Snímka zdroj: (MBARI).
Vršovky sú morské živočíchy. V znečistených oceánoch zachytávajú a požierajú plasty, aby ich neskôr vo forme granuliek vylúčili na morské dno. Plast sa síce môže stratiť z hladiny, ale nestratí sa z oceánu.
Pred niekoľkými dňami túto informáciu potvrdili americkí vedci v odbornej tlači. Z ich vyjadrení možno usúdiť, že príroda si s odpadom človeka v oceánoch časom „poradí“. Spôsob, ktorý na to použije, človeka ale nepoteší. Stane sa tak aj hromadením maličkých niekoľkomilimetrových granuliek z tiel vršoviek na morskom dne. A samozrejme ešte predtým aj v ich organizme.
Je otázkou času, kedy sa o nich „dozvieme“ v kuchyniach
Vršovky patria do skupiny plášťovcov (Tunicata). „Problém s plastami ohrozuje obyvateľov všetkých hĺbok oceánov,“ konštatovala pre magazín National Geographic Kakani Katijaová, jedna z autoriek výskumu o živote a správaní sa plášťovcov. „Mnohé iné organizmy požierajú vršovky, prípadne sa živia ich výlučkami a podobne. Práve tieto organizmy sa potom môžu priamo i nepriamo stať súčasťou potravinového reťazca človeka. Vlastne, existuje množstvo ciest, ktorými sa mikroplasty a ich chemické zložky môžu z oceánov dostať na naše taniere“.
Plastová daň za zanedbanie alebo podcenenie dôsledkov
„Na spomínanom príklade sa opäť potvrdzuje, prečo je dnes z pohľadu človeka a jeho činnosti dôležité vyrábať plasty minimálne a aj toto minimum recyklovať v maximálnom rozsahu, najlepšie však všetok,“ uzatvára v súčasnosti akceptovaný pohľad odborníkov na riešenie problematiky odpadov Silvia Nosálová z OZV ENVI - PAK. „Ľudstvo dobieha to, čo v minulosti zanedbalo, respektíve nedocenilo alebo odignorovalo.“