vedúce od vstupných dverí pod klenbou veže až na ochodzu však ide o fyzicky náročnejšiu prehliadku.