Pondelok 28.09.2020
Dnes má meniny 
Václav
°C
25.07.2018 08:25

Kostol sv. Jakuba bude obnovený z dotácií MK SR


Románsky kostol sv. Jakuba vo Štvrtku na Ostrove, snímka zdroj: vypadni.sk


Románsky kostol sv. Jakuba vo Štvrtku na Ostrove bude obnovený z dotácií Ministerstva kultúry SR v rámci programu Obnovme si svoj dom na rok 2018.


Kostol sa tak zaradí medzi viaceré farnosti rímskokatolíckej a evanjelickej cirkvi v dunajskostredskom a galantskom okrese, ktoré taktiež dostali príspevky na obnovu svojich farností. Schválené dotácie sú však menšie, ako farnosť požadovala, spolu dostane 30.000 eur.       

Ako pre TASR uviedol farár Farnosti Štvrtok na Ostrove Robert Masicza, „prvou etapou bolo rozobratie a historický výskum, to už máme za sebou a hradili sme to z vlastných prostriedkov. Teraz druhou etapou je reštaurovanie organovej skrine, čo je tento rok." Ako dodal, tretia etapa predstavuje reštaurovanie maliarskej výzdoby interiéru južnej prístavby – klenotnice. Opravy musia byť pritom realizované pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu v Trnave.       

Na druhú etapu reštaurovania organovej skrine žiadali 25.935 eur, odsúhlasili im 10.000 eur. Na tretiu etapu reštaurovania maliarskej výzdoby interiéru južnej prístavby – klenotnice žiadali 41.705 eur a získali 20.000 eur. Prijímateľ dotácie je povinný pri jej použití dodržať ustanovenia zákona o verejnom obstarávaní.       

Románsky kostol sv. Jakuba obnovujú už štyri roky po etapách, pričom najskôr boli realizované opravy strechy, neskôr celého interiéru a exteriéru. Z dotácií Ministerstva kultúry SR chcú opraviť renesančnú klenotnicu, prístavbu kostola s originálnymi renesančnými freskami na stenách a posledné vybavenie mobiliáru, ktorým je organ. Kostol sa snažia propagovať aj cez sociálne siete, hlavne facebookovú stránku farnosti, pričom vzrastá i záujem turistov o návštevu pamiatky. Farára záujem teší, nakoľko na tento románsky skvost sa dlhé roky zabúdalo. Zo staršieho grantu získali aj dotácie na historický park, ktorý budú v najbližšej dobe taktiež obnovovať.       

Románsky kostol sv. Jakuba vo Štvrtku na Ostrove sa tak zaradil medzi deväť rímskokatolíckych a evanjelických farností v dunajskostredskom a galantskom okrese (Štvrtok na Ostrove, Michal na Ostrove, Šamorín, Báč, Holice, Sládkovičovo, Jelka, Dolná Streda), ktoré získali dotácie na obnovu svojich farností.       

Pôvodný kostol bol jednoloďový s plochým stropom, dvoma vežami a apsidou, ktorá bola v 14. storočí nahradená polygonálnym presbytériom. Pôvodne jednoloďový priestor kostola zmenili vložením dvoch stredových stĺpov na dvojloďový. Súčasne bola pristavaná aj severná bočná loď a k južnej veži dvojpodlažná prístavba štvorcového pôdorysu. Na západnom priečelí sa nachádza vzácny románsky ústupkový portál, ktorého tympanón je ozdobený reliéfom v tvare trojlístka lemovaného ozdobným ornamentom – diamantovaním.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.01.2018
Ministerstvo prijíma žiadosti o dotáciu na obnovu národných kultúrnych pamiatok
Mestá, obce, samosprávne kraje, ale aj vysoké školy, cirkevné inštitúcie či občianske združenia a neziskové organizácie môžu Ministerstvo kultúry (MK) SR požiadať o dotáciu na rekonštrukciu objektov zapísaných do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Lehota na predkladanie žiadostí je do 16. marca.
viac
04.02.2019
Meštiansky dom č. 55 v Kežmarku obnovia vďaka dotácii
Meštiansky dom na Hlavnom námestí v Kežmarku obnovia vďaka dotácii z Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Na pondelkovom rokovaní o tom rozhodli poslanci, ktorí Múzeu v Kežmarku schválili príspevok vo výške 204.000 eur.
viac
11.12.2019
Kostol sv. Jakuba v Levoči je po rokoch rekonštrukcie bez lešenia
V týchto dňoch totiž ukončili jeho obnovu i reštaurátorské práce, ktoré trvali dohromady 23 rokov a vyžiadali si viac ako 5,6 milióna eur.
viac
14.01.2020
Mesto obnovilo historické oplotenie na Františkánskom námestí
Mesto Prešov obnovilo historické oplotenie pred tamojším rímskokatolíckym Kostolom sv. Jozefa. Podľa tlačovej referentky Mestského úradu v Prešove Lenky Šitárovej bolo dlhodobo v zlom stave a vyžadovalo si rekonštrukciu. Po rokoch opäť skrášľuje Františkánske námestie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.90 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.40 %