Pondelok 24.02.2020
Dnes má meniny 
Matej
°C
11.12.2019 01:00

Kostol sv. Jakuba v Levoči je po rokoch rekonštrukcie bez lešenia


Na snímke zrekonštruovaná Bazilika svätého Jakuba v Levoči. FOTO TASR - Oliver Ondráš


V týchto dňoch totiž ukončili jeho obnovu i reštaurátorské práce, ktoré trvali dohromady 23 rokov a vyžiadali si viac ako 5,6 milióna eur.


„Suma nezodpovedá tomu, čo by to reálne stálo, ak by sa rekonštrukcia mala robiť teraz. Nielen, že sme prepočítavali slovenské koruny na eurá, hodnota tejto pamiatky je ďaleko vyššia ako suma vynaložená na jej rekonštrukciu,“ skonštatoval primátor Levoče Miroslav Vilkovský.       

Počas týchto rokov sa zrealizovala komplexná rekonštrukcia vonkajšej fasády, veže, nároží a balustrád, vnútri rekonštrukcia malieb, knižnice, presbytéria, vitráží i hlavného oltára. Ten je najvyšším dreveným gotickým oltárom na svete a jeho autorom je Majster Pavol z Levoče. Zdroje na obnovu chrámu získali v Levoči z rôznych zdrojov, od viacerých ministerstiev, vlády, nemeckej nadácie Messerschmitt, ale aj z milodarov či vstupného a ďalších externých zdrojov.       

Dekan levočskej farnosti František Dluhoš upozornil, že práce v interiéri kostola sa začali ešte v 90. rokoch minulého storočia. „V zime, keď padal sneh, tak sa cez poškodené vitráže sypal kňazom i miništrantom za krk," spomína dekan na obdobie pred rekonštrukciou. Kostol ešte podľa neho čakajú elektrifikácia, obnova podlahy, lavíc, či vyčistenie baziliky a je potrebné tiež dokončiť oratórium a pokračovať budú aj práce na ďalších oltároch. „Ľudia, ktorí sem prídu raz za čas, vidia obrovský pokrok. Aj my vnímame zmeny, hoci sa na kostol pozeráme dennodenne,“ dodal dekan, ktorý v Levoči slúži už 36 rokov.       

Vedúca Oblastného reštaurátorského ateliéru v Levoči Eva Spaleková zaradila historickú radnicu, Baziliku Sv. Jakuba a Kupecký dom v Levoči medzi klenoty a základné prvky tamojšieho námestia. „Námestie má ideálny pomer strán 1:3, samotný kostol je jednou z najvzácnejších stredovekých stavieb. Postavený je uprostred námestia a s jeho výstavbou sa počítalo už pri architektonickej tvorbe námestia. Chrám bol postavený v rokoch 1330 až 1392, najstaršou prístavbou k pôvodnému kostolu je Kaplnka sv. Juraja na severnej strane. V roku 1475 bola pristavená južná a severná predsieň, po roku 1519 nad kaplnkou a nad severnou predsieňou dostavali tzv. henkelovu knižnicu a najmladšími prístavbami z 19. storočia sú neogotická veža a dve postranné kaplnky,“ priblížila históriu výstavby chrámu Spaleková. Zároveň upozornila, že spolu s kostolom v Bardejove vedie levočská bazilika v počte gotických oltárov v strednej Európe.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.05.2016
Film Po stopách Majstra Pavla predstaví všetky jeho diela
Občianske združenie 500 pripravuje pri príležitosti 500. výročia inštalácie oltára Majstra Pavla v Levoči dokumentárny film s názvom Po stopách Majstra Pavla.
viac
17.07.2017
Oltár z dielne Majstra Pavla slávi 500. výročie
Oltár Majstra Pavla v tomto roku oslavuje 500. výročie svojej inštalácie. Vyvrcholením osláv bude Večer s majstrom priamo v bazilike a bude poctou dielu tohto rezbára. Podujatie sa uskutoční v sobotu 22. júla.
viac
25.07.2018
Kostol sv. Jakuba bude obnovený z dotácií MK SR
Románsky kostol sv. Jakuba vo Štvrtku na Ostrove bude obnovený z dotácií Ministerstva kultúry SR v rámci programu Obnovme si svoj dom na rok 2018.
viac
14.01.2020
Mesto obnovilo historické oplotenie na Františkánskom námestí
Mesto Prešov obnovilo historické oplotenie pred tamojším rímskokatolíckym Kostolom sv. Jozefa. Podľa tlačovej referentky Mestského úradu v Prešove Lenky Šitárovej bolo dlhodobo v zlom stave a vyžadovalo si rekonštrukciu. Po rokoch opäť skrášľuje Františkánske námestie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.36 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.86 %