Piatok 10.07.2020
Dnes má meniny 
Amália
°C
28.11.2017 07:00

Mladí umelci sa môžu opäť zapojiť do súťaží Múdra príroda a Zelený svet


Snímka zdroj: (sažp).


Čisté životné prostredie je základným predpokladom pre ľudské zdravie a duševnú pohodu. Aby to tak bolo, aké premeny budeme musieť urobiť v našom spôsobe života?


Klimatické zmeny predstavujú jednu z najväčších environmentálnych, sociálnych a hospodárskych hrozieb v súčasnosti. Príroda sa snaží chrániť a podporovať náš každodenný život. Je však často nedoceňovaná aj napriek tomu, že zohráva najdôležitejšiu úlohu.

 

Múdra príroda 2018

Cieľom tohto ročníka Múdrej prírody je vyzvať mladých umelcov k vytvoreniu slovného opisu, či humornej príhody, aké premeny budeme musieť urobiť v našom spôsobe života, aby sme predchádzali spomínaným katastrofám, ktoré spôsobujú zmeny klímy. Prostredníctvom literárnych diel upozorniť na dôležitú funkciu prírody, každej zložky životného prostredia na našej planéte a vzbudiť pocit úcty, či pokory voči nej.

Do súťaže sa môžu zapojiť žiaci II. stupňa ZŠ a študenti stredných škôl so svojimi krátkymi epickými žánrami. Maximálny rozsah jednej literárnej práce sú dve  strany formátu A4, napísané v programe Microsoft Office Word – písmo Times New Roman, veľkosť písma 12, maximálne 3 600 znakov. Súťaž bude prebiehať v dvoch kategóriách - autori od 10 do 15 rokov (rozprávanie, opis) a autori od 15 do 19 rokov (krátka próza - poviedka, črta, bájka, humoreska, glosa, fejtón...). Každá škola môže poslať do súťaže len 4 vybrané práce.

Uzávierka súťaže je 16. februára 2018. Práce prihlásené po tomto termíne nebudú zaradené do súťaže.

Všetky potrebné informácie o súťaži nájdu záujemcovia na: http://mudrapriroda2018.sazp.sk/content/propozicie-sutaze.

 

Zelený svet

Svoje práce môžu posielať mladí umelci aj do 23. ročníka medzinárodnej súťaže výtvarnej tvorivosti detí a mládeže Zelený svet 2018, ktorú organizačne zastrešuje SAŽP a jej vyhlasovateľom je ministerstvo životného prostredia.

Hlavnou témou sú rovnako zmeny a premeny nášho spôsobu života podmienené klimatickými zmenami.

Súťažné práce treba zaslať najneskôr do konca marca 2018 na adresu organizátora súťaže SAŽP. Odborná porota bude vyberať víťazov v kategóriách: kresba, maľba, grafika a kombinované techniky - detský animovaný film a komiks.

Odovzdávanie cien je plánované takisto v máji. Aktivitu SAŽP a ministerstva podporuje Zastúpenie Európskej komisie v SR a Slovenská komisia pre UNESCO, ktoré prevzali nad 23. ročníkom súťaže záštitu.

Autor: (SAŽP)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.01.2017
Žiaci sa môžu zapojiť do súťaží Zelený svet a Múdra príroda 2017
Ministerstvo životného prostredia vyhlásilo 22. ročník medzinárodnej súťaže výtvarnej tvorivosti detí a mládeže, ktorej cieľom je vštepovať chlapcom a dievčatám vzťah k prírode a životnému prostrediu formou budovania návykov a zručností v umeleckom prejave.
viac
29.03.2017
Vyhlásenie 9. ročníka súťaže Dedina roka
Slovenská agentúra životného prostredia zverejnila 21. marca 2017 podmienky a pravidlá súťaže Dedina roka pre rok 2017. Spolu s Ministerstvom životného prostredia SR, Spolkom pre obnovu dediny a Združením miest a obcí Slovenska tak vyhlásila už 9. ročník národnej súťaže Dedina roka.
viac
04.10.2017
Ministerstvo spustilo pilotný ročník súťaže ENVIROMESTO 2017
Ministerstvo životného prostredia SR pripravilo pre environmentálne aktívne mestá súťaž ENVIROMESTO 2017, ktorá bude prebiehať v jesenných mesiacoch.
viac
05.03.2020
Je to v mojich rukách
Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) vyhlasuje 25. ročník medzinárodnej súťaže umeleckej tvorivosti - Zelený svet.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.04 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.23 %